Гра принців: 10 причин політичних чисток в Саудівській Аравії

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

В арабському світі арешти принців і топових чиновників королівства вже назвали землетрусом — і його ефект можуть відчути у всьому світі.

Серію арештів принців та топових чиновників в Королівстві Саудівська Аравія в арабському світі вже назвали землетрусом. Масштаб "антикорупційної операції", що зачепила близько 40 ключових представників бізнес-середовища та чиновників фінансово-економічної сфери королівства, вражає. Новонароджений Вищий антикорупційний комітет вже через кілька годин після створення здійснив чи не найбільшу чистку в керівних елітах в сучасній історії Саудівської держави.

При цьому арешти знайшли повну підтримку президента США Дональда Трампа, який назвав справедливим покарання осіб, що роками "доїли" свою країну. Тим не менш, комплекс причин, що спричинив радикальні антикорупційних заходи, виходить далеко за межі відновлення прозорості в сфері розпорядження державними коштами. Можна виділити 10 головних причин цієї масштабної антикорупційної кампанії, яка більше нагадує політичні чистки.

#1. Підготовка до передачі влади

Безумовним бенефеціаром "ночі елітних арештів" виступає принц Мухаммад, який має успадкувати трон від свого батька, 81-річного короля Сальмана, глави династії ас-Сауд. Процес передачі влади буде проходити у незвичний для сучасної Саудівської Аравії спосіб: не від брата до брата, а від батька до сина — той самий король Сальман успадкував трон у січні 2015 року від свого старшого брата Абдул-Азіза після його смерті. Тобто в рамках системи родового права королівський престол успадкує перший представник другого покоління родини ас-Сауд та людина нової генерації — принцу Мухаммаду лише 32 роки. Це викликало чутки, що в королівстві настав період династичної нестабільності, оскільки найвища влада переходить до рук молодих політиків.

Процес передачі влади буде проходити у незвичний для сучасної Саудівської Аравії спосіб: не від брата до брата, а від батька до сина

Перед тим, як принц Мухаммад став спадкоємним принцем, його батько двічі змінював кандидатів на цій посаді. На початку кронпринцем був принц Мукрін ібн Абдул-Азіз ас-Сауд, брат короля Сальмана і наймолодший син померлого короля Абдалли. Та вже через три місяці король Сальман усунув його та призначив натомість свого племінника, Мухаммада ібн Наєфа ас-Сауда. Також була запроваджена посада його заступника, яку і посідав син короля Сальмана Мухаммад до того, як у червні цього року був призначений спадкоємним принцем.

Саме син колишнього кронпринца Мукрін ібн Абдул-Азіз ас-Сауд — Мансур бін Мукрін — загинув в авіакатастрофі на кордоні з Єменом у понеділок, 6 листопада. Ця трагедія могла бути і випадковістю, але могла бути і посланням принцу Мукріну, аби той забув про королівські амбіції. Через радикальні зміни в системі передачі влади всередині країни виникла опозиція до майбутнього короля. При цьому якщо раніше планувалося, що Мухаммад зійде на престол в перспективі 1-1,5 років, то зараз більш вірогідною є вже зима 2018 року.

#2. Приборкання будь-якої опозиції та консолідація влади в руках кронпринца Мухаммада

Оскільки Саудівська Аравія є абсолютною монархією, то політична опозиція в країні може існувати виключно в середині керівної родини ас-Сауд. Кронпринц Мухаммад вже зміг взяти під свій контроль силовий блок Королівства, і тому реальними його опонентами були лише представники бізнесових еліт, чиновники з економічного блоку уряду та деякі непідконтрольні силовики. Саме в руках цих людей перебували фінансові потоки Саудівської Аравії та контроль над Національною гвардією.

Здійснивши арешти та перестановки на рівні уряду, кронпринц Мухаммад зміг консолідувати в своїх руках всю повноту влади та позбутися впливових ворогів. Зокрема, з арештом принца Мітеба бін Абдалли він нейтралізував серйозну загрозу з боку Національної гвардії, якою той командував. До того ж Мітеб мав королівські амбіції, оскільки вважався фаворитом короля Абдалли. Політичні чистки в країні таким чином усувають від влади майже усіх висуванців попереднього короля.

До речі, окрім Мітеба права на саудівський престол мають: син померлого короля Фейсала– Туркі аль-Фейсал, син померлого короля Фахда — Абдулазіз бін Фахд, син померлого кронпринца Султана — Бандар бін Султан. В Комітеті з принесення клятви, що має обирати короля (такий собі колегіальний орган, що складається з принців, та має згуртувати різних представників родини ас-Сауд), їхні позиції є міноритарними, а вплив мінімальним.

#3. Нейтралізація не лише "старої гвардії", а й "старого мислення"

Кронпринц Мухаммад в 2015 році висунув амбітний план "Бачення 2030", що передбачає позбавлення Саудівської Аравії нафтової залежності та диверсифікацію її економіки. Він зазначає, що "святість нафти має бути розвінчана". Цей процес відбуватиметься за рахунок нарощування інвестицій в сектор альтернативної енергетики (тільки у будівництво сонячних електростанцій планується вкласти 109 млрд. дол., які мають генерувати третину електроенергії в країні до 2032 року), забезпечення населення водою, реалізацію інноваційних проектів та розвиток туризму.

Політичні чистки в країні таким чином усувають від влади майже усіх висуванців попереднього короля

Для прикладу, аби розвивався туризм, країні необхідно зробити революцію в свідомості населення: розширити права жінок, дозволити іновірцям відвідувати Мекку та Медину, створити умови для відпочинку в західному стилі на пляжах королівства. Та найголовніше — Саудівська Аравія має стати відкритою для іноземних інвесторів. Аби здійснити все це, вже зараз необхідно здолати супротив традиційних еліт, уособлених,  в тому числі духовними лідерами улемами та їхніми висуванцями в королівській родині. Схоже, що "нова Саудівська Аравія" вже не буде теократичною державою в повноцінному розумінні цього поняття.

#4. Спосіб ліквідації бюджетного дефіциту

Сукупні активи арештованих принців, бізнесменів та чиновників складають 43 млрд. дол. Конфіскація цього майна може допомогти подолати наслідки економічної кризи, яку  переживає королівство. Держава через падіння нафтових цін, — а експорт нафти дає 85% валютної виручки, — страждає від наявності бюджетного дефіциту. В 2015 році він склав 98 млрд дол. (15% ВВП), в 2016 році — 79 млрд дол. (10% ВВП), а в 2017 році — за попередніми оцінками, 52 млрд дол, тобто скоротиться на 33% у порівнянні з попереднім роком. Отже, якщо саудівська скарбниця отримає кошти опальних принців та чиновників, бюджетний дефіцит буде майже цілком покрито.

#5. Втілення в життя Програми національної трансформації

Арешти принців, бізнесменів та низки чиновників цілком вписуються до програми реструктуризації уряду та так званої "національної трансформації". Остання, зокрема, передбачає активне залучення приватного капіталу до важливих державних проектів в рамках програм державно-приватного партнерства. Ця ідея принца Мухаммада не знайшла належного відгуку в олігархічних колах королівства, тому він був змушений вдатися до примусових заходів з її "популяризації". Загальну вартість національної трансформації в Ер-Ріяді оцінюють в суму до 2 трильйонів доларів.

#6. Пошук коштів для проекту NEOM

В жовтні 2017 року спадкоємний принц Саудівської Аравії Мухаммад оголосив про плани будівництва нового інноваційного суперміста на узбережжі Червоного моря вартістю 500 млрд дол. Проект має назву NEOM та буде функціонувати незалежно від наявної державної структури, тобто буде екстериторіальним. Під будівництво міста виділено близько 25 900 кв. км території, яка простягається до Йорданії і Єгипту. Амбітний план включає також будівництво мосту, що має з'єднати береги Червоного моря, об'єднати майбутнє місто з Єгиптом і рештою Африки. Аби залучити до проекту іноземних інвесторів, вже зараз необхідно зібрати базовий фонд під нього. Його може утворити частина коштів, що буде вилучена у арештованих принців.

#7. Боротьба за майданчик для проведення IPO Aramco

Принц Мухаммад виступив з ідеєю з продажу 5% акцій національної нафтової компанії Aramco шляхом проведення ІРО. Досі не схвалене фінальне рішення, де буде відбуватися лістинг акцій. Багато бірж конкурують за це право, бо ціна питання складає понад 1 млрд дол., а загалом від реалізації акцій планується отримати 100 млрд дол. Заарештований олігарх аль-Валід бін Таляль лобіював ідею розміщення акцій на Нью-Йоркській фондовій біржі. Тоді як Мухаммад підтримував інший план лістингу акцій — на фондовій біржі королівства Tadawul, після того, як вона буде розширена.

Схоже, що «нова Саудівська Аравія» вже не буде теократичною державою в повноцінному розумінні цього поняття

#8. Потреба в контрольованій ескалації з Іраном для підйому нафтових цін

Однією з причин арешту принців було те, що вони виступали проти зовнішньої політики принца Мухаммада, яка базується на конфронтації з Іраном. Вони навпаки наполягали на нормалізації відносин з цією також теократичною державою. Проте це не корелюється з реальними потребами королівства. Контрольоване зростання військово-політичної напруженості в Перській затоці грає на користь усім виробникам нафти, оскільки штовхає до гори ціни на неї.

На користь цієї версії свідчить те, що після арештів принців вартість "чорного золота" стрімко зросла до 63 дол./барель — найвища ціна з липня 2015 року. Також додатковим чинником зростання нафтових цін став обстріл Ер-Ріяда у неділю, 5 листопада, балістичною ракетою Burkan-2H з території Ємену, що контролюється проіранськими повстанцями-хуситами.

#9. Приховування зовнішньополітичних провалів принца Мухаммада

Принц Мухаммад є куратором саудівської зовнішньої політики та вже зазнав низки поразок на міжнародній арені. Головна з них — це фактична втрата позицій в сирійському конфлікті, з якого Ер-Ріяду необхідно вийти, зберігши обличчя. Друга проблема — це брак перемог у війні в Ємені, де посилюються проіранські сили. Третя проблема — це неспроможність забезпечити єдність арабського світу в рамках розбудови "Близькосхідного НАТО", яке було освячене Трампом через особливу позицію Катару. Саме через небажання сліпо наслідувати вказівкам Ер-Ріяду уряд в Досі потрапив до "ізоляції" та "блокади". Частину поразок можна буде списати на фронду, що існувала в межах керівного дому.

#10. Репутаційний ефект арештів

Обвинувачення в корупції, висловлені на адресу 11 принців та інших колишніх урядовців, ведуть до їхньої цілковитої дискредитації в очах пересічних саудівців. В умовах фінансової кризи, коли життя стає дедалі важче, непомірна розкіш, яку дозволяв собі, наприклад, принц аль-Валід бін Таляль викликає глибокий осуд та розчарування. Для мешканців королівства корупція є цілком неприйнятним явищем, що викорінюється усіма можливими методами. Тому після корупційних обвинувачень заарештовані принци вже не мають жодних політичних перспектив.

Натомість рішучість короля Сальмана, який утворив Вищий антикорупційний комітет, що вже за кілька годин здійснив блискавичні арешти, додає йому політичних балів. Так само, як і його синові Мухаммаду, якого давно вважають хардлайнером — прибічником жорсткого політичного курсу в країні. Масовані елітні арешти вчергове підтвердили цю тезу.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції