Як США і ЄС можуть втратити історичний шанс

Різноголосся в Євросоюзі стосовно нових умов економічного партнерства із Вашингтоном грають на руку Росії та Китаю. 

Президент США Барак Обама залишить свою посаду вже через дев'ять місяців. Сьогодні складається враження, що він поспішає. Під час свого візиту в Європу 21-25 квітня Обама значно проштовхнув уперед запропоноване Трансатлантичне торговельне та інвестиційне партнерство (TTIП), яке може радикально змінити торговельні відносини між європейськими та американськими компаніями.

Виступаючи в німецькому Ганновері, де Обама відкрив одну з найбільших в світі виставок, американський президент розповів канцлеру Німеччини Ангелі Меркель і десяткам керівників провідних компанії, як збігає час для укладення цієї торговельної угоди. "Якщо ми не завершимо переговори в цьому році, майбутні політичні трансформації в Сполучених Штатах і Європі можуть відстрочити підписання на деякий час", - зазначив він.

Подібний крок потрібно було зробити давно. TTIП стосується не лише підписання торговельної угоди, покликаної встановити ключові стандарти ведення бізнесу. Воно також має на меті підтримати, якщо й не відродити, ліберальний економічний порядок Заходу, який наразі перебуває під масштабним тиском з боку Росії і особливо Китаю.

Після анексії Криму в 2014 році і подальшого вторгнення в окремі частини Східної України Росія тепер втручається в Європу, використовуючи винахідливу пропагандистську кампанію, спрямовану для поширення популістських і євроскептичних рухів, а також антиамериканських настроїв.

Росія робить все можливе, щоб розхитати НАТО за кілька тижнів до проведення Варшавського саміту, де обговорюватиметься питання вдосконалення захисту союзників на східних кордонах Альянсу за умов дедалі більшого залякування з боку РФ.

Різноголосся, яке існує в Європі з приводу міграційної кризи і TTIП, також грають на руку російському президенту Володимиру Путіну. Послаблена Європа і послаблені трансатлантичні відносини працюють на користь як Росії, так і Китаю.

Китай, який за економічною потужністю поступається лише США, робить велику ставку на встановлення нових торговельних стандартів із урахуванням своїх величезних розмірів і політичних амбіцій. Колосальні інвестиції Пекіну в Африку і Латинську Америку спрямовані на пошук союзників, аби ствердити свій авторитет і вплив на світовій арені.

Ось чому TTIП настільки важливий. Якщо угода не просунеться вперед, Захід згає значний шанс відновити свій вплив і встановити стандарти торгівлі, які функціонуватимуть найближчі десятиліття. Але перш за все, Європа і Сполучені Штати втратять можливість розбудувати нові трансатлантичні відносини, оскільки  попередня система, що склалася після кривавих подій Другої світової війни, все більше втрачає колишню стратегічну важливість і спрямування.

Попри політичне і стратегічне значення TTIП, європейські лідери ухиляються публічно підтримувати  угоду. Меркель рідко висловлюється стосовно цього питання, яке успішно взяли під контроль не тільки в Німеччині, але й по всій Європі, добре організовані противники угоди. За кілька годин до приїзду Обами в Ганновері десятки тисяч людей взяли участь у демонстрації проти договору.

Критики TTIП наполягають на тому, що від підписання угоди виграють тільки великі корпорації, що більшість переваг дістануться США, а європейські споживачі потерпатимуть від нижчих стандартів, коли йдеться про захист харчової промисловості та соціальні питання.

Розкажіть це німецькому Mittelstand – середньому бізнесу, що є кістяком економіки країни. Німецька машинобудівна галузь, наприклад, щорічно поставляє в США продукцію на суму понад 16 мільярдів євро ($ 18 млрд).

Але не думайте, що вироблений в Німеччині пристрій можна продати американському ритейлеру в первісній формі. "Ми повинні замінити наші європейські штепсельні розетки на американські, попри те, що виглядають вони однаково, мають ті ж характеристики безпеки і виконують ту ж функцію", - сказав віце-президент німецької машинобудівної промисловості, керуючий партнер верстатобудівної компанії Alfred H. Schütte Карл Мартін Велкер.

"Справа не тільки в штепселях. Для стандартизації різьблення ми використовуємо метричну систему, а в США користуються дюймами, тому нам доводиться міняти різьблення на деяких захисних трубках, - додає він. - Більше того, в ЄС і США різні вимоги до інструкцій по експлуатації. У результаті виходить, що ми робимо одну і ту ж машину двічі, тільки по-різному. Нам доводиться двічі закуповувати матеріали, зберігати в складах удвічі більше матеріалів. Машини потрібно два рази тестувати і затверджувати".

Тільки уявіть суму додаткових витрат, які мусить понести європейська компанія, щоб вийти на американський ринок і конкурувати на ньому. TTIП покінчить із різними стандартами, що, своєю чергою, створить більше робочих місць європейським компаніям і скоротить виробничі витрати.

Це посприяє створенню нових робочих місць для європейських компаній і скорочення витрат по виробництву. Про ці вигоди говорять рідко, а про довгострокові стратегічні наслідки підписання TTIП – майже ніколи.

Натомість TTIП почав асоціюватися з популістськими, євроскептичними і антиглобалізаційними рухами. А під час свого візиту Обама 22-24 квітня, безумовно, відчув щось більше, ніж просто антиамериканські настрої. Очевидно, його публічна підтримка збереження Великобританії в складі ЄС і заклики до європейських лідерів підтримати TTIP насправді говорять про те, що Сполучені Штати хочуть бачити Європу сильнішою, а трансатлантичні відносини оновленими.

Якщо в найближчі місяці в Європі не відбудеться істотне зрушення з цього питання, пропозиція Обами укласти в перспективі історичну торгову угоду вислизне від нього. Росія і Китай, без сумніву, зітхнуть із полегшенням.

Читайте оригінал публікації на Carnegie Europe. Strategic Europe

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: