Переломний момент "Алжирської весни"

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Алжирська революція, схоже, рухається за єгипетським сценарієм 2013 року.

Начальник генерального штабу Національної народної армії Алжиру, заступник міністра оборони, генерал Ахмед Гаїд Салах виступив із важливою заявою, що є переломною в подіях "Алжирської весни". Найвищий офіцер країни закликав застосувати ст.102 Конституції Алжиру, що передбачає у випадку важкої та тривалої хвороби президента призначити в.о. президента голову парламенту з наступним оголошенням дострокових виборів.

Відвідуючи військовий округ Уаргла, він заявив: "Необхідно схвалити рішення для виходу з кризи, яке б гарантувало задоволення законних вимог алжирського народу, дотримання положень конституції та правонаступництво державного суверенітету. Необхідне рішення, що буде консенсусом для усіх сторін, і саме цим рішенням виступають положення, передбачені ст.102 алжирської конституції".

Алжир, мапа, для блогів

Гаїд Салах додав, що мирні народні марші по усій території країни з вимогами політичних змін можуть бути використані ворожими, неблагонадійними сторонами, як всередині країни, так і за її межами, для вчинення сумнівних дій з метою нанесення шкоди стабільності Алжиру. 

І наголосив, що в таких умовах кожен алжирець повинен чинити патріотично та самовіддано, ставлячи на перше місце вищі інтереси країни з метою виходу з поточної кризи. Рішення в рамках чинної конституції — це гарантія збереження політичної стабільності. А алжирська армія захистить суверенітет алжирського народу від будь-якої небезпеки. Вона є модернізованою, сучасною, професійною та здатна захищати національну незалежність, суверенітет та територіальну єдність, як і свій народ від будь-яких загроз.

Промова Гаїда Салаха фактично означає державний переворот всередині керівних еліт, каталізатором якого стали масові народні протести. Якщо недієздатний президент Абдель-Азіз Бутефліка піде у відставку, то влада в країні перейде до голови верхньої палати парламенту — Ради нації — Абделькадера Бенсалаха. Протягом 45 днів мають відбутися позачергові вибори президента. За цей час алжирським генералам буде дуже непросто віднайти з-поміж дискредитованих корупцією керівних еліт гідного висуванця, що міг би стати правонаступником Бутефліки. В соціальних мережах навіть з’явилися думки, що такою фігурою може стати колишній президент країни у 1994-1999 рр. — Ламін Зеруаль, який лише на 4 роки молодший від самого Бутефліки.

Промова Гаїда Салаха фактично означає державний переворот всередині керівних еліт, каталізатором якого стали масові народні протести

Генерал Ламін Зеруаль є антикризовим менеджером, в період повстання ісламістів в країні у 1990-х рр він прагнув налагодити з ними політичний діалог для порятунку країни. Він отримав військову освіту у Москві та Парижі, командував низкою військових округів. Його правління було не вдалим та боляче вдарило по його здоров’ю. Врешті через погане самопочуття в 1999 році він пішов у відставку, передавши владу Бутефліці. Тепер же, після 20 років відпочинку, про нього знову згадали. Проте навряд чи така ідея військових буде схвалена народом, який жадає повного оновлення політичної системи та очищення її від влади кланів.

Різка заява Салаха є ознакою усунення від влади "клану Уджда" (від назви міста Уджда, де народився Бутефліка), висуванцями якого є президент Бутефліка, його рідний брат Саїд, голова розвідки Ахмед Тартаг, екс-прем’єр-міністри Ахмед Ях’я та Абдель Азіз Бельхадем. Економічною опорою клану є бізнесмен Алі Хаддад, який є власником корпорації ETRHB та виступає "куратором" алжирської економіки. Натомість влада поступово переходить до "клану Аннаба" (від назви міста, в якому відбуваються наради "внутрішньо елітної опозиції") — власне, це угрупування ініціатора усунення Бутефліки — Ахмеда Гаїда Салаха. До цього клану належать його син Адель Салах, бізнесмен-будівельник Баха Еддін Тліба, а також низка генералів збройних сил.

Цей клан дав вголос про себе знати восени 2018 року, коли його силами було усунуто главу МВС Алжиру — Абдельгані Хамеля, а також ще п'ятьох генералів з клану Уджда. Ці події тоді назвали "тихим державним переворотом", оскільки майже весь силовий блок перейшов до рук "клана Аннаба".

Алжирська революція, схоже, рухається за єгипетським сценарієм 2013 року: тоді в країні після масових акцій народного протесту на чолі з рухом "Тамарод" єгипетські військові усунули від влади президента-ісламіста Мохаммада Мурсі. Країну очолив глава Вищого Конституційного суду АРЄ Адлі Мансура, який став тимчасовим президентом. На виборах 2014 року перемогу здобув організатор перевороту фельдмаршал Абдель-Фаттах ас-Сісі, який повернув владу до рук військової касти.

Тепер головна мета алжирського генералітету полягає в пошуку місцевого ас-Сісі. Проте це буде дуже-дуже непросто в умовах гострого дефіциту часу та не меншого браку політиків з чистими руками.

Оригінал

Залиште свій коментар

Вибір редакції