Нотатки доктора Магди. Цугцванг у Раді Безпеки

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Помилка вітчизняного МЗС полягає у тому, що там не відчули помітної останнім часом тенденції десакралізації дипломатії.

Цугцванг – ситуація в шахах, коли кожен наступний хід погіршує ситуацію, однак правила не дозволяють пропускати ходи. Українська дипломатія опинилася у ньому минулого тижня.

Статус непостійного члена Ради Безпеки ООН передбачає не лише можливості, але і відповідальність. Голосування за резолюцію, спрямовану проти створення нових ізраїльських поселень на землях Палестини (14 – за, США утрималися), в якому взяла участь і Україна, викликало обурення керівництва єврейської держави. Біньямін Нетаньягу, прем'єр-міністр та керівник зовнішньополітичного відомства "єдиної демократії на Близькому Сході", не надто стримував себе в оцінках цих дій, оголосивши про суттєве згортання відносин з країнами, які підтримали рішення РБ ООН.

Гнів Нетаньягу вдарив по його українському колезі, Володимиру Гройсману, який мав відвідати Ізраїль напередодні Нового року. Цей візит перенесено на невизначений термін, і хоча сам Гройсман закликав не драматизувати ситуацію, в українському сегменті соцмереж піднялася хвиля #зради, мовляв, як ми так могли вчинити з Ізраїлем.

Помилка вітчизняного МЗС полягає у тому, що там не відчули помітної останнім часом тенденції десакралізації дипломатії, тим більше – у настільки складному питанні, яким є арабо-ізраїльський конфлікт. Тим часом розвиток та поширення соціальних мереж сприяли появі великої кількості експертів, що готові давати оцінки та вішати ярлики з швидкістю, вартою кращого застосування. Близький Схід насправді – надто складний регіон, аби реагувати на події у ньому виключно інстинктивно, але і пояснювати свою позицію дипломатам варто у відповідності з темпом поширення інформації у сучасному світі.

Резолюції, подібні ухваленій минулого тижня, для Ізраїлю не новина, вони ухвалювалися неодноразово. Проте у Тель-Авіві добре знають, що механізму добитися втілення рішень не існує. Єврейська держава навчилася реагувати на них вже давно, і протокол реагування відпрацьований до дрібниць. Після подібних голосувань Ізраїль нагадує дикобраза, який готовий вистрілити голками для остраху по всіх своїх супротивниках, не жаліючи при цьому і союзників.

Відносини України та Ізраїлю потеплішали останнім часом, це очевидний факт. Ізраїльська делегація підтримала резолюцію Генеральної асамблеї ООН про стан прав людини в Криму та Севастополі, хоча у березні 2014 року не голосувала за резолюцію ГА ООН, яка підтримала територіальну цілісність нашої держави після анексії Криму. Вплив проросійського лобі у Ізраїлі є доволі потужним, і про це забувати не варто. Так само, як і про той факт, що свого часу позиція делегації УРСР в ООН виявилася визначальною для проголошення Держави Ізраїль. Це якщо дотримуватися логіки гамбурзького рахунку, як це зараз роблять в єврейській державі.

Нагадаю, що три місяці тому президент Ізраїлю Рувен Рівлін звинуватив ОУН у причетності до Голокосту з трибуни Верховної Ради. Не пригадаю після цього жодних вибачень з боку ізраїльських офіційних осіб. Дійсно, президент в Ізраїлі грає здебільшого церемоніальну роль, однак це не привід робити подібні заяви. Обурення українським голосуванням у Раді Безпеці з боку представників Землі Обітованої є водночас природнім та гіпертрофованим, і його не варто сприймати як істину в останній інстанції.

Наостанок зауважу: в інтересах України та Ізраїлю якнайшвидше перегорнути цю сторінку непорозуміння, адже гріш ціна двостороннім відносинам, які може зруйнувати одне голосування, хоч і в Раді Безпеки ООН. Українським політикам варто було б повчитися наполегливості у своїх ізраїльських колег, а нашому МЗС – гнучкості та швидкості реакції на чутливі події.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на  facebook  і слідкуйте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції