Пустельна війна в Єгипті: хто вчиняє теракти на Синайському півострові?

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Як і більшість терористичних актів, напад на мечеть "Ар-Роуда" несе в собі кілька потужних меседжів.

Рано-вранці, коли сонце лише сходило над Синайською пустелею, група з близько 40 озброєних бойовиків на чотирьох позашляховиках перетнули північну рівнину та в'їхали до невеликого містечка Бір Аль-Абед. Все відбулося впродовж лише 20 хвилин. Двоє автомобілів під’їхали до місцевої мечеті "Ар-Роуда" та заблокували головний вхід. Решта бойовиків і два пікапи з крупнокаліберними кулеметами почали розстрілювати будівлю мечеті. Після близько 10 хвилин безперервного вогню та кількох вибухів прямо біля входу група терористів зайшла всередину та почала вбивати поранених. Завершивши свою криваву справу, озброєні люди поїхали геть — назад до пустелі.

Розстріл мечеті "Ар-Роуда" став найстрашнішим та найбільш масовим терактом у новітній історії Єгипту. Такого зухвалого нападу країна ще ніколи не переживала, понад те, не переживав навіть Синайський півострів — найбільш нестабільний регіон Єгипту та його "гаряча точка" вже шостий рік поспіль.

Жертвами теракту в містечку Бір Аль-Абед стали 305 людей, ще понад 100 зазнали поранень. Серед убитих — 27 дітей. Значна кількість загиблих — курсанти військової академії та представники сил безпеки. Як і більшість терористичних актів, особливо в наш час, цей напад несе в собі кілька потужних меседжів, спрямованих насамперед на внутрішню аудиторію, а саме:

Меседж №1. Президент Єгипту Абдель-Фаттах Ас-Сісі не дотримується своїх обіцянок і є слабким правителем (а з ним і весь силовий блок, ставлеником якого він і є). Ас-Сісі кілька разів протягом останнього року обіцяв захищати громадян Єгипту від терористичних атак, і цей безкарний напад має стати доказом його нездатності дотримати свого слова. В арабському суспільстві та культурі цей аргумент є доволі вагомим, особливо враховуючи той факт, що в Єгипті незабаром мають відбутися президентські вибори.

Меседж №2. Єгипетська влада не може (або не хоче) захищати релігійні та конфесійні меншини в країні. Оскільки всі загиблі були прихильниками містичної секти ісламу — суфізму, — теракт одразу ж набув релігійного забарвлення. Укупі з тим, що теракти часто вчинялися переважно проти коптських християн Єгипту, цей напад має сприйматися населенням як черговий пазл в єдиній картині дій терористів. У цьому випадку знову йде мова про дискредитацію силового блоку та уряду країни, які обіцяли захищати релігійні меншини.

Меседж №3. Синайський півострів не належить єгипетській владі, він контролюється іншими силами. Своїм нападом бойовики знову намагаються прикути увагу до Синайської пустелі, де зберігається проблема піднесення ісламістів і конфлікту влади з місцевими бедуїнами. Останні вважають, що Каїр забирає в них землю і забудовує готелями, віддаючи їх "іноземцям". Саме на цьому дискурсі й паразитують бойовики.

Жодне антиурядове угруповання не взяло на себе відповідальності за скоєне. Втім, єгипетська прокуратура заявила, що бойовики "несли прапор терористів "Ісламської держави", а відтак — підозрює саме це угруповання в організації теракту.

Хоча нібито все вказує на те, що за трагедією стоїть саме "Ісламська держава", це не єдине угруповання, яке діє на території Синайського півострова та здатне скоїти подібний напад. Які ще антиурядові ісламістські угруповання переховуються у безмежній гарячій пустелі Синаю? Розберемо детальніше.

Міжнародна терористична мережа "Ісламська держава"

У 2011 році після подій так званої "арабської весни" та повалення уряду екс-президента Єгипту Хосні Мубарака до влади в країні прийшли ісламісти. Новим президентом став представник ісламістського руху "Брати-мусульмани" Мухаммед Мурсі. Одним із перших його указів було надання амністії ув’язненим прихильникам ісламістських рухів і організацій. Значна їхня кількість після виходу на волю перебралася на Синайський півострів до міста Аль-Аріш. Там вони сформували власні воєнізовані формування під назвою "Ансар Бейт Аль-Макдіс". Їхня діяльність зосереджувалася на проведенні операцій із саботажу на кордоні з Ізраїлем. До лав ісламістської групи приєдналися чимало палестинців із радикального руху ХАМАС з сусідньої Гази, яка межує з Єгиптом.

Однак у 2013 році внаслідок військового перевороту в Каїрі президент Мухаммед Мурсі був усунутий від влади та відданий під суд. Військові розгорнули цілу кампанію з придушення ісламістських рухів і громадсько-політичних організацій. Чимало з них втекли на Синай, де організували збройне повстання. Відтоді на півострові розгорівся відкритий конфлікт між центральною владою та ісламістами. Останні вступили в союз із місцевими бедуїнськими племенами (не усіма, звісно), в яких з Каїром були погані відносини. Урядові війська намагалися знайти і знешкодити бойовиків. А ті у свою чергу посилили свою партизанську війну та почали вчиняти чисельні напади на військові об’єкти та поліцейські патрулі, намагаючись витіснити сили безпеки з Синаю. Ядром у цій боротьбі та найбільш активною мобільною силою стало угруповання "Ансар Бейт Аль-Макдіс" (з араб. "Прихильники Священного Дому").

Сьогодні терористи "Вілайят Синай" вважаються найбільш боєздатними, радикальними та смертоносними воєнізованими формуваннями у Синаї

Бойові дії на Синайському півострові з часом лише посилювались — на тлі конфлікту між ісламістами та армією. І вже у 2014 році на хвилі піднесення міжнародної терористичної організації "Ісламська держава" в Іраку та Сирії угруповання "Ансар Бейт Аль-Макліс" офіційно присягнуло на вірність верховному лідеру терористів "Ісламської держави" Абу Бакру Аль-Багдаді, який тоді проголосив себе "халіфом". З того часу єгипетські ісламісти перейменували себе на "Вілайят Синай" та стали місцевим відділенням терористів "Ісламської держави".

Сьогодні терористи "Вілайят Синай" вважаються найбільш боєздатними, радикальними та смертоносними воєнізованими формуваннями у Синаї. Лідером терористів у Єгипті є сунітський проповідник, виходець з Університету "Аль-Азхар" у Каїрі, місцевий мешканець Синаю Мухаммед Ахмад Аль-Ісаві. Угруповання налічує понад 4 тисячі бійців.

Міжнародна терористична організація "Аль-Каїда"

Єгипетське відділення терористів "Аль-Каїди", яке називається "Аль-Каїда на Синайському півострові", є найбільшим серед усіх антиурядових угруповань.  До його складу входить майже 10 тисяч бійців.

"Аль-Каїда" з’явилася у Синайській пустелі у 2006 році, коли тоді ще заступник лідера "Аль-Каїди" Айман Аз-Завахірі наказав створити місцеве відділення організації у Синаї. Перші теракти угруповання організувало у 2011 році. До цього терористи активно вербували місцеве населення.

За час своєї діяльності, протягом останніх 6 років, терористи синайського відділення "Аль-Каїди" здійснили понад 30 терактів, переважно — проти сил безпеки країни. Нині організація складається з шести антиурядових ісламських екстремістських груп, об’єднаних разом під егідою "спеціальної ради з шести командирів". Верховним координатором терористичної мережі є місцевий єгиптянин Рамзан Муафі. Свого часу він був особистим лікарем колишнього лідера "Аль-Каїди" Усами бін Ладена. Також він є спеціалістом у виробництві хімічної зброї та має псевдо "Хімік". Саме це сильно насторожує єгипетські війська, які намагаються ліквідувати терориста.

"Аль-Каїда" на Синайському півострові має союзні відносини практично з усіма іншими ісламістськими угрупованнями, які воюють з урядовими військами, та має нейтралітет з терористами "Ісламської держави".

"Бригади Абдалли Аззама"

Ісламське терористичне об’єднання різних груп бойовиків з кількох країн регіону. Більшість членів угруповання — палестинці з Сектору Гази та жителі Синайського півострова в Єгипті. Свою назву "Бригади…" отримали від провідного в ісламістських колах проповідника Абдалли Аззама. Він одним з перших розпочав пропаганду ідеї джихаду як інструменту війни проти іноземних загарбників. У його випадку, він пропагував джихад проти СРСР в Афганістані у 1980-х роках.

"Бригади Абдалли Аззама" відповідальні за цілу серію терактів на території Єгипту, особливо в районі туристичних центрів, включаючи Шарм Аш-Шейх, Хургаду і Дагаб. На території Єгипту діють з 2009 року та є союзниками "Аль-Каїди". Окремі воєнізовані підрозділи "Бригади Абдалли Аззама" воюють нині у Сирії проти урядових військ у складі місцевої "Аль-Каїди".

Абдалла Аззам одним з перших розпочав пропаганду ідеї джихаду як інструменту війни проти іноземних загарбників. У його випадку, він пропагував джихад проти СРСР в Афганістані у 1980-х роках

Ісламістський рух "ХАСМ"

Наймолодше антиурядове ісламістське угруповання на Синаї. Рух спеціалізується на політичних убивствах і терактах, спрямованих виключно проти сил безпеки: поліції та армії. Свій перший теракт бойовики скоїли у серпні 2016 року, коли намагалися вбити колишнього Великого муфтія Єгипту Алі Гомаа. Вже наприкінці вересня того ж року вони намагалися підірвати помічника генпрокурора Закрію Абдель Азіза.

Одним із найбільш гучних був теракт у місті Наср, в результаті якого ледь не загинув суддя Ахмед Футух — один з трьох суддів, які засудили до 20 років ув’язнення колишнього президента-ісламіста Мухаммеда Мурсі, скинутого військовими у 2013 році.

У грудні 2016 року бойовики руху "ХАСМ" організували вибух біля комплексу пірамід у Гізі, внаслідок чого загинули шестеро поліцейських.

Ісламістський рух "Брати-мусульмани"

Міжнародний релігійно-політичний рух "Брати-мусульмани" є одним з найзавзятіших ворогів нинішнього президента Єгипту Абдель-Фаттаха Ас-Сісі. Конфлікт між ісламістами та військовими як прибічниками світської форми правління триває вже багато десятиліть. В Єгипті цей конфлікт увійшов у свою активну фазу саме з появою руху "Брати-мусульмани" ще у 1928 році. Після початку придушення руху в 1950-х роках ісламісти створили власне бойове крило руху, яке чинило збройний опір урядовим військам.

У 2011 році, після приходу до влади представника "Братів-мусульман" Мухаммеда Мурсі, розпочався етап їхнього "розквіту" в Єгипті. Вони були найбільш активною та організованою частиною опозиційного руху під час революції в Єгипті та протестів проти Хосні Мубарака. Втім, у 2013 році, після військового перевороту, саме "Брати-мусульмани" стали рушійною силою, яка зібрала до купи ісламістів різних мастей для протидії урядовим силам. Хоча більшість керівників руху були ув’язнені з того часу, чимало з них втекли на Синайський півострів і там отримали підтримку з боку місцевих племен бедуїнів і палестинців з сусіднього Сектору Гази.

Там рух розколовся на дві частини: тих, хто продовжував політичну боротьбу з єгипетською владою, і тих, хто вдався до насилля. Останні стали важливим союзниками загального синайського ісламістського руху проти центральної влади. Їхні воєнізовані формування часто виступають разом із терористами "Аль-Каїди" та палестинськими бойовиками з руху ХАМАС. Крім того, "Брати-мусульмани" отримують значну фінансову підтримку з боку Катару. Саме через це між Єгиптом і Катаром напружені відносини.

Нині членами руху "Брати-мусульмани" в Єгипті вважаються приблизно 450 тисяч осіб. Воєнізовані формування "Братів-мусульман" беруть участь у конфлікті в Сирії у складі різноманітних антиурядових угруповань.

Саме відносини між "Братами-мусульманами" та центральною владою визначають майбутнє Синайського півострова, адже саме цей рух є найбільш впливовим серед мусульман-сунітів і здатний мобілізувати чимало своїх прихильників для захисту певної ідеї. Утім, сьогодні відносини руху з Каїром перебувають в "гарячій фазі". "Брати-мусульмани" вважаються в Єгипті терористичною організацією, а сили безпеки нещадно переслідують ісламістів. Ті у свою чергу вдаються до організації терактів, нападів і підтримують місцеві ісламістські сили на Синаї.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції