Не домовились

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Лише реальна перспектива досторокових виборів до Ради може спонукати до об'єднання дві нові проєвропейські партії.

Цього вівторка колишній заступник генерального прокурора Давід Сакварелідзе представив ініціативну групу нової української партії. Серед них – ще один заступник генпрокурора Віталій Касько, народний депутат Віктор Чумак, колишній головний редактор українського Forbes Володимир Федорін та екс-голова Нацагенства з питань держслужби Денис Бродський.

Наступного дня, 29 червня, на закритій зустрічі створення нової партії обговорила група депутатів, серед яких Мустафа Найєм і Сергій Лещенко, та активісти кількох партій, зокрема "Демократичного альянсу".

Тобто було заявлено про створення двох нових партій з подібними програмами, які в перспективі можуть зайняти одну електоральну нішу.

Чому ж відбулося розпорошення?

Напередодні представники двох майбутніх політичних сил намагалися домовитися про формування спільної партії, але не дійшли згоди. Причетні до створення цих партій називають однією з ключових причин розколу те, що Лещенко і Найєм не погоджувалися на створення лідерської партії, яку неформально очолював би Міхеіл Саакашвілі. Крім того, Василь Гацько, який очолює "Демократичний альянс", не захотів припиняти діяльність своєї партії. Тому й було прийняте рішення про створення нової демократичної партії саме на базі "ДемАльянсу". Для команди Саакашвілі це було неприйнятним, тому що їм йшлось про формування власної партії – без бекграунду. Ось так процес пішов у двох різних напрямах.

Об’єднання цих двох політичних сил у майбутньому виключати не варто.

Партія Саакашвілі має більше перспектив: їм допоможе рейтинг губернатора Одещини. Саакашвілі харизматична політична фігура і, як засвідчив досвід його активності наприкінці минулого і початку цього року, якщо він робить гучні заяви проти відомих керівників держави, це може дати певний ефект. Наразі не можна прогнозувати, проти кого він виступатиме за умови дострокових парламентських виборів. Натомість у молодих демократів, об'єднаних на базі "ДемАльянсу", немає популярного лідера – у цьому їхнє слабке місце. Але навіть для партії Саакашвілі переможний результат не гарантований. Протягом цього року його рейтинги дуже коливалися: на початку року вони були високими, потім суттєво знизилися паралельно зі зменшенням інформаційної активності самого Саакашвілі. Такі коливання можуть бути й далі.

У цих двох політичних сил виникає ще одна проблема: серед їхніх учасників є чинні народні депутати. Зокрема, в команді Саакашвілі депутатами є Віктор Чумак і Наталія Новак. Чумак пройшов до Верховної Ради від фракції БПП, але згодом став позафракційним. І хоча з юридичної точки зору йому нічого не загрожує, відкритими залишаються межі морально-політичної відповідальності депутата. Хоча для українських політиків воно відносне: є безліч прикладів у різних політичних силах, коли людина обиралася під одним партійним прапором, а згодом переходила під інший. Реальна загроза позбавлення мандату існує для Новак, яка входить до БПП. Так само, як і для Лещенка з Найємом. Тут постає питання знову-таки в морально-політичній площині: як вони, будучи депутатами від БПП, можуть брати участь у створенні іншої партії? Юридична ситуація ж така – якщо Лещенко з Найємом вийдуть із фракції з власної волі, їх позбавлять мандату, як Томенка і Фірсова. Однак якщо фракція сама виключить їх зі своїх лав, вони залишаться народними депутатами, як це було з деякими депутатами із "Самопомочі".

Об'єднання цих двох політичних сил у майбутньому виключати не варто. Якщо існуватиме реальна перспектива дострокових парламентських виборів і вони розумітимуть, що самотужки не матимуть шансів пройти до Верховної Ради, вони можуть почати переговори про об'єднання на базі партії Саакашвілі або ж домовлятися з іншими партіями – і на спільній платформі йти до парламенту. Відчуваючи, що шансів пройти до ВР немає, вони, скоріш за все, наступатимуть собі на горло і підуть домовлятися з тим, із ким зараз не домовилися.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції