Чого очікувати Україні від проросійського президента Молдови

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Головне питання полягає в тому, які плани на невизнане Придністров'я має Ігор Додон.

Українське керівництво продовжує просинатися в холодному поту від результатів виборів у важливих для національної безпеки країнах. 9 листопада стало відомо про перемогу Дональда Трампа на президентських виборах в США, відомого своїми скандальними і неоднозначними висловлюваннями щодо України і президента Росії Володимира Путіна. 13 листопада соціаліст Румен Радєв, який вважається проросійським політиком, виграв президентські перегони у Болгарії. І ось ще один удар: молдавани обрали собі за президента Ігоря Додона, який під час передвиборчої кампанії гордо заявляв, що його підтримує Москва. Додон заявив, що вважає Крим частиною Росії, але говорити про юридичне визнання цього поки зарано. В одному зі своїх інтерв'ю російським ЗМІ колишній член Комуністичної партії Молдови та урядовець повідомив, що перший свій візит у якості президента здійснить до столиці РФ.

Ситуація для України не є патовою, і говорити про погіршення міжнародної обстановки зарано – поки що йдеться лише про її ускладнення. Українським дипломатам, урядовцям і президенту доведеться відкривати конверти з планом "Б" у відносинах з цими країнами і працювати у нових умовах.

Особливу активність після кардинальної заміни лідерів країн Києву варто розгорнути в напрямку Молдови. У вітчизняному МЗС розуміють, що новообраний президент Додон не матиме ключових повноважень для кардинальної зміни зовнішньополітичного та економічного курсу. Молдова – парламентська республіка, тож всі важелі влади у парламенту, більшість у якому наразі є проєвропейською. Президент між тим має не надто багато впливу – він навіть не має права призначати міністра закордонних справ. Та Додон вже заявив, що виступає за дострокові парламентські вибори і внесення змін до Конституції, завдяки яким спробує розширити свої повноваження.

Для України головне питання полягає в тому, які плани має Додон стосовно невизнаного Придністров’я.
Для України головне питання полягає в тому, які плани має Додон стосовно невизнаного Придністров'я, адже це може нести величезну загрозу для нашої нацбезпеки. Російські платники податків (не з власної волі, звісно) вже понад 25 років продовжують агонію "ПМР" як виразки на кордонах ЄС, звідки йде невпинний потік контрабанди та злочинців. Додон встиг підтримати позицію Москви щодо відмови у наданні "зеленого коридору" для "миротворців", який запропонували міністри оборони України та Молдови. Очевидно, він не бажає дратувати Росію, яка всіляко сприяла його обранню. Не виключено, що Додон сподівається увійти в історію як президент, який нарешті об'єднав країну. В обмін на це Додон спробує розіграти карту "Крим на Придністров'я". Йдеться про можливі торги з Москвою щодо врегулювання територіальних проблем у Молдові – закриття "придністровського питання" – в обмін на визнання Криму частиною Росії. Кремлю зараз конче необхідні нові союзники і не завадить зайвий привід потішити росіян, які все ще "встають з колін".

Якщо Кремлю цієї "вдячності" за підтримку під час виборів не вистачить, у Додона в запасі є підписана Молдовою з ЄС угода про асоціацію та дружні відносини з Румунією, яка є частиною Євросоюзу та НАТО і не приховує свої геополітичні апетити у регіоні. Документ завжди можна перекреслити (якщо отримати більші повноваження), а відносини – легко погіршити.

Якщо опозиція допустить розхитування ситуації і проведення дострокових парламентських виборів, це призведе до повної поразки європейських перспектив Молдови. Адже соціалісти та їхні союзники знають, що за допомогою російського телебачення, чорного піару та інформаційних вкидань цілком реально досягнути поставленої мети.

Українські спецслужби не припиняють моніторити ситуацію в Придністров'ї. Там залишаються понад три тисячі військових РФ, які будь-якої хвилини могли – і досі можуть – відкрити другий фронт війни Росії проти України десь в районі Болграда на Одещині. Щоб не допустити найгіршого сценарію, Україні сьогодні потрібно чітко вказати, що працювати з проросійським президентом Молдови Київ не буде. Перший крок був зроблений – посол України перед другим туром виборів відправився на консультації до Києва і проігнорував будь-які контакти з Ігорем Додоном. Далі потрібно цю лінію лише посилювати.

У побудові нових відносин з президентською адміністрацією союзником України є Румунія, відносини з якою покращились після кількох зустрічей президентів протягом останнього року. За сприяння Румунії ЄС може посилити політичний тиск на Молдову, адже йому невигідно, аби на його кордонах у Путіна з'явився новий союзник.

Додону не слід забувати про те, з ким межує Молдова. Країна має кордони з Україною і Румунією. Товарам на експорт діватися нікуди – тільки український або румунський коридор. Соціально-економічна ситуація погіршується, населення змушене виживати, молодь виїжджає до Росії, останнім часом здебільшого до Європи – після запровадження безвізового режиму з ЄС. Відтак, подальше погіршення гратиме проти адміністрації президента і його рейтингу.

Якщо раніше товари і потоки людей, які направлялись з України до ЄС через південний коридор пролягали через Молдову, то зараз триває спорудження переправи через Дунай, яка дозволить обійти стороною молдовський кордон і безперешкодно потрапляти на територію ЄС. Кількість спільних проектів України та Румунії можна суттєво збільшити, але, на жаль, там може не бути місця для Кишиніва.

Таким чином, новообраний президент Ігор Додон ризикує опинитися в міжнародній ізоляції, якщо й надалі твердитиме про російський Крим, безперспективність євроінтеграції та бажання розвернути країну в бік Москви. Хоча спецканалами Додону мали б пояснити, що Молдова зробила свій вибір на користь Європи, і повернення в минуле вже не буде. А якщо буде, то з наслідками та збитками. За свої слова і зобов'язання на міжнародній арені потрібно відповідати. Особливо в час, коли Росія розпалила в Європі вогонь війни і ворожнечі.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на  facebook  і слідкуйте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції