Корупціонери "під заставу"

Корупціонери "під заставу"

Фото: ТСН.ua

Аби затримання фігурантів корупційних схем справді мали цінність, потрібно скасувати інститут застави.

Масове затримання екс-податківців, фігурантів "схеми Януковича-Клименка", дійсно можна вітати. Потрібно розбиратися із гріхами минулого, оскільки цього вимагає як суспільство, так і міжнародні організації. Однак, масштаби спецоперації може знівелювати швидке звільнення затриманих під заставу.

Про те, що цю практику треба припинити, говорять від 2015 року, якщо не від весни 2014-го. Президент навіть звертався до Верховної Ради щодо скасування грошової застави для фігурантів корупційних схем, але поки що – жодних дій. І наразі судова реформа, яку просував екс-перший заступник глави АП Андрій Портнов, продовжує працювати на корупціонерів.

А скасувати інститут застави для випадків корупції в особливо великих розмірах необхідно. Самотужки ані Грицак, ані Аваков, ані Луценко не можуть розв'язати цю проблему, реформу можна здійснити тільки законодавчо. Дивує те, чому досі цього не зробили. Якби було бажання — вже давно б її реалізували, не розтягуючи на роки.

Депутати, певно, побоюються, що інститут застави може стати в пригоді їм самим, тож не скасовують його "про всяк випадок". У підсумку маємо те, що маємо – зараз чи не усі 25 затриманих фігурантів "схеми Януковича-Клименка" намагатимуться скористатися вадами нашої судової системи.  

Навряд під заставу відпустять усіх затриманих, але ще раз наголошую, вже потрібно робити висновки про скасування інституту застави. Чому? Є дві причини. Перша полягає в реакції громадськості. Людей дивує, що когось затримали, а потім одразу відпустили. У них складається враження, що це лише піар, політичні ігри.

Хоча насправді затримані просто не перебуватимуть у СІЗО. Так, вони будуть на свободі, але з обмеженим пересуванням — їх не відпускають під заставу "в нікуди". Щодо них застосовують запобіжні і контрольні заходи, і це не означає припинення слідства або скасування суду. Не всі це розуміють, і це викликає обурення, критику.

Друга складова — це те, що свобода корупціонера, навіть тимчасова, іноді може заважати слідству. Люди, яких підозрюють у серйозних злочинах, якщо в них на руках великі корупційні суми, можуть їх використовувати і для застави. Можуть навіть тікати, що ми теж бачили і не раз. На жаль. Усе це не тільки може завадити слідству, але і допомогти корупціонерам уникнути покарання.

Депутати, певно, побоюються, що інститут застави може стати в пригоді їм самим, тож не скасовують його «про всяк випадок».

У випадку із екс-податківцями варто зважати і на те, що відмиті за їхнього сприяння гроші можуть використовуватися для проведення псевдопротестів за вказівкою Москви. Події 9 травня і не тільки показали, що всі ці нібито економічні мережі, які є насправді організаційними і до яких входять чиновники, а можливо і екс-спецслужбовці, а також гроші навколо цих мереж, можуть використовувати для організації різних заворушень, політичних акцій і до сьогодні. Тобто це не просто боротьба з "грішниками" минулого, але й ліквідація тих політико-економічних і організаційних мереж, які контролює Москва для протидії Україні.

Нагадаю те, що говорив сам Грицак. І Азаров, і Захарченко, і Курченко причетні до організацій псевдопротестів. Для того, щоб їх організовувати, потрібні люди і гроші, адже одного телефонного дзвінка для такого "протесту" недостатньо. Для цього могли використовувати такі організаційні мережі, першочерговою метою яких було відмивання коштів. Але це лише припущення.

Неможливо спрогнозувати, як довго розслідуватимуть справу екс-податківців. Наші правоохоронні органи і судова система працюють дуже повільно. Треба розуміти, що якщо дотримуватися букви закону, то адвокати можуть затягувати слідство, водночас може повторитися ситуація, яка спіткала розслідування розстрілів на Майдані — велика кількість свідків, необхідність проводити сотні експертиз призвела до значного затягування. І це не тільки у нас – на Заході теж є справи, які розслідують роками.

Але те, що інститут застави потрібно скасувати заради того, щоб слідству не перешкоджали і щоб корупціонери не тікали — це неодмінно. Інакше подібні спецоперації із масового затримання чиновників не матимуть жодної  цінності.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і слідкуйте за оновленнями розділу! 

Повʼязані теми:

Наступна публікація