Цього літа українці відкривають для себе Європу. Чи відкриє їх для себе ЄС?

Україна замінила Росію Європою – тепер питання в тому, коли окупляться старання українців.

Цьогоріч українці відправляються на літні канікули до Європи. Уже 11 червня стався бум – саме цього дня стартував безвіз, який відкриває українцям двері до 26 країн Шенгенської зони, а також до чотирьох інших європейських держав, зокрема Швейцарії. Українці за безвізом не зможуть потрапити тільки до Британії та Ірландії.

Такі лоукостери, як Wizz Air та Ryanair, вже позначили Україну на своїй мапі подорожей. Улітку ці авіакомпанії додадуть рейси з України до 35 європейських міст. У відповідь на це МАУ, які є найбільшим авіаперевізником в Україні, почали різко скорочувати ціни на польоти до Європи.

Нові відносини України та Європи просуває й економічний чинник – угода про асоціацію з ЄС, якій вже виповнилося 18 місяців. Україна насолоджується тим, про що Британія зі своїм "м'яким Брекзитом" може тільки мріяти: звільнення від мит, низькі квоти у всьому ЄС, доступ до найбільшого та найбагатшого споживчого ринку у світі.

Усе це здається таким далеким від подій листопада-грудня 2013 року. Тоді колишній президент-незграба Віктор Янукович влаштував "шаманські танці", підписавши стратегічну угоду з Володимиром Путіним про вступ до Митного Союзу замість угоди з ЄС. А до того моменту він всіх запевняв, що рухає Україну вбік Європи.

А ось уже 17 травня 2017 року його наступник, президент Петро Порошенко, прибув до Страсбурга у Франції, де підписав документ про скасування візового режиму між Україною та Євросоюзом. "Україна повертається до європейської родини, – сказав тоді Порошенко. – Україна востаннє прощається з радянською та російською імперіями".

І хоча Росії болить через втрату України, російські лідери залишаються злопам'ятними і далі поводяться агресивно. Протягом минулого року підконтрольні Кремлю ЗМІ регулярно розповідали українцям, що в ЄС їх не люблять, тому відмовлять у безвізі. Реагуючи на рішення щодо безвізу для України, Дмитро Кисельов, російський топ-ведучий недільних шоу, заявив: "Якщо ви подивитеся на ціну безвізового режиму, вам стане не до сміху… Ось цей безвізовий режим, який змусив Порошенка гигикати, перетворює громадян українців на рабів ЄС".

І хоча Росії болить через втрату України, російські лідери і далі поводяться агресивно.

За цією істерією в російських медіа ховається усвідомлення того, що Путін програє: Україна неухильно віддаляється від РФ та російської мови. Для того, щоб відрізати українців від кремлівської пропаганди, Київ почав будувати діджитал-стіну між Україною та Росією. 16 травня Порошенко підписав указ про блокування доступу до сайтів кількох російських телеканалів, у тому числі НТВ та Russia Today.

Указ, який безпосередньо вплине приблизно на половину дорослого населення України, також передбачає блокування двох популярних російських соцмереж – "ВКонтакте" та "Однокласники". Щомісяця російську версію Facebook – "ВКонтакте" – відвідує 12 млн унікальних користувачів з України. Саме Україна є другим найбільшим майданчиком для цієї соцмережі після Росії. "Однокласники" відвідують 5 млн унікальних користувачів щомісяця.

Організації із захисту прав людини засудили дії української влади, які ускладнять спілкування українців зі своїми друзями в Мережі. Крім того, під санкції потрапив "Яндекс" – російська найбільша пошукова система, а також сервіс електронної пошти Mail.ru. Водночас Порошенко закликав своїх співвітчизників взяти курс на західні сервіси, зокрема Twitter, Facebook та Instagram.

Усі прямі рейси між Україною та Росією були скасовані від жовтня 2015 року, і вже від минулого року найбільш прогресивні зарубіжні авіалінії почали заходити до України із заходу та півдня: LOT (Польща), Wizz Air (Угорщина) і Turkish Airlines (Туреччина).

Росії знайшли заміну. Тепер Польща приймає у себе один мільйон українських заробітчан. І поки польська влада намагається переманити до себе з України ще більшу кількість робітників, українці з Польщі вже переказують своїм родичам на Батьківщину більше грошей, ніж українці з Росії. Москва й сама прискорила цей процес. Навесні в Росії набрав чинності закон, який забороняє грошові перекази до України.

Цього літа у Верховній Раді мають обговорити пропозицію щодо введення візового режиму з Росією. Водночас від 1 червня українці отримали змогу їздити до Туреччини за внутрішніми паспортами нового зразка– ID-карткою із вбудованим чипом. Для американців це як старі добрі часи, коли громадяни США та Канади могли перетинати спільну межу, помахавши перед прикордонниками своїми водійськими правами. Між тим, від 2016 року українці почали на 54% частіше їздити до Туреччини. А на кордоні України з країнами ЄС вже 11 червня готові зустріти на 30% більше громадян, ніж було досі.

Так само "Укрзалізниця" повідомляє про 90%-ву зайнятість нових швидкісних поїздів, які перетинають польський кордон без зупинки і у яких документи перевіряють на борту. Спираючись на успіхи шестимісячного експерименту, "Укрзалізниця" планує запустити подібні швидкісні поїзди до трьох інших європейських країн – Угорщини, Румунії та Словаччини. Якщо вже говорити про геополітику з боку залізничного сполучення, то наразі Франція та Україна обговорюють збір коштів ЄС для переходу залізничної системи на Заході України з російських колій на європейські.

Українці сподіваються, що курс на ЄС сприятиме зростанню їхньої економіки, як це було з Польщею протягом першої чверті століття після розпаду СРСР.

На "мовному фронті" Україна поступово відмовляється від російської. Вражає те, як у Києві під час "Євробачення" виконавці та ведучі легко спілкувалися українською разом з невеликими групками аудиторії на чотирьох фан-зонах, відкритих просто неба. На міжнародному книжковому ярмарку "Книжковий арсенал" у Києві більшість із представлених книг були українськими. Від дитячого садка до університету викладання в Україні наразі здійснюється українською мовою – чи не у всій країні.

Українці сподіваються, що курс на ЄС сприятиме зростанню їхньої економіки, як це було з Польщею протягом першої чверті століття після розпаду СРСР. Після "Євробачення", на яке завітало 20 тисяч іноземців, українці ще більше сподіваються на зростання економіки завдяки туризму. Він призвичаїть іноземців до України, а потім їхня довіра переросте в інвестиції.

Цього літа Україна відкриє для себе Європу. Її гроші окупляться, коли Європа відкриє для себе Україну.

Текст оригіналу читайте на the Atlantic Council

ключові дати безвізу, інфографіка на честь Інни

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар