НАТО, дипломатія і реальні наміри

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Саміт НАТО у Варшаві завершиться символічними рішеннями – тому Україні треба розраховувати самій на себе. 

Більше 2000 гостей, понад 1500 акредитованих журналістів, 4 батальйони (кожен від 500 до 1000 солдат) у Польщі, Естонії, Литві та Латвії. Це все про Варшавський саміт НАТО, який відбудеться 8-9 липня. Але попри розмах і очікування низки українських експертів, він стане лише черговим заходом, на якому вирішуватимуться технічні питання.

Варшавський саміт відбуватиметься в нових політичних умовах. У європейській архітектурі безпеки відбулася значна зміна – вихід Британії з ЄС. Окрім того, одним із ключових рішень цього саміту має стати передача американським командуванням системи протиповітряної оборони в Європу, яка відтепер буде в підпорядкуванні колегіального органу Альянсу. Це теж політичний компроміс у самому НАТО, оскільки раніше Європа вважала гегемоном США, а тепер буде створена фактично колективна європейська система безпеки.

Цей саміт також стане першим знаком посилення політичного впливу НАТО, зокрема, на Європу. Окремі сигнали йтимуть по Балканських країнах - йдеться про прийняття до Альянсу Чорногорії (хоча польські аналітики зазначають, що це рішення матиме символічний характер). Також під час саміту НАТО мають прийняти рішення щодо посилення військової присутності Альянсу в Польщі та країнах Балтії.

Але з іншого боку, в Європі розуміють, що НАТО – це додатковий дратівливий фактор для Росії. Можна спостерегти, як поступово змінюється геополітична конфігурація: у першу чергу, все частіше говорять про пом'якшення санкцій проти РФ. В обмін на санкції Європейський союз хоче дуже непопулярних рішень від України - децентралізації, особливого порядку самоуправління для окремих регіонів, амністії, виборів на Донбасі.  І якщо ці рішення не будуть прийняті цієї осені, ми маємо бути готові до того, що санкції пом'якшать.

Україні не варто очікувати абсолютно позитивних сигналів із цього саміту. Будуть певні заяви, але потрібно розрізняти дипломатію і реальні наміри. За весь період російської агресії нам так і не надали летальної зброї і суттєвої воєнної допомоги. Були тільки санкції, але радше як реакція на грубе порушення міжнародного права і збитий "Боїнг".

Із політичної точки зору Варшавський саміт не вплине на наближення України до НАТО чи зміну параметрів співпраці, про які широко говорять. Цей саміт не дасть "зелене світло" і не створить передумови для вступу нашої країни до Альянсу, а закінчиться символічними політичними рішеннями, наприклад, збільшенням військових контингентів і військової присутності в Польщі і країнах Балтії.

Напередодні саміту Україна зробила велику домашню роботу. Це, насамперед, дипломатична активність – візит Арсенія Яценюка у Вашингтон, візити Володимира Гройсмана в Німеччину та Петра Порошенка в Болгарію, які намагаються достукатися у двері НАТО. Проте треба розуміти, що найближчим часом ці двері для України будуть зачиненими. Тому нам потрібно сконцентрувати увагу на посиленні обороноздатності - збільшити видатки, виконувати оборонні замовлення (ми виконуємо лише 16% від державного замовлення). Бо варто визнати, що в України наразі немає союзників, які можуть вступитися і почати бойові дії на нашому боці. Нам потрібно покладатися виключно на себе.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції