Чому Україна відстає від Польщі у рейтингу легкості ведення бізнесу

Україна покращила свою позицію на чотири пункти, але інвестицій не більшає - і на це є кілька поважних причин.

Україна повільно, але впевнено останніми роками рухається сходами різноманітних рейтингів. Позиція України у рейтингу легкості ведення бізнесу Світового банку Doing Business на 2016 рік покращилась на 4 позиції. Тепер ми попереду Китаю - на 83 місці серед 189 країн. Але якщо подивитися на складові цього рейтингу, то виявиться, що таке поліпшення було забезпечено завдяки суттєвому внеску лише одного показника – "Реєстрація підприємств", бо в Україні було скорочено кількість процедур (з 6 до 4) і термінів (з 21 до 7) для тих, хто розпочинає власну справу. Зокрема, був анульований збір за реєстрацію підприємця та було удосконалено процедуру реєстрації платника ПДВ. Це, звісно, добре, хоча цей показник не є вирішальним під час ухвалення рішення про інвестиції. Наприклад, у Польщі цей індикатор майже втричі нижчий, хоча в загальному рейтингу вона займає 25-е місце. Бо інвестор, розуміючи, що підприємство рано чи пізно буде зареєстроване, більше уваги надає ризикам виконання контрактів, гарантіям інвестицій, правам власності, системі оподаткування і найголовніше - прибутковості проекту і рентабельності ведення бізнесу в цілому по галузі, політичним ризикам та економічним прогнозам.

Водночас варто відзначити й негативний внесок інших складових рейтингу України-2016, таких як "Отримання кредитів", "Захист міноритарних інвесторів", "Оподаткування" і "Отримання дозволів на будівництво". Низькі показники за цими та іншими складовими рейтингу не дають підстав вважати, що ставлення до України з боку іноземних інвесторів, які приймають рішення на підставі даних рейтингу "Легкість ведення бізнесу", буде покращено у 2016 році.

З цих причин статистика залучення інвестицій наразі є невтішною. Як прямі іноземні інвестиції в Україну, так і капітальні вкладення за рахунок всіх джерел скорочуються. Показники з відтоку капіталу не перевищують середньорічні за період 2010-2014 роки, хоча сума залучених іноземних інвестицій в 2014-2015 і роках впала у понад два рази, а капітальні інвестиції за три квартали – на рівні 77% від минулорічних показників і це є свідченням нашого несприятливого інвестиційного клімату.

Але є й позитивні перспективи. Оскільки в рейтинг, складений за станом на червень 2015 року, не ввійшла значна частина нововведень, прийнятих парламентом під кінець року, є всі підстави вважати, що в наступному рейтингу Україна просунеться набагато вище. Запрацюють у цьому році ухвалені Верховною Радою зміни до законодавства щодо енергосервісних контрактів для проведення масштабної енергомодернізації, зміни щодо захисту прав інвесторів, запрацюють новації для стимулювання інвестицій та розвитку мережі індустріальних парків, розвитку державно-приватного партнерства в Україні та України.

Тому у цьому році важливо встановити довгострокові економічні цілі, орієнтири розвитку країни, щоб інвестор, розробляючи бізнес-план, міг врахувати всі ризики і оцінити свої можливості для управління ними. Це стосується і цін, і прогнозів бюджетних капітальних вкладень, і планів розвитку територій. На жаль, сьогодні немає такої урядової стратегії розвитку економіки. Влада дивиться тільки на рік вперед, і то приблизно, судячи зі щорічного бюджетного процесу, а також зважаючи на низьку дисципліну виконання бюджетних планів. В структурі бюджету істотно домінують витрати на поточні потреби над капітальними (в 2016 році видатки розвитку складатимуть 7,76% від загального обсягу бюджетних витрат).

І саме це – напрацювання та схвалення довгострокової стратегії залучення інвестицій – має стати пріоритетним завданням номер один для державної влади на 2016 рік. В результаті консультацій із бізнесом, асоціаціями, науковцями, громадськістю мають сформуватись пропозиції щодо вдосконалення інструментів та механізмів залучення інвестицій як складової цієї стратегії, що мають бути втілені у відповідних законах.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: