Хашогзька криза: "шукачі істини" у світі всеосяжного лицемірства

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Смерть журналіста радо використовують для маніпуляцій і досягнення своїх цілей — в першу чергу Туреччина.

Сьогодні минає місяць від дня зникнення саудівського підданого з турецьким корінням Джамаля Хашоггі. Трагічна доля окремої людини із дуже складною історією життя перетворилася на тривалий медійний трилер. При цьому наближення до істини в питанні "Що ж насправді сталося з Хашоггі?" відбувається вкрай повільно. Чи дізнається світова громадськість правду —лишається відкритим питанням.

Вірогідно, саудівські спецслужби здійснювали операцію, пов'язану з журналістом. Він дійсно розглядався спадковим принцем Мухаммадом бан Сальманом в якості інсайдера, що став небезпечним, бо розпочав грати на користь його конкурента за трон — колишнього спадкового принца Наєфа. Поки король Сальман живий, він може змінити своє рішення щодо наступника, і замість Мухаммада призначити іншу людину.

Можливо, кронпринц хотів затулити рота Хашоггі і, вірогідно, навіть віддав наказ про те, щоб його повернули до королівства, аби він там був під контролем. Проте не думаю, що він віддавав наказ щодо його вбивства.

Тут могли зіграти свою роль інші фактори. Приміром, хтось з оточення принца Мухаммада міг віддати від його імені хибний наказ, або через те, що неправильно зрозумів позицію Мухаммада, або з метою його підставити в інтересах того ж самого принца Наєфа.

Чому Мухаммаду було невигідно зараз позбуватися Хашоггі? Просто безглуздо проводити таку ризиковану операцію в переддень життєво важливого для нього фінансового форуму в Ер-Ріяді (форум відбувся 23-25 жовтня). Цей форум мав стати для нього зірковим моментом, оскільки презентувалася його програма реформ Саудівської Аравії для усього світового естеблішменту. А справа Хашоггі істотно погіршила репутацію Мухаммада та фактично звела нанівець його задум.

Отже, навряд чи Мухаммад хотів цього, і були інші сили, яким був вигідний такий інцидент.

До таких сил належать, окрім принца Наєфа, і ті принци, які рік тому були заарештовані з санкції Мухаммада та короля Сальмана у справі щодо боротьби з корупцією. Цілком можливо, що ці впливові люди мають своїх людей і у спецслужбах, які і здійснили ексцес (перевищення повноважень) під час виконання вказівок щодо Хашоггі.

Для Мухаммада було просто безглуздо проводити таку ризиковану операцію в переддень життєво важливого для нього фінансового форуму в Ер-Ріяді

Паралельно важливим, хоч і далеко не єдиним режисером у жорсткій антисаудівській інформаційній кампанії стала Туреччина, яка активно користується смертю Хашоггі у своїх інтересах Туреччина. В пошуках потрібної їм істини турецькі спецслужби докладають титанічних зусиль, аби показати абсолютне нелюдяний образ Саудівського королівства і, звісно, особливою мішенню для них є саме кронпринц Мухаммад. Він тепер просто живий символ темного Середньовіччя в ХХІ столітті — такий собі деспот з кривавими руками.

Справа в тому, що Анкара зараз перебуває у негласному альянсі з Іраном. А Іран хоче зняти блокаду з Катару, з яким вони мають вагомі спільні економічні інтереси, зокрема стосовно вибутку природного газу в Перській затоці. Як відомо, блокаду запровадив уряд Саудівської Аравії ще в червні 2017 року після інциденту зі зламом сайту катарського інформагенства, на якому були розміщені матеріали, що дискредитували Доху. Тож Туреччина використовує справу Хашоггі, щоб тиснути на саудівський уряд, аби той пішов на поступки щодо блокади Катару. Також Анкара хоче зруйнувати союз Саудівської Аравії та США в рамках їхньої роботи над арабським НАТО: Анкара не хоче втрачати лідерських позицій на Близькому Сході на користь Ер-Ріяда.

Деякі ЗМІ та окремі експерти по всьому світу, в тому числі і українські, також долучилися до цієї антисаудівської кампанії, щоб на хвилі хайпу заробити собі бонуси. Ті, хто ще нещодавно розповідав про антидемократичну сутність президента Ердогана, особливо після поразки путчу 2016 року та його теперішніх спроб будувати султанат, тепер активно підіграють турецькій антисаудівській пропаганді.

Сама ж турецька пропаганда, яка зараз спрямована з гострою критикою, зокрема, і саудівських спецслужб, свого часу активно сприяла героїзації турецьких спецназівців, що виконували дещо схожі операції. Варто згадати дуже відому турецьку гостросюжетну сагу "Долина вовків" (Kurtlar Vadisi).

27 січня 2011 року, саме в Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту, попри протести МЗС Ізраїлю, турецькі кінематографісти випустили фільм "Долина вовків: Палестина". Стрічка була присвячена конфлікту із захопленням ізраїльтянами турецького судна "Mavi Marmaris" біля берегів Гази. Головна сюжетна лінія фільму обертається довкола теми помсти турків Ізраїлю. Зокрема, група турецьких спецназівців під керівництвом турецького супергероя Полата Алемдара прибуває до Палестини, де вони ведуть боротьбу проти ізраїльських військових з метою відстежити та вбити ізраїльського генерала Моше Бен Елізера, який був відповідальний за рейд на турецьку флотилію.

Тож Туреччина використовує справу Хашоггі, щоб тиснути на саудівський уряд, аби той пішов на поступки щодо блокади Катару

Отже, в принципі, проведення спецоперацій за кордоном з точки зору турецької пропаганди є частиною функцій могутньої країни та її спецслужб, за які не соромно. Звісно, це зовсім не є тезою на користь виправдання вбивства Хашоггі, хто б не стояв за цим ганебним інцидентом. Водночас не варто буде дивуватися, якщо колись громадськість дізнається про випадки ліквідації турецькими спецслужбами осіб, що не є лояльними до президента Ердогана чи несуть загрозу безпеці Туреччини, зокрема і журналістів.

Ось, до речі, дуже показова цитата Ердогана від 12 липня 2017 року: "Якщо ЗМІ ведуть країну до хаосу, зловживають свободою слова в своїх цілях, то такі медіа повинні відповісти перед судом". Тому Анкарі дуже зручно розкручувати справу Хашоггі, бо смертю одного журналіста вони прикривають страждання понад 400 турецьких журналістів, які зараз перебувають у турецьких в'язницях після провалу путчу 2016 року. 

І ще один момент: справа Хашоггі дуже боляче б'є по позиціях Трампа в переддень проміжних листопадових виборів. Тому американські медіа, що працюють проти республіканців, працюють на повну потужність.

Це спрощений опис, але з нього видно, що доля Хашоггі нікого не хвилює, його смерть радо використовують для маніпуляцій і досягнення своїх цілей. Найбільше турки, які вважають, що взяли на гачок Ер-Ріяд. Звісно, засуджувати когось — марна та беззмістовна діяльність, тим паче, що за сучасних умов швидкої зміни кон’юнктури бути лицемірним прибутково. Та визнавши це, можна щонайменше перестати бути лицемірним. Проте в сучасному світі така позиція, на жаль, не винагороджується, або, іншими словами, не капіталізується. Війни компроматів триватимуть і далі, отже як би це не було сумно "хашогзька криза" далеко не остання.

Оригінал

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Залиште свій коментар

Вибір редакції