Як не стати жертвою інформаційної війни

Як не стати жертвою інформаційної війни

Фото: ipress.ua

Мої поради – не панацея, але протистояти деструктивним інформаційним впливам з ними на озброєнні буде легше.

Інформаційна війна стала фактом нашого життя. Мільйони людей відчувають її вплив – щонайменше дискомфортний, а часто-густо й деструктивний.

Як давати собі раду? Як протистояти негативним явищам – брехні, фейковим і провокаційним повідомленням, шаленому емоційному тискові?

Мої відповіді – не панацея. Вони лише один із варіантів можливої поведінки і ставлення до інформації.

1. Пошук інформації

Слід уникати двох крайніх позицій. Перша – це постійне перебування в інформаційному просторі через невротичний страх пропустити щось важливе, перестати бути в курсі подій, втратити контроль над собою, своїм життям. Варто пам'ятати, що така поведінка не полегшує становища, а ускладнює його - ви ніколи не зможете опанувати всю "потрібну" інформацію, вона все одно вас переможе і тільки посилить почуття розпачу й безпорадності. Треба "взяти себе в руки" (це легко сказати, але важко зробити) і на один-два тижні обмежити контакти з джерелами інформації. Спочатку буде важко ("ломка"), але потім "попустить".

Друга позиція – теж невротична – цілковите уникання будь-якої інформації про те, що коїться навколо. Ця позиція має важливий плюс: дає змогу заспокоїтися, зануритися в щасливе невідання. Мінус – утрата здатності адекватно оцінювати ситуацію, події, людей.

То що краще: нічого не знати і бути диваком в очах оточення чи знати – і страждати?

Вочевидь найбільш слушною має бути проміжна позиція – отримання інформації з невеликого кола (двох-трьох-чотирьох) джерел. Це мають бути джерела, яким ви довіряєте, які є авторитетними для вас і вашого оточення. Приблизно: один-два канали телебачення, один-два інформаційні сайти, один канал радіо, одна газета.

2. Вибір джерел інформації

Орієнтуйтеся на джерела, інформацію з яких вам сприймати комфортно. Навіть якщо інформація негативна, але не викликає у вас надмірних реакцій, то це означає, що її інтерпретація і форма викладу відповідає вашим потребам і очікуванням. Таке джерело – ваш однодумець, спробуйте йому довіряти.

Уникайте джерел, які провокують надто сильні емоції – і позитивні, і, тим паче, негативні. У сильних емоціях мало об'єктивності. І не забувайте, що первісно це не ваші емоції, а їхні, і вони їх вам нав'язують.

Уникайте джерел, які провокують надто сильні емоції

Вибирайте джерела, інформація з яких згодом дістає підтвердження (це – як правило, бо всім часом трапляється подати якесь не досить достовірне повідомлення через ненадійність джерела чи погану перевірку інформації тощо). Якщо джерело зо два рази збрехало, особливо з приводу важливих подій, відмовляйтеся від нього.

Більше уваги приділяйте джерелам, інформацію з яких люди активно обговорюють. Це означає, що у виборі інформації ці джерела орієнтуються на потреби багатьох осіб, тобто інформація з них, імовірно, буде корисною й для вас. Але не забувайте про три попередні пункти!.

На більшу довіру заслуговують джерела, які подають різні варіанти оцінки подій, насамперед – від компетентних осіб.

Ігноруйте анонімні джерела! У них зазвичай правди або немає, або є, але під спеціальним "соусом".

3. Ставлення до інформації

В оцінці інформації надзвичайно корисно набути таку рису як "асертивність" – здатність не піддаватися зовнішнім впливам, не реагувати на них ні надто мляво, ані надто бурхливо.

Потрібно розрізняти інформацію вірогідну – та, що у майбутньому може отримати підтвердження або ж не отримати, інформацію як об'єктивний факт і ту, що полягає в інтерпретації подій. Останній сумний приклад: убивство Нємцова – факт, причини вбивства, імовірні вбивці – поки що плід інтерпретацій. Тим паче це стосується таких складних подій як анексія Криму та окупація частини Донбасу: анексія й окупація – факт, а щодо настроїв там є сила-силенна спостережень, повідомлень, пояснень, у яких майже неможливо розібратися.

Слід пам'ятати, що ніхто не посідає абсолютної істини. Кожна інформація завжди є суб'єктивною, тенденційною, приблизною, спотвореною. На переказ інформації впливають багато чинників. Тому все, про що ви дізнаєтеся, це лише один із можливих варіантів висвітлення події.

Якщо інформація сенсаційна, незвичайна – не кваптеся їй вірити, зачекайте на підтвердження

Не довіряйте надто категоричній інформації. Життя завжди складніше, ніж повідомлення про нього. Категоричні оцінки часто є виявом недостатнього розуміння, психологічного захисту, переконування самого себе. Однозначна картина буває корисною, коли ми хочемо бути рішучими й незламними, але вона шкідлива, якщо хочемо розібратися в суті.

Якщо інформація сенсаційна, незвичайна – не кваптеся їй вірити, зачекайте на підтвердження. Якщо вона справді сенсаційна і важлива, то підтвердження не забариться. А коли фейк, то невдовзі це стане очевидним.

Стримано ставтеся до всіляких прогнозів. Жодний не справдиться стовідсотково, а більшість – узагалі. У цьому легко пересвідчитися: почитайте прогнози, які робили кілька місяців або років тому.

4. Зараджування прикрій інформації

Отримуючи неприємну інформацію, реагуйте на неї адекватно – мається на увазі так, як хочеться реагувати, намагайтеся емоційно розрядитися. Не треба надмірно чи постійно стримувати емоції: хочете плакати – поплачте.

Переживати негативні почуття допоможе обговорення їх і подій, що їх спричинили, з іншими людьми – вашими близькими, тими, кому довіряєте.

Психологічно корисною є участь у колективних ритуалах, що їх останнім часом маємо, на жаль, багато: похоронах загиблих, жалобних річницях, молебнях. Це не тільки вияв належної шани і громадянської позиції, а й нагода "перетравити" прикрі переживання, послабити неприємні почуття.

Чудовий спосіб на зараджування прикрощам – свідома доцільна активність, спрямована на подолання негативних явищ. Сьогодні це, по-перше, сумлінне виконання своєї роботи; по-друге, участь у допомозі тим, хто її потребує, – армії, пораненим, переселенцям, сім'ям загиблих; по-третє, діяльність на випередження – підготовка до економічних труднощів, до оборони населених пунктів (тих, що поблизу ареалу воєнних дій). Може бути ще й по-четверте і по-п'яте, але головне, щоб ця активність сприяла свідомому ставленню до того, що відбувається, і до інформації про нього.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook и стежте за оновленнями розділу!

Повʼязані теми:

Наступна публікація