Геноцид у Малі: чому і навіщо?

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Вбивства мусульман фулані скидаються на провокацію з метою дестабілізувати не лише Малі, а й всю Західну Африку — та Європу.

З Республіки Малі надійшла чергова сумна звістка. В ніч проти 23 березня невідомі бойовики вбили 134 особи з етносу фулані в двох поселеннях Огассагу та Велінгара, що неподалік міста Банкас, тобто у центральній частині республіки. Поселення Огоссагу цілком зруйноване, і ще тривають пошуки зниклих людей, отже кількість загиблих може зрости. Згідно свідчень місцевого старости, збройні люди безжально знищували усіх, кого знаходили: вагітних жінок, дітей та осіб похилого віку.

В нападі орієнтовно брали участь до 400 бойовиків, що були вбрані в одяг малійських мисливців — дозо (донзо), які здебільшого приналежні до народності догонів. Акт геноциду проти мусульман фулані, здійснений невідомими, став найбільшим терактом за останні 6 років на території Малі. Тобто з часів початку французької інтервенції до країни. Інцидент в Огоссагу варто розглядати в якості провокації, що була організована невідомими силами (вірогідно, позарегіонального походження), аби дестабілізувати не лише Малі, а і весь регіон Західної Африки.

Тактично терористична атака відбулася під час візиту делегації Радбезу ООН до Бамако, що триває з 22 до 24 березня. Ця делегація у складі Франції, ФРН та Кот-д’Івуару має зробити доповідь щодо ефективності імплементації урядом Малі мирної угоди, укладеної в 2015 році. За три місяці спливає мандат Багатопрофільної інтегрованої місії ООН в Малі (МІНУСМА), і її майбутнє не є зрозумілим, бо між Парижем та Вашингтоном є суперечності щодо її фінансування. Зокрема, США наполягає, що багатосторонні зусилля для принесення миру в Малі не є ефективними, і необхідно переходити до двосторонніх форматів сприяння контртерористичним ініціативам, зокрема таких, як G5 (Група п'яти).

Акт геноциду проти мусульман фулані, здійснений невідомими, став найбільшим терактом за останні 6 років на території Мал

Ця терористична атака переслідує на меті не лише дискредитацію діяльності МІНУСМА, а ще й підриває довіру світової спільноти до уряду Малі. Вже лунають закиди, що уряд у Бомако на чолі з президентом Ібрагімом Бубакар Кейтою не дотримується умов мирної угоди щодо роззброєння ополчень народності догон, зокрема міліції "Dan Nan Ambassagou". Мисливці донзо з догонів, за негласного сприяння центрального уряду, ведуть полювання на фулані, підозрюючи вихідців цього етносу у зв’язку з екстремістами.

Дійсно, є факти вербування "Аль-Каїдою в Ісламському Магрибі" (AQIM), "Групою підтримки ісламу та мусульман" та іншими джихадистськими структурами вихідців з фулані. Проте спікер однієї з організацій догонів спростував причетність їхніх загонів самооборони до атаки на Огоссаггу та Велінгару. Отже, це заплутує ситуацію в плані розуміння організаторів. Але тут треба згадати й про глобальний вимір проблеми.

Фулані (фула, фульбе) є одним з найбільш чисельних етносів Західної Африки, загальна кількість представників якого складає до 40 млн осіб. Спільноти фулані наявні в наступних країнах Африки: Нігерія (15,3 млн осіб), Гвінея (Конакрі) (5 млн осіб), Сенегал (4 млн осіб), Малі (2,9 млн осіб), Камерун (2,3 млносіб), Нігер (2 млносіб), Буркіна-Фасо (1,92 млносіб), Мавританія (0,96 млносіб), Гана (0,8 млносіб), Бенін (0,75 млносіб), Гвінея-Бісау (0,5 млносіб), Гамбія та Кот д'Івуар по 0,4 млн осіб, Чад (0,35 млносіб), ЦАР (0,3 млносіб), Судан (0,2 млносіб). Отже, радикалізація фулані, які історично відомі своїми актами джихаду в часи існування давніх держав, таких як Султанат Сокото, Масіна, Фута Торо та Фута Джалон, може спричинити спалахування усього регіону Сахелю, що є контактною зоною афрохристиянської та афромусульманської цивілізацій в Африці.

Очевидно, що якимось силам конче необхідна ситуація, коли величезні потоки біженців попрямують із Західної Африки до Європи. Що є особливо небезпечним в умовах невизначеності майбутньої політичної ситуації в Алжирі, де вже місяць триває народна революція. Її фінал спрогнозувати складно, але перетворення Алжиру на транзитний хаб для біженців буде мати для ЄС катастрофічні наслідки і може остаточно зруйнувати його внутрішню єдність.

Якимось силам конче необхідна ситуація, коли величезні потоки біженців попрямують із Західної Африки до Європи

Республіка Малі виступає однією з найслабших ланок безпекового простору усього значного регіону Сахелю в Африці. Такий статус вона набула після падіння режиму полковника Муаммара Каддафі в Лівії, коли значні обсяги зброї зі складів армії загиблої Джамагірії потрапили до рук різноманітних злочинних елементів, зокрема на малійській території. Дрібні злодюги та наркоділки, мафіозні мережі з торгівлі людьми та терористичні організації — це все бенефіціари пограбованої лівійської зброї. За оцінками британської розвідки МІ6, понад 1 мільйон тон зброї, що колись належала Каддафі, розійшлася Африкою. Щоб зрозуміти, скільки це, варто уявити, що для перевезення такого обсягу озброєнь найбільш вантажопідйомному літаку в світі — українському Ан-225 "Мрія" — необхідно здійснити 4000 рейсів.

Таким чином, в регіоні наявні усі умови для тривалої та дуже небезпечної для ЄС нестабільності. На тлі африканських безпекових проблем, що зростають, в Європі будуть посилюватися позиції європесимістів та правих сил. Це вже несе загрозу Україні та її курсу на європейську інтеграцію, від чого, безумовно, виграє північний сусід, який прагне повернути свій контроль над українською територією.

Залиште свій коментар

Вибір редакції