Післямова до вивернутих кишень: що чекає на їхніх власників?

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Післямова до вивернутих кишень: що чекає на їхніх власників?

ТСН.ua

Проблема в тому, що нічого серйозного за вказання недостовірних даних в е-деклараціях можновладцям не загрожує.

Фраза "обуренню немає меж" стосовно поданих високопосадовцями та політиками е-деклараціями, безумовно, цілком виправдане. З приводу ненажерливого споживання всіх хворих на пухлину гаманця сказано достатньо. Але в цьому випадку обурення все ж повинно мати межі. Бо за емоціями можна прогледіти відповідь на вкрай важливе нині питання: а далі – що?

Протягом семи днів, відлік яких почався 1 листопада із завершенням "дедлайну", декларанти мають право на знесення змін до наданих ними даних. А відтак повинна початися перевірка декларацій. Та чи почнеться вона? Загалом подати декларації мали близько 60 тисяч чиновників, що, звісно, у рази більше, аніж співробітників в Національному агентстві з запобігання корупції. Тому перевірятимуть достовірність поданих декларацій вибірково.

Про це, приміром, говорить і екс-заступник генпрокурора, член правління "Transparency International Україна" Віталій Касько. "Є певні категорії осіб, які підлягають обов'язковій, повній перевірці, а щодо решти осіб, то я думаю, що перевірка буде здійснюватися, як це здійснюється у цивілізованих західних країнах, за дзвіночком, коли надходить звернення", – каже Касько.

Те, що Касько ніжно називає "дзвіночком", на пострадянських теренах має переважно негативну конотацію та й найменується здебільшого іншим словом. На декларантів матимуть право "стукати" усі. І хоч власників трильйонів не дуже-то й шкода, але доносництво як таке навряд чи зірве аплодисменти. Краще б перевірити усі декларації, але це, звичайно, завелика робота.

Та йдемо далі. Припустимо, декому вдасться інкримінувати незаконне придбання 95-тої квартири. Що буде у такому випадку із корупціонером? Власне, майже нічого. За недостовірні відомості в декларації чиновника про майно понад 345 тис. грн передбачено кримінальне покарання від штрафу в 43-51 тис. грн. до позбавлення волі на термін до 2 років.

Позбавлення волі, звісно, штука неприємна, але чомусь є передчуття, що нечистий на руку декларант зуміє домовитися із суддею. І останній застосує штраф. Щодо його розмірів, то для тих, хто декларує одного лише "кешу" на мільйон доларів, розставання з 50 тисячами гривень є таким саме безболісним, як втрата 5 копійок для пересічного українця.

Тоді навіщо була потрібна вся ця гра із поданням декларацій? Я можу помилятися, але, здається, все було затіяно для того, аби посилити податковий тиск на громадян. Деякі політики, не встигнувши відійти від власного фінансового ексгібіціонізму, вже зараз вимагають від всіх і кожного подачі декларацій про доходи та майновий стан.

Нагадаю, що згідно із законом "Про державну службу", ухваленому ще 16 грудня 1993 року, всі державні службовці повинні щорічно декларувати свої статки. Однак законом "Про засади запобігання і протидії корупції" від 29 червня цього року перелік декларантів суттєво розширений. Окрім "осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування", звітувати до свої статки мусять й інші громадяни.

Йдеться, зокрема, про "керівників міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, колективних чи приватних підприємств, установ і організацій, керівників структурних підрозділів (начальників цехів, завідуючих відділами, лабораторіями, кафедрами), осіб, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо), завідувачів складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, відомчих ревізорів та контролерів тощо".

Зрозуміло, що жодні завідуючі лабораторій чи ательє своїх декларацій цього разу не подавали – як і багато положень Конституції та законів вони діють лише на папері. Але що, як вивернути і їхні кишені? Трильйонів у них звісно, не знайдеш, але чим-небудь можна буде розжитися і штрафами, і свіжими податками. Ось вона де, "золота жила". Не оголошувати ж полювання на тих, хто будь-якої миті може організувати собі чартерний рейс у далеке зарубіжжя й вивезти на борту літака всіх своїх Пікассо. Краще взятися за "ніщєбродів", адже їм не вперше годувати багатих і платити за сильних світу цього.

ТСН.ua

Присоединяйтесь также к группе ТСН.Блоги на facebook и следите за обновлениями раздела!

Наступна публікація