Острозький замок — найцікавіша пам’ятка Волині

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Споруда вважається знаковим зразком фортифікаційного мистецтва України.

Острозький замок височіє на двадцяти метровому пагорбі в стародавньому містечку Острог, що недалеко від Рівного. Споруда вважається знаковим зразком фортифікаційного мистецтва України і визнана одним з найцікавіших історико-архітектурних пам’яток Волині.

Замковий комплекс був зведений в XIV столітті на місці давньоруського городища, зруйнованого монголо-татарами 1241 року. Протягом понад трьох століть він слугував резиденцією князів Острозьких — найбагатших і найвпливовіших магнатів, що володіли значними земельними угіддями на території сучасної України.

АРХІТЕКТУРА ЗАМКУ

Замок складався з кам’яних і дерев’яних споруд, був добре укріплений: з двох боків його захищав крутий обрив, з двох інших — глибокий рів, виритий на місці колишнього яру. Протягом своєї багатовікової історії Острозький замок неодноразово перебудовувався і модернізувався. До наших днів збереглися дві вежі — Кам’яна і Кругла, Богоявленський собор з надбрамною дзвіницею і фрагменти оборонних стін.

Острозький замок
vseua.info

Найдавнішою спорудою замкового комплексу є кам’яна вежа, зведена у другій половині XIV століття в південно-східній частині пагорба. Триярусна з мурованими стінами завтовшки майже три метри, спочатку вона будувалася як донжон (головна башта) і одночасно виконувала дві функції: житлову і оборонну. Нижній ярус служив для зберігання запасів продовольства і питної води, а на двох верхніх, перебудованих в XIX-XX століттях, розташовувалися невеликі затишні кімнати.

ЩО В ПРИМІЩЕННЯХ

Сьогодні в приміщеннях кам’яної вежі розташована експозиція Острозького краєзнавчого музею з безліччю цікавих експонатів, серед яких археологічні артефакти, меблі княжих часів, зборів живопису та іконопису, порцеляни та фаянсу. Перлина музейної колекції — знаменита Острозька Біблія, видана 1681 року першодрукарем Іваном Федоровим.

Недалеко від кам’яної вежі стоїть нова, або, як її ще називають, кругла вежа, складена з каменю і цегли. Вона теж має три яруси, останній з яких, є лінією бійниць, прикрашають її фігурні зубці. Завдяки цій особливості Круглу вежу вважають гідним зразком української ренесансної архітектури.

КОМПЛЕКС СПОРУД

У комплекс Острозького замку входить і витончена Богоявленська церква, побудована у XV-XVI столітті. Вона була частиною фортифікаційної системи замку: північна стіна собору, що примикала до оборонних мурів комплексу, була ущільнена і мала товщину майже три метри, в ній з’явилися бійниці і широкий виступ для вартових.

Острозький замок
vseua.info

Протягом майже двохсот років Богоявленська церква простояла в розрусі і запустінні — тільки в кінці XIX століття її реконструювали. В результаті перебудови будівля втратила свої оригінальні ренесансно-готичні риси і набула форми, характерної для давньоруського зодчества. Трохи пізніше поряд з храмом з’явилася надбрамна дзвіниця, яка сьогодні також є частиною замкового комплексу.

ЛЕГЕНДА

Як і будь-який старовинний замок, Острозький овіяний сонмом легенд. Одна з них пов’язана з княжною Гальшкою Острозькою, яка свого часу була відома найкрасивішою, розумною і благородною нареченою Східної Європи. Її дядько, Василь-Костянтин, проти волі дівчини видав її заміж за свого родича — могутнього магната, який обіймав державну посаду у Великому князівстві Литовському.

Під час вінчання, яке відбувалося в Богоявленській церкві, раптово піднявся ураган — почали тривожно дзвонити дзвони, свічки і лампадки погасли.

Проводив обряд священник, побачивши в цьому недобрий знак, хотів перервати церемонію, проте князь Василь-Костянтин наполіг на продовженні. Ставши дружиною нелюба, тієї ж ночі Гальшка кинулася вниз з балкона замку, але не розбилася. Її підхопив вітер і поніс на своїх крилах.

ЯК ДІСТАТИСЯ

З автовокзалу Рівного до Острогу регулярно відправляються рейсові автобуси та маршрутні таксі.

Більше про подорожі читайте тут: v-mandry.com

Залиште свій коментар

Вибір редакції