Що таке "Шатун" і як його приборкати

Перші успіхи "Шатуна" вже очевидні: зростання взаємної недовіри всіх політичних сил і недовіри до них суспільства.

В Україні триває дискусія у середовищі політиків, експертів, журналістів і всіх заангажованих громадян про так званий План першочергових заходів щодо дестабілізації суспільно-політичного життя в Україні "Шатун" або ж, якщо коротко, план "Шатун". За твердженням хакерської групи CyberHunta, він виявлений у зламаній електронній пошті Владислава Суркова, помічника російського президента Володимира Путіна, - пише Сергій Грабовський для "Радіо Свобода".

Головна мета цього плану – дискредитація органів державної влади й проведення дострокових парламентських і президентських виборів в Україні задля того, аби до влади прийшли "керовані політичні сили", що матиме наслідком "кардинальну зміну українського політичного режиму". Дискусія точиться передусім навколо того, чи є цей план автентичним, чи це фейк, вигаданий кимось в Україні для дискредитації політичних опонентів.

Одразу після оприлюднення 24 жовтня в інтернеті сканів тексту плану з'явилися заяви, мовляв, це фейк, бо там є українізми, зокрема, відмінюється прізвище "Бойко", яке в російській мові не відмінюється. Це не аргумент, хоча б тому, що наївно вважати російських експертів і апаратників людьми, які досконало знають граматику.  До того ж, якби "Шатун" був фальшивкою, його автори запросили б філолога для відпрацювання тексту. Навпаки, саме бездоганна літературна мова такого документу стала б найкращим свідченням його фальшивості. Приклад: у роки Другої світової війни німецька розвідка забезпечувала своїх агентів у СРСР бездоганними документами. Настільки бездоганними, що в тих особистих документах, які скріплялися залізними скобами (наприклад, паспортах), ці скоби не ржавіли, тоді як у справжніх документах, де скоби були виготовлені зі сталі нижчої якості, іржа з часом проявлялася…

Куди серйознішими є аргументи, що такого ґатунку план не могли довірити Інтернету – особливо після цьогорічних зламів електронної пошти відомих політичних діячів та їхніх помічників. Утім це можна спростувати тим, що перехоплені й опубліковані, найшвидше, якісь проміжні пропозиції, створенні із залученням консультантів із України – тих, що отаборилися в Москві чи нерідко туди наїздять. Деякі з цих прізвищ, за моєю оцінкою, можна легко знайти у статті Вікіпедії про план "Шатун" серед названих там персонажів, які стверджують що протести спровоковані зовсім не Кремлем.

Нарешті, автентичність плану (чи його попереднього варіанту) засвідчена достатньо професійним аналізом ситуації в Україні та списком запропонованих заходів, значна частина яких реалізується просто-таки на наших очах, через 20 днів після публікації цього тексту.

І ще одна важлива деталь: відсутність у сканах кількох знакових прізвищ тих, хто не раз наочно демонстрував свої тісні зв'язки з Кремлем. Чому їх немає? Дуже просто: існують різні рівні підпорядкування та компетенції, і автори тексту добре знають, на якому рівні діють ті, хто не названий у "Шатуні" і які ролі їм відведені в дестабілізації ситуації в Україні та зміні влади. Ці фігури гратимуть роль миротворців, покликаних заспокоїти "Шатуна", і тому їх, вважають розробники заходів, радо підтримає більшість народу.

Цілі поставлені, реалізація почалася

Оскільки автор цієї статті тривалий час займався вивченням методів роботи совєтських спецслужб (описаних, зокрема, в опублікованій рік тому брошурі "Глобальний політичний терор: таємна зброя Кремля і Луб'янки". – Ніжин, 2015), то, можливо, наведені нижче міркування з приводу плану "Шатун" виявляться корисними широкій аудиторії.

Насамперед нагадаю, які головні заходи заплановані в опублікованих сканах:

– організація розслідувань за участі залучених "втемну" борців із корупцією діяльності президента України Петра Порошенка і його оточення, їхніх таємних домовленостей і лобіювання бізнес-інтересів;

– підготовка "Тарифного майдану" ("Майдану-3") у Києві, підготовка фінансово-організаційної бази протестів в обласних центрах України;

– активна критика соціально-економічної політики центральної влади та місцевих владних структур у мас-медіа, передусім в Інтернеті;

– проведення хресних ходів із провокаційною символікою (портрети Миколи ІІ, "георгіївські стрічки" тощо);

– активізація діяльності сепаратистських рухів у низці регіонів;

– створення небезпечної криміногенної ситуації на вулицях Києва й інших міст, втягування у провокації бійців добровольчих батальйонів;

– "розхитування" зсередини за допомогою агентури волонтерського руху і Збройних сил з головним мотивом: "Кому війна, а кому мати рідна".

Період, який визначено як критичний для реалізації "Шатуна", – середина листопада 2016-го – березень 2017-го. Щодо його ймовірних виконавців, то з деякими з них пропонується "вести переговори", інших – "використовувати втемну", а дехто просто зазначений як "ініціатор протестів".

Назва «Шатун» не стільки від «шатать», скільки від «медведя-шатуна», який узимку не заліг до барлогу. Ти не знаєш, чого чекати, де той ведмідь на тебе раптом вискочить, він непередбачуваний у всьому та,окрім агресивних і деструктивних дій, він сіє непевність і страх.
Сергій Грабовський

Події останніх днів засвідчують: чимало з того, що відбувається, збігається з алгоритмами цього плану (чи його нарисами), що оприлюднені. Ба більше: явний почерк Кремля та Луб'янки помітний у залученні на мітинги протесту (за участь у яких, за даними ЗМІ, учасники отримують певні суми) насамперед жінок, літніх людей і студентів. А сюжети таких мітингів нерідко вкрай абсурдні з погляду здорового глузду – "проти падіння курсу гривні", "за курс 8 гривень за долар", "за повернення старих тарифів" тощо. Але, схоже, чим абсурдніше, тим напруженіша ситуація. Напевно, організаторам (чи тим, хто ними командує) украй потрібно, щоб пролилася кров літніх і молодих людей. У цьому сенсі згадайте путінську фразу: "И пускай попробует кто-то из числа военнослужащих стрелять в своих людей, за которыми мы будем стоять сзади, не впереди, а сзади. Пускай они попробуют стрелять в женщин и детей! И я посмотрю на тех, кто отдаст такой приказ на Украине". Згадайте, у Криму та на Донбасі використовувалися саме такі "живі щити", за якими ховалися російські спецназівці та заздалегідь підготовлені місцеві бойовики. Нині навколо мітингів у столиці активно циркулюють спортивного вигляду молодики…

Узагалі, рекомендую перечитати текст прес-конференції Путіна 14 березня 2014 року на офіційному сайті Кремля. За мірою цинізму, брехні й застосування чекістських маніпулятивних технологій – це щось унікальне; її треба вивчати для протидії акціям "русского мира".

Вполювати "Шатуна"

Назва "Шатун" не стільки від "шатать", скільки від "медведя-шатуна", який узимку не заліг до барлогу (а термін дії плану – саме зима й початок весни). Ти не знаєш, чого чекати, де той ведмідь на тебе раптом вискочить, він непередбачуваний у всьому та,окрім агресивних і деструктивних дій, він сіє непевність і страх. А за позбавлення від цього страху люди зазвичай готові віддати ледь не все…

Що ж, перші успіхи "Шатуна" вже очевидні: зростання взаємної недовіри всіх політичних сил і недовіри суспільства до них. Чи зможуть Кремль і Луб'янка, спираючись на свою агентуру та "корисних ідіотів", використати реальні провали уряду, корумпованість і бездарність "політеліти" та відчай тисяч зубожілих людей у своїх інтересах? Цього допустити не можна. Слід сподіватися, що на "Шатуна" знайдуться не очікувані Путіним мисливці.

Але не забуваймо: наступною метою Путіна є демонстрація світу "шабашу нацистів" в Україні, спланованого з Москви.

Передруковується з дозволу Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на  facebook  і слідкуйте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: