Уперед до нового витка гонки озброєнь

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Виступ Путіна може спонукати країни Заходу збільшити оборонні бюджети і взятися за переозброєння — але РФ у цій гонці не перемогти.

Риторика цьогорічного послання Володимира Путіна до Федеральних зборів доволі прогнозована. Було очевидним, що здебільшого воно буде розраховане на внутрішню аудиторію, адже вже за два тижні мають відбутись президентські вибори. А одна з головних проблем, що у зв'язку з ними стоїть на порядку денному Кремля — явка. Тож основною метою промови було "накачати" виборців "допінгом", щоб вони таки прийшли 18 березня на дільниці.

Путіну потрібно було окреслити для пересічних росіян, які звикли вірити телевізору і йому особисто, зовнішнє коло загроз, яке уособлюють і очолюють США, та показати, що проти них щось робиться, дати красиві обіцянки тощо. Насправді ж у сучасному світі такі технологічні речі, як запуски ракет чи випробування зброї, не можуть лишатися у секреті. Якщо навіть у минулому США контролювали рівень технологічного розвитку Радянського Союзу за допомогою агентури і засобів радіотехнічної та космічної розвідки, то зараз, з нинішніми технологіями, це тим більше не є проблемою. Випробування подібних суперсистем, про які говорив Путін, просто не могли залишитися ніким не поміченими. 

Достатньо лише згадати КНДР, коли Штати протягом короткого часу реагували на випробування нею ракет. Тож я піддаю сумніву сам факт того, що Росія здійснила запуск ракети з ядерною енергоустановкою. Якби він справді мав місце, США би повідомили про нього. У будь-якому випадку випробовування подібних засобів не могло пройти непоміченим.

Однак головне, якщо говорити про зовнішніх адресатів послання, а це країни Заходу на чолі з "головним ворогом" США — це відкрита погроза. Й основний меседж Путіна світові: "Ми показуємо, які ми сильні, і вам з нами треба домовлятися". Ми це вже бачили — і під час анексії Криму, і під час дій російської армії на Донбасі (під Іловайськом і у Дебальцевому).

Наразі основним інструментарієм РФ у протистоянні Заходу є засоби інформаційного впливу, до яких відноситься і ця промова Путіна. Натомість західні країни як інструмент використовують обмеження доступу РФ до передових технологій у різних галузях, наприклад, у сфері видобування вуглеводнів чи у сфері співробітництва у військово-технологічних напрямках. 

Тому не можна виключати, що проти Росії будуть введені нові санкції. Хоча ті, що діють зараз, і так сильно впливають на неї. Зокрема, вона обмежена у виробництві високотехнологічної бази, електроніки тощо. А це позбавляє РФ завершених комплексів виробництва, що дозволяли би створювати повноцінні системи у терміни, яких потребують часові показники сучасного протистояння.

Путіна символізуватиме початок чергового витка гонки озброєнь, для перемоги в якій, скажімо чесно, у Російської Федерації замало підстав

Частина зброї, про яку говорив Путін, можливо, у них і є, але максимум на стадії концептуальних розробок. Наприклад, ті ж ядерні енергетичні установки, якими він хвалився. Ще в Радянському Союзі проводилися дослідження стосовно використання ядерних енергетичних установок у літальних апаратах. І тоді від них відмовилися у зв'язку зі складністю технологічних рішень та невідповідністю матеріальних затрат отриманому результату, адже багато задач можна вирішити більш дешевим способом.

Існування таких ракет може мати місце лише в уяві політтехнологів Путіна і може бути використане для того, щоб вразити внутрішню аудиторію, бо на здорових людей на Заході, які знають тенденції розвитку технологічних процесів, це не подіє. Тож коли він демонструє яскраві відео і говорить, що є певні системи, які вони не можуть навіть показувати, це нагадує пісню про аквалангістів, де є такі слова: "У нас є такі прибори, але ми вам про них не розкажемо". Тверезий аналіз може показати, що десь на 80% заяви Путіна — це блеф.

Тим не менш, провідні країни світу, в тому числі й країни-члени НАТО, можуть використати брязкання Путіним зброєю, щоб актуалізувати питання переозброєння і доведення частки своїх оборонних бюджетів до 2% ВВП, необхідність чого обговорюється впродовж усіх чотирьох років російської агресії в Україні. Послання Путіна символізуватиме початок чергового витка гонки озброєнь, для перемоги в якій, скажімо чесно, у Російської Федерації замало підстав.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції