Чудеса України, про які ви не знали. Базальтова казка Рівненщини

Тут могла б бути власна "Софіївка", але для неї не потрібні штучні озера – у "Базальтових стовпах" лад уже навела природа.

Фахівці стверджують, що ніде в Європі ви не побачите таких див, як на Рівненщині біля села Базальтового. І дійсно, там панують своя краса і атмосфера.

Провівши майже все своє дитинство неподалік заказника "Базальтові стовпи", я і не здогадувалась, що він міг би колись претендувати на місце серед семи природних чудес України. І попри те, що в змаганні за цей титул "Базальтові стовпи" 2008 року так і не здобули перемоги, мені є що про них розповісти.

Більшість туристів практично нічого не знає про цей унікальний пам'ятник природи, розташований лише за 350 км від Києва. Та що дивуватись мандрівникам – навіть чимало місцевих жителів не здогадуються про таку красу під боком.

А її слід шукати неподалік сіл Берестовець і Базальтове, що в Костопільському районі Рівненської області. Але найкраще все ж таки їхати саме до Базальтового – саме там можна побачити найбільше унікальних утворень із базальту. Подібну красу можна зустріти хіба що в Ірландії.

ДОРОГА ДО "БАЗАЛЬТОВИХ СТОВПІВ"

Дістатися села Базальтового можна як автомобілем, виїхавши з Рівного в напрямку села Злазне, так і автобусом, який курсує в напрямку сіл Звіздівка, Перетоки і Злазне. Автобусний квиток із Рівного до Базальтового коштує 40 грн.

Із транспорту треба вийти біля в'їзду до села Базальтового, навпроти водонапірної вежі. На місці помітите биту дорогу, що веде до озера. З правого боку вас зустріне затоплений кар'єр, а з лівого – той, що працює.

Базальтові стовпи, для блогів_4
фото: Юлія Корнійчук

"ОСТРІВ КОХАННЯ"

По суботах у Базальтовому нелюдно – хто на роботі, хто на городі, а хто пасе корів. І в один із таких днів, під'їхавши до кар'єра, я побачила неподалік кам'яні стовпи, який місцями тягнуться у висоту на кількадесят метрів, а деінде – спускаються до чаші, наповненої прозорою, і від того неймовірно синьою водою.

В оточенні цих стовпів, порослих лісом, розташувалося велике озеро із синьо-зеленою, наче морською, водою. Посеред нього утворився малий острівець, який тут іменують "островом кохання". Навіть важко повірити, що колись тут був кар'єр. До нього часто запливають закохані парочки, щоб побути на самоті. І саме з цього острівця відкривається найкращий вид на базальтові скелі.

Найбільше в "озері кохання" мене здивувала кришталево прозора вода зі смарагдовим відтінком. Щойно глянула на неї, мені згадалися тропічні острови, от тільки тут замість пальм ростуть звичайні українськи берізки.

Базальтові стовпи, для блогів_1
фото: Юлія Корнійчук

Одягнувши окуляри для підводного плавання, я спробувала зануритись у воду. Між іншим, маска для плавання вам точно не завадить під час купання в "озері кохання" – із нею ви зможете краще роздивитися величезні стовпи базальту, які ніби ростуть із самого дна водойми.

Недосвідченим плавцям я б радила бути обережними, оскільки мілини у цьому озері майже немає. Глибина кар'єра подекуди сягає 9 метрів, а де-не-де – і 15 метрів.

А ще в цьому озері є затоплений ківш екскаватора. Місцеві кажуть, що частенько сюди навідуються професійні пірнальники, і це не дивно – дно кар'єра вражає. В озері водяться риба та раки, а це означає, що вода тут не тільки чиста, але й безпечна.

Базальтові стовпи, для блогів_6
фото: Юлія Корнійчук

ТУТ ЗНІМАЛИ ФІЛЬМИ

Час від часу вашу ідилію перериватимуть лункі звуки вибухів, проте не варто лякатися – через дорогу від озера працює інший кар'єр і там видобувають базальт, підриваючи породу. Саме у цій копальні знімали фінальну сцену українського фільму "Поводир". А нещодавно на своїй сторінці у Facebook Руслана повідомила про новий кліп, знімання якого також відбулися у базальтовому кар'єрі.

Базальтові стовпи, для блогів_3
фото: Юлія Корнійчук

Шукачі пригод та любителі екстриму у гонитві за унікальним селфі на тлі затопленого екскаватора чи стовпів часто залазять просто до копальні. Звісно, я належу до них, тому поспішила зробити знімок легендарної землерийної машини і навіть задля цікавості оглянула техніку, яку використовують під час робіт у кар'єрі. Утім, вилазити на самі стовпи я б не рекомендувала. Вони не тільки не зручні для скелелазіння, але й крихкі – можна полетіти донизу.

ЛЕГЕНДИ ПРО КАР'ЄР

Існує легенда про те, що першим базальтові стовпи відкопав чоловік із села Берестовець 1635 року. Селянин рив колодязь і зламав лопату об камінь. Уламки базальту він вбудував у хату. Від того часу на цьому місці почали добувати базальт.

За іншими переказами, колись неподалік Костополя свій вельми коштовний перстень нібито загубив польський король Ян Казимир. Тож велів він позначити цю місцину, щоби відшукати згодом дорогоцінну прикрасу. Коли ж почали шукати, то й відкопали кам'яних монстрів – базальтові стовпи. Що з цього правда, а що ні – точно не знає ніхто. Але й до сьогодні місцеві селяни вихваляються тим, що із їхнього базальту викладали бруківкою майдани Парижа, Брюсселя, Відня, Москви, Берліна і Варшави.

Базальтові стовпи, для блогів_2
фото: Юлія Корнійчук

Також із породи, яку тут видобувають, виготовляють пам'ятники, вуличну плитку, східці та підвіконня. Для особливих замовників із базальту роблять навіть одяг. У печах за температури 1600 градусів він плавиться і стає рідким, а отже, його можна використовувати в агресивному середовищі, тобто для виготовлення костюмів космонавтів, пожежників та вулканологів. Самі костопільчани говорять, що базальт для них – наче золота жила.

Наразі у Мережі активно рекламують тури до "Базальтових стовпів". Але я все ж таки залишаюся прихильницею поодиноких подорожей – так можна отримати більше яскравих вражень. Узагалі таку красу, як у кар'єрі, забути складно. Тут могла б бути власна "Софіївка", і для неї не потрібно було б завозити дизайнове каміння або створювати штучні озера – у "Базальтових стовпах" уже все є. Щоправда, вашому відпочинку тут можуть завадити хіба що хмари диких комарів та мільйони багатоніжок під ногами.

Подорожуйте Україною, нам є чим пишатися!

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар