Тривалість – не головне

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Зустріч Трампа й Порошенка була короткою, але Росія не може розраховувати і на таку увагу.

Можна планувати зустріч будь-якого формату і тривалості, але це не має жодного значення. Головне лише те, що відбувається під час неї. Я був свідком великої кількості зустрічей, вони були протокольними, чітко визначеними за часом, але, зрештою, могли тривали і 40 хвилин, і годину – вони "ламали" правила. Усе насправді залежить від налаштованості обох лідерів: якщо є контакт, то протокольні формальності припиняють діяти і втрачають своє значення.

Зустріч Порошенка і Трампа була повноцінною розмовою, і під час неї обговорювали саме те, що важливо для України і для США, був важливим зміст. Після цієї зустрічі Порошенко поспілкувався і з американським держсекретарем, і з міністром оборони, і з віце-президентом, і з міністром енергетики, конгресменами. Більшого за такий короткий відтинок часу Україна отримати й не могла. А з іншого боку, більшого й не треба.

Враховуючи попередній візит до США голови Верховної Ради Андрія Парубія, можна стверджувати, що політичний аспект цих зустрічей (включно з візитом Порошенка) є очевидно позитивним. А це тому, що українській делегації вдалося донести потрібний для нас максимум інформації до вищого керівництва США, сформувати в них певну думку щодо України. Хоча американська сторона і без того прекрасно орієнтується в тому, що відбувається в Криму і на Донбасі, але особистий контакт в дипломатії багато чого вартує.

Зустріч Порошенка дала нам зрозуміти, що США не стоять осторонь. Хоча вони формально не є учасниками переговорів щодо врегулювання ситуації на Сході України, але насправді до процесу звільнення Донбасу залучені. Про це, зокрема, свідчать обсяги допомоги, яка надається через фонди НАТО. Найголовніше – у США не тільки на середньому, але і на найвищому рівні офіційно заявили про те, що Росія становить найбільшу загрозу для Америки. Не "Ісламська Держава", а саме Росія.

Це висновок, за яким ідуть практичні дії – санкції. Росія втрутилася у виборчий процес США – святеє святих американської демократії – там такого не пробачають. США чітко позиціонують Росію як виклик, як загрозу, а тому все те, що може сприяти зменшенню цієї загрози, йде на користь американським інтересам. А отже, підтримуючи Україну, американці допомагають самі собі. Усі ці візити й переговори не дають теперішній адміністрації США навіть змоги підтримувати Росію, інакше їхні дії будуть трактуватися як залежність Трампа і його команди від Москви.

Наразі ми повинні скористатися цією ситуацією, щоб збільшити тиск на Росію. Ми маємо шанс ще більше залучити США до звільнення Донбасу (в найбільш прийнятній для них формі), отримати пряму військову допомогу, порушити питання стосовно просування в бік політичної угоди про безпеку, визначити ті ключові напрямки економічного співробітництва, які потрібні сьогодні саме нам.

І зовсім неважливо, що зустріч Порошенка і Трампа була здійснена в рамках робочого візиту, а не державного чи офіційного. Час показує, що світові лідери дедалі менше звертають уваги на протокольні речі. Варто лише подивитися, як спілкуються між собою європейські політики – вони більше не їздять одне до одного з барабанами і фанфарами, не ходять червоними доріжками – вони працюють, спілкуються заради того, щоб якомога швидше розв'язати якесь питання. Простота зустрічі, побіжність формату розмови Трампа і Порошенка – це данина часу. На протокольні речі залишається дедалі менше можливостей і навіть потреби.

Так, розмова Трампа і Порошенка була короткою. Але Росія не може розраховувати і на таку увагу. Президент США може зустрітися з Путіним на полях саміту G20 у Гамбурзі, який відбудеться в першій половині липня. А це означає, що все виглядатиме доволі скромно: буде окрема кімната, де сидітимуть дві відносно близькі одна одній делегації, не буде жодних протокольних речей. Те, що Трамп зустрівся з Порошенком раніше, ніж із Путіним, говорить про хорошу роботу, зокрема, українських дипломатів і політиків найвищого рівня. А Росія зіграла проти себе, втручаючись у вибори США 2016 року. Будь-яка дія або бездіяльність дає свій результат, і ми це побачили на зустрічі українського та американського лідерів.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу! 

Залиште свій коментар

Вибір редакції