Скоро в Україні хтось заявить: "Бальцерович мусить піти!"

Порошенко використає автора польського економічного дива як буфер від нищівної критики популістської опозиції.

Уже офіційно. Лешек Бальцерович став представником президента Петра Порошенка в новому українському уряді. За місяць до цього призначення батько польських економічних реформ разом із Радославом Сікорським (маршал Сейму Польщі у 2014 – 2015 рр. – ред.) увійшов до створеної при президенті Ради, ціль якої – підтримка реформ в Україні.

Український глава вважає, що призначення Бальцеровича радником та представником президента в Кабміні має тільки плюси. Польський професор досить популярний в Україні, і це посилює прореформаторський імідж уряду Володимира Гройсмана. Це важливо в тому контексті, що попередній уряд критикували саме за гальмування сподіваних реформ. Порошенко мусив послати сигнал, що  його авторський уряд (Гройсман – це людина президента, його вихованець, всі в Україні знають, що Порошенко, призначаючи Гроймана прем'єром, узяв відповідальність за його уряд) серйозно ставиться до місії зміни України і оздоровлення її економіки. Бальцерович із важливими офіційними повноваженнями всиляє віру в уряд Гройсмана.

Призначення автора польських реформ – це також сигнал для ЄС, а, передусім, для американців. Він має слугувати підтвердженням сподівань Заходу, що зміни в Україні мають шанси зреалізуватися. Адже останні два місяці висловлювалися припущення, що Бальцерович може стати навіть прем'єром чи міністром фінансів. Їх ніхто серйозно не сприймав, оскільки уряд мусить бути надійно закорінений в українську політичну дійсність. Проте вони одночасно демонструють, що українці справді надіються на проведення реформ.

І зрештою, іноземні радники, очолювані польським професором, виконуватимуть для Порошенка роль буфера від нищівної критики, яку приготувала популістська опозиція. Юлія Тимошенко лякає українців витратами на реформи. А вони, звісно, будуть значними, бо на Україну чекає те, що відкладали протягом двох десятиліть: доглибні зміни соціальної політики, оздоровлення бюджету й приватизація.

Перед професором Лешеком Бальцеровичем стоїть надзвичайно складне, але амбітне завдання. При цьому немає сумнівів, що й в Україні, імовірно, зовсім скоро, настане час, коли хтось заявить: "Бальцерович мусить піти!". І українські противники реформ боротимуться більш запекло, ніж це було свого часу в Польщі, оскільки ринкові зміни ліквідують нарощування статків олігархів, які забагачувалися завдяки фінансовим махінаціям із державними грошима.

Призначення поляків на такі важливі посади в українській політиці могло б дійсно стати непоганим початком побудови польсько-українських економічних відносин і шансом для поширення істотного польського впливу над Дніпром. Однак цього не станеться. Попри те, що наразі Польща має в Києві тих, хто тримає руку на пульсі української політики та економіки. Марно сподіватися від польської дипломатії співпраці з такими критиками "Права і справедливості" (правляча партія, яку нині очолює Ярослав Качинський - брат загиблого в авіакатастрофі під Смоленськом президента Польщі Леха Качинського – ред.) як Лешек Бальцерович чи Радослав Сікорський. Шкода, бо, маючи подібних лобістів над Дніпром, ми могли б виштовхнути польсько-українські відносини за межі ювілейних заходів і красномовних, але до нудоти повторюваних слів про стратегічне партнерство.

Читайте оригінал публікації на Newsweek.pl

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: