Чого чекати Україні від Варшавського саміту НАТО

Альянс може залишити Україну в "сірій зоні" – без перспективи інтеграції. 

Судячи з порядку денного Варшавського саміту, НАТО поки не має цілісної, нової стратегічної концепції щодо оцінки потенційних загроз. Відтак є побоювання, що Варшавський саміт стане черговим у діяльності НАТО, на якому не будуть прийняті доленосні документи.

Насамперед, щодо стратегії стримування Росії. Позиція НАТО залишається незмінною – Альянс є стратегічним партнером Російської Федерації. НАТО й надалі пропонуватиме РФ відновити постійну Раду Росія-НАТО, яку сам же Альянс припинив із початком воєнної агресії Росії проти України. На політичному рівні НАТО кардинально не переосмислило ситуацію в світі і, перш за все, євроатлантичному просторі, головною загрозою безпеки якого є саме Російська Федерація, а не біженці чи інші виклики. Їх можна розглядати як похідні від головної – війни, яку Росія розв'язала проти Заходу з метою зміни світового порядку. Чіткого усвідомлення цього в НАТО немає, як немає й солідарності. Міністр закордонних справ Німеччини різко засудив навчання "Анаконда", які носили суто оборонний характер і були спрямовані на зміцнення Статті 5 Північноатлантичного договору. Це були перші саме військові навчання, а не миротворчі чи з врегулювання техногенних катастроф, як це відбувалося близько 24 років.

НАТО має повернутися до своєї оборонної функції. Звісно, питання колективної оборони розглянуть на Варшавському саміті. Але суттєвих рішень, ймовірно, не буде. Щодо України буде підтверджено, що НАТО підтримує її територіальну цілісність, державний суверенітет і недоторканість кордонів відповідно до міжнародного права. НАТО й надалі надаватиме допомогу в плані партнерства з Україною, як це було в мирний час. Спочатку це партнерство називалося особливим, потім – конструктивним, ще згодом – прагматичним, сьогодні – знову особливим. Але по суті нічого не змінюється – це формат співробітництва, а не інтеграції з НАТО.

Найбільший виклик цього саміту для України – НАТО не має наміру підтверджувати свої зобов'язання з Бухарестського саміту в 2008 році, згідно з якими наша держава приєдналася до Плану дій щодо членства в НАТО. Громадянське суспільство підіймало це питання під час обговорення порядку денного Варшавського саміту з експертами країн НАТО. Є велика вірогідність, що Альянс може відмовитися від цих зобов'язань, взагалі не згадуючи про них, як це було на Чиказькому та Уельському самітах. Таким чином Україна фактично залишається в "сірій зоні" - поза межами Євроатлантичної інтеграції. Водночас Чорногорію, скоріш за все, на саміті приймуть до НАТО, а Грузія стане кандидатом у члени.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: