"Новий Каддафі" для "нової Лівії"

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Через сім років після "Арабської весни" країна повертається назад — до диктатури.

Фактичний військовий диктатор більшої частини Лівії — головнокомандувач Лівійської національної армії (ЛНА), фельдмаршал Халіфа Хафтар — 3 квітня віддав наказ розпочати операцію "Визволення Тріполі" (араб. “tahrir tarabulus”). Офіційна мета операції — зачистка столиці від збройних формувань. Це є ворожим кроком щодо Уряду національної згоди (УНЗ) на чолі з Фаїзом Сарраджем, що має міжнародне визнання та розташований у столиці. Втім, підтримка УНЗ в самій Лівії стрімко зменшується.

Щойно підрозділи ЛНА розпочали просування в напрямку столиці, без бою здалися міста Сурман, Сабрата на заході та Гар’ян на півдні від Тріполі. Лоялісти УНЗ 4 квітня залишили стратегічне місто Ель-Хіра, що розташоване в 50 км від околиць столиці. Також вони залишили й плацдарм у передмісті столиці — Ель-Азізії. В Тріполі відчувається значний неспокій — місцеві мешканці готуються до масової втечі з міста у передчутті вуличних боїв. На газових та бензинових заправках великі скупчення автотранспорту.

мапа, Лівія, для блогів

Генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш висловив стурбованість щодо збройних сутичок у Лівії та закликав до припинення вогню й деескалації насильства. Він прибув до Тріполі, щоб відвідати табори, де перебувають мігранти. Гуттереш закликав до підтримки політичного процесу примирення в Лівії, що має призвести до миру, стабільності та процвітання лівійського народу. Ці слова насправді звучать сюрреалістично на тлі того, що з метою оборони столиці від загонів Хафтара, які колонами з десятків пікапів рушають у напрямку Тріполі, голова УНЗ Саррадж віддав накази застосовувати авіацію "з метою захисту цивільного населення".

Його послання передане начальнику Генерального штабу та голові Управління військової розвідки. "Я вимагаю вжити термінових заходів, доручивши штабу ВПС завдавати повітряних ударів і застосовувати силу для протидії всім загрозам цивільному населенню і життєво важливим об'єктам", — йдеться в посланні. Прем'єр, зокрема, розпорядився "відстежувати переміщення терористичних і кримінальних угруповань, тих, хто переступив закон і порушує правопорядок, а також знищувати контрабандистів пального".

Крім того, глава УНЗ також віддав укази командувачам військовим округом Себха, західного та центрального регіонів і району Великого Тріполі "перейти на максимальний рівень готовності і передислокувати їхні підрозділи, аби гарантувати виконання наказів і застосувати силу у разі необхідності". Аналогічні директиви отримали Міноборони і президентська гвардія в столиці.

США та країни ЄС закликали Хафтара припинити наступ. В Європі дуже схвильовані та ставлять собі запитання, чи знову варто очікувати на нову міграційну кризу в разі чергової хаотизації Лівії. Росія запропонувала свої послуги посередника у конфлікті, аби уникнути військового сценарію щодо Тріполі.

Попри те, що Халіфа Хафтар в рамках операції з визволення Тріполі вже досяг значних військово-тактичних успіхів, розвивати наступ він, ймовірно, не стане

Попри те, що Халіфа Хафтар в рамках операції з визволення Тріполі вже досяг значних військово-тактичних успіхів та взяв столицю до щільного кільця, розвивати наступ він, ймовірно, не стане. Йому бракує резервів, а опора на місцевих вождів племен та їхнє ополчення є хиткою. Мета поточних маневрів Хафтара, що спонсоруються ОАЕ, Саудівською Аравією та Єгиптом, полягає у максимальному посиленні його позиції на переговорах з центральним урядом, що мають відбутися у форматі національної конференції у поточному місяці.

Хафтар позиціонує себе в якості "нового Каддафі", і саме такий свій статус він хоче ствердити всередині політичної ієрархії "нової Лівії". Але це надзвичайно складне завдання навіть для такої сильної людини, як Хафтар. Країна нині перебуває у полоні польових командирів, кожен з яких відчуває у собі повновладного володаря на місцях, що не потребує контролю ані з боку слабкого уряду Тріполі, ані з боку сильного та войовничого ватажка ЛНА. 

Через 7 років після падіння Каддафі Лівія повертається до диктатури — це єдина форма правління, за якої можна консолідувати місцеве суспільство та відновити територіальну цілісність. 

Це сумна лівійська правда. Принаймні поки що.

Оригінал

Залиште свій коментар

Вибір редакції