Тривожний дзвін амхарського путчу

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Уряд Ефіопії нейтралізував "військовий переворот". Та він може бути лише провісником більш серйозних випробувань для країни.

Тривожні звістки надходять з однієї найважливіших країн Африки — Ефіопії. У ніч проти 22 червня голова ефіопського уряду Ахмед Абій, вбраний у військовий однострій, виступив з екстреним зверненням до нації у зв’язку з "подіями", що розгортались у адміністративному центрі регіону Амхара (колишній Регіон №9) місті Бахр-Дар. За словами Абія, невідомі найманці здійснили напад на голову генерального штабу Ефіопії, генерала Сіаре Меконнена. Він очолив ГШ ЗС Ефіопії 7 червня 2018 року, а до цього цю посаду обіймав генерал Самора Юніс (2001-2018).

Також прем’єр-міністр наголосив, що під час суботньої зустрічі кілька ефіопських високопосадовців були атаковані та вбиті їхніми "колегами", які стали на шлях зради. Абій назвав ситуацію в Бахр-Дар "темними періодом", бо ефіопських патріотів вбивають їхні ж колишні побратими. Він заявив, що за організацією путчу стоять кола, що сповідують ідеї 40-річної давнини, натякаючи на колишніх високопосадовців з квазімарксистської хунти "Дерг" (Координаційна група збройних сил, поліції і територіальної армії) на чолі з "червоним м’ясником" Менгісту Хайле Маріамом, що керувала Ефіопією з 1974 до 1987 року. Абій закликав ефіопів до єдності, що дуже необхідна для усієї нації зараз.

Речник ефіопського уряду Негессу Тілахун зазначив, що змовники планували усунути від влади голову регіонального уряду Амхари Амбач’ю Меконнена. Проте спроба заколоту зазнала поразки, і зараз тривають арешти. За наявною інформацією, перестрілки в Бахр-Дарі тривали 4 години, в тому числі з використанням важких озброєнь. Також перестрілки відбулися в столиці Аддис-Абебі, про що інформує посольство США в Ефіопії. Голова військової розвідки Ефіопії генерал Хасен Ібрагім був взятий під домашній арешт через підозру у плануванні путчу та як вірогідний його голова й потенційний лідер військової хунти.

На базі ефіопського безпекового законодавства в Бахр-Дарі введено контртерористичний режим. Населення регіону закликають бути пильним. Арешти заколотників будуть тривати, допоки ситуація в країні не буде стабілізована. Уряд виключає етнічний підтекст заколоту.

Оромія, Амхара, Ефіопія, для блогів
Голос Америки
Оромія — один з дев'яти регіонів Ефіопії. Адміністративний центр — де-юре Аддис-Абеба, де-факто Адама. Більшість населення — представники етнічної групи оромо. Амхара — один з дев'яти регіонів Ефіопії, основним населенням якого є народ амхара. Раніше відомий як Регіон 9. Адміністративний центр — місто Бахр-Дар.

Втім, можна зробити припущення щодо трьох головних причин поточної напруженості, і етнічний серед них наявний.

По-перше, в країні вже триває політична боротьба в очікуванні травневих виборів 2020 року до федерального парламенту. Існує вірогідність перенесення виборів через безпекові проблеми, а також через проблему кількох мільйонів незареєстрованих виборців (це щонайменше 2,4 млн переселенців). На межі зриву виконання Кодексу поведінки на виборах, що був підписаний керівною партією Ефіопський народний революційний демократичний фронт та 100 іншими політсилами країни в березні 2019 року.

По-друге, загострилася боротьба між різними етнічними групами всередині ефіопського суспільства. Прем’єр-міністр Ахмед Абій є мусульманином з етнічної групи оромо, і в опозиції до нього та його реформістського курсу перебувають лідери народностей амхара та тіграй. Придушення "путчу" в Бахр-Дарі може бути спробою зламати спротив вороже налаштованих до Абія еліт.

Придушення "путчу" в Бахр-Дарі може бути спробою зламати спротив вороже налаштованих до Абія еліт

По-третє, Абій проводить масовані антикорупційні заходи. Лише в квітні 2019 року під арешт потрапили 59 урядових чиновників через підозри в корупції та економічному саботажі. Переважно це співробітники державної служби державних закупівель та з питань управління майном, а також чиновники Міністерства фінансів, економіки та співробітництва.

Аби уникнути кримінальної відповідальності, корупціонери можуть вдаватися до дестабілізаційних заходів, зокрема організації "путчів" в союзі з частиною невдоволених миролюбною політикою Абія військових. Як відомо, Ахмед Абій в 2018 році врегулював відносини з Еритреєю, а в 2019 році поліпшилися стосунки з Суданом. Відповідно, скорчуються військові витрати, що викликає невдоволення частини генералітету, що звикла отримувати щедрі бюджетні дотації задля протидії зовнішнім загрозам.

Пізніше стало відомо, що під час спроби путчу глава ГШ ЗС Ефіопії був вбитий його власним охоронцем. Всього загинули 4 високопосадових чиновники, зокрема керівник регіону Амхара та його радник. Винуватцем змови називають генерала Асамн'ю Циге. На відео в Facebook він відкрито закликав амхарців озброюватися та виступити на захист своїх прав.

Ситуація зараз перебуває під повним контролем уряду. Та ця спроба перевороту в Амхарі може бути лише провісником майбутніх більш серйозних випробувань для країни. Попри реформістський курс голови уряду Ахмеда Абія та значні економічні успіхи останнього десятиліття в Ефіопії відбувається наростання суперечностей між двома найбільш чисельними етнічними групами: амхара, що є уособленням сучасної ефіопської державності, та оромо, що довгий час жили в пригніченому стані. Міжнаціональне напруження може перетворитися на відкрите протистояння, про що свідчать події в Бахр-Дарі.

В майбутньому дестабілізація може розпочатися в регіонах проживання сомалійців (Огаден), які є мусульманами: саме цей конфлікт роками підрвав безпеку країни та її цілісність. Треба враховувати і ще один чинник — від протистояння оромо та амхара виграють єгиптяни, бо їм дуже не подобається проект Греблі великого ефіопського ренесансу. Каїр буде підживлювати конфліктність в Ефіопії, аби зберегти доступ до нільської води. Це для єгиптян питання виживання.

Схоже, тепер перед Ефіопією стоять ще більш складні виклики.

Залиште свій коментар

Вибір редакції