Крим і "сімка"

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Дискусії про повернення Росії будуть перенесені в політичну площину і стануть частиною громадських дискусій і передвиборних кампаній.

Президент Сполучених Штатів Дональд Трамп говорить про доцільність участі Росії у форматі, який до її вигнання з престижного клубу називався "Великою вісімкою", а тепер повернувся до свого звичного формату — "сімки". Президент Франції Еммануель Макрон стверджує, що повернення його російського колеги Володимира Путіна до клубу можливе тільки після нормалізації ситуації в Україні. Можливо, що такої ж позиції дотримуватимуться й інші учасники саміту "Великої сімки", який незабаром відбудеться у французькому Біаррице. Без їхньої згоди ніякого повернення Володимира Путіна до "вісімки" не відбудеться. А для згоди необхідна одностайність. Торік, коли Дональд Трамп теж говорив про повернення Росії, його підтримав лише один прем'єр Італії Джузеппе Конте. Зараз ми знаємо, що, як мінімум, у Лондоні та Берліні не збираються погоджуватися з розширенням формату "сімки". Так що розмова Трампа й Макрона — це, думаю, лише розмова Трампа й Макрона. І не більше. Але й не менше, — пише Віталій Портников в колонці на "Радіо Свобода".

Тому що необхідно зрозуміти, що ж саме керівники США та Франції можуть розуміти під нормалізацією. Сьогодні головна тема світових дискусій, пов'язаних з врегулюванням ситуації в Україні, — це припинення війни на Донбасі, відновлення зустрічей на найвищому рівні керівників країн "нормандського формату", відновлення територіальної цілісності України на материку. І тут — в усякому разі, у західних лідерів та у нового українського президента — є певні надії. Нехай навіть умови, які продовжує виставляти для врегулювання Володимир Путін, дозволяють схарактеризувати ці надії, думаю, як ілюзії.

Але виникає наступне запитання: а що ж тоді з Кримом? Адже рішення про вигнання Росії з "вісімки" ухвалювалося на тлі анексії українського півострова. "Велика сімка" — не просто клуб, в який входять лідери провідних економік світу. Це ще й об'єднання демократичних лідерів.

Саме тому свого часу президент Росії Борис Єльцин отримав запрошення приєднатися до "сімки", а питання про участь у клубі лідерів Китаю ніколи навіть і не розглядалося. І це при тому, що на момент запрошення Єльцина Росія на тлі інших учасників клубу виглядала справжнім економічним карликом, карликом на зборах велетнів. Але західні лідери вирішили видати Кремлю аванс.

"Велика сімка" — не просто клуб, в який входять лідери провідних економік світу. Це ще й об'єднання демократичних лідерів

Саме тому виникає низка питань. Чи готова навіть у майбутньому "Велика сімка" змиритися з тим, що одна з країн, представлених у клубі, демонстративно порушує міжнародне право? Як бути з Кримом і санкціями за Крим? І якщо лідери провідних країн світу прийдуть до висновку, що Володимиру Путіну все дозволене — аби він брав участь у дискусіях нарівні з ними — то чому не можна запросити до таких дискусій лідерів Китаю та Індії? Адже це — дійсно провідні економіки світу, від розвитку та "здоров'я" яких, без перебільшення, залежить майбутнє всього людства. А Індія, до того ж, є найбільшою світовою демократією. І попри всі проблеми цієї демократії сьогодні в Індії її очевидно більше, ніж у Росії.

На ці запитання керівники країн-учасниць "сімки" відповідатимуть не тільки один одному. У будь-якому випадку дискусії про повернення Росії будуть перенесені в політичну площину, впевнений, стануть частиною громадських дискусій і передвиборних кампаній. Ось чому запропонувати Путіну повернутися — це одне. А повернути Путіна за стіл на рівних з лідерами США, Канади, Великої Британії, Німеччини, Франції, Італії та Японії — зовсім інше.

Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа / Радіо Свобода

Залиште свій коментар

Вибір редакції