Вигнання: ще один злочин комуністів супроти українців

Дата публікації
Перегляди
3668
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Вигнання: ще один злочин комуністів супроти українців

Фото: ТСН.ua

Депортації були інструментом упокорення. У 1944-1951 роках позбавили домівок близько семисот тисяч українців.

"Сталін об‘єднав українців" — теза російської пропаганди, яка звучить дуже часто. Фальшива, як і вся пропаганда. Насправді він окреслював кордони СРСР, а не України. Тому різав по живому: сотні тисяч українців, які продовжували жити на своїх прадідівських землях опинилися поза цими кордонами, в межах відновленої після війни Польщі. Тут вони теж були зайвими.

Тож проблему вирішили звичним для комуністичного режиму способом — виселенням. Станом на вересень 1944 року, коли підписано угоду між польським комуністичним урядом та УРСР, радянська влада вже мала значний досвід депортацій, який включав навіть вигнання з рідної землі цілих народів.

Депортації були інструментом упокорення. Радянський Союз навіть змінював національний склад республік. З України вивезли всіх без винятку кримців, значну частину польської та німецької меншин та сотні тисяч українців.

1944 рік розпочали з депортації з Кавказу чеченців та інгушів, в травні — вигнали кримських татар. Опісля взялися за врегулювання "української проблеми". У 1944-1951 роках позбавили домівок близько семисот тисяч українців Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини. 

Виселення українського населення солдатами батальйону Корпусу внутрішньої безпеки "Познань " в рамках Операції "Вісла" / Фото: Arhiwum IPN

Саме цими днями вперше на державному рівні Україна вшановує роковини тієї депортації. Торік Верховна Рада України встановила другу неділю вересня Днем пам’яті примусового виселення автохтонних українців.

Угода від 9 вересня 1944 року в Любліні між СРСР та Польщею називалася про "взаємний обмін населенням". Виганяли українців з Польщі, а поляків з України. Але "добровільне переселення" з "рівноцінним відшкодуванням майна" обернулося колгоспним рабством, голодом та злиднями, роками принижень та поневірянь без права повернення на рідні землі.

Виселення українського населення солдатами батальйону Корпусу внутрішньої безпеки "Познань " в рамках Операції "Вісла" / Фото: Arhiwum IPN

Співорганізатором виселення західних українців став польський комуністичний режим. Таким чином Кремль робив його співпричетним до злочину і залежним. Для польських комуністів викидання українців з рідних домівок було способом здобути лояльність польського суспільства, де домінували антиукраїнські настрої. Поставлені Кремлем польські комуністи реалізовували прагнення польських націоналістів про моноетнічну державу. 

Депортації 1944-1951 років мають бути засуджені як один із злочинів комуністичного режиму. При чому засуджені не лише в Україні, але й в Польщі.

Конвой дорогою на збірний пункт після виселення одного із сіл в рамках Операції "Вісла" / Фото: Arhiwum IPN

Страждання спричинені комунізмом — це те, що єднає українців та поляків в минулому. Подолання наслідків комуністичного правління — те, що має відбуватися спільно в сьогоденні заради майбутнього.

Сьогодні, коли згадуємо про ці депортації, маємо пам‘ятати про воєнні злочини, які супроводжували їх. Це знищення вояками підпільної Армії Крайової села Павлокома і знищені офіційним Войськом Польським села Терка та Завадка Морахівська.

Солдати Оперативної групи "Вісла" на фоні конвою виселенців в рамках Операції "Вісла" / Фото: Arhiwum IPN

Але маємо також згадати не лише злочинців та жертв, але й героїв, вояків УПА (здебільшого місцевих хлопців і дівчат), які стали на захист свого народу, своїх сусідів, батьків та дітей. Саме їм належить наше сьогоднішнє "Слава Україні!".

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3668
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація