Війна дронів: геополітика ХХІ століття

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Атака дронів показала, як угрупування бойовиків, може визначати основні контури геополітики та змінювати хід історії.

Світ змінюється. Інновації та нові технології вриваються в наше життя, аби воно вже ніколи не було таким, як раніше. Технологічна революція визначає теперішнє і майбутнє, доповнюючи його не тільки позитивними трендами, але й небезпечними тенденціями, які перетворюють війну на щось незвичне, зовсім інше, аніж нас усіх вчив той же фон Клаузевіц.

Саме так сталося у Саудівській Аравії, де 14 вересня відбулася атака дронів на одні з найбільших в світі нафтопереробних заводи, які належать компанії Saudi Aramco. Згідно інформації розвідки США, було завдано 17 ударів по резервуарам з нафтою. Зенітні комплекси Patriot, які використовуються Саудівською Аравією для захисту нафтопромислів, не зупинили атаку дронів з тієї причини, що безпілотні пристрої летіли низько над землею. Таким чином, силами 10 дронів було завдано масштабного удару, який матиме досить небезпечні наслідки.

Відповідальність за атаки вже взяли на себе повстанці з Ємену хусити. Хусити — воєнізоване шиїтське угрупування, яке за підтримки Ірану у 2014 році захопило владу в Ємені, після чого Саудівська Аравія та низка інших арабських країн, серед яких, зокрема, ОАЕ, Бахрейн, Катар, Йорданія та інші, втрутилися у єменський конфлікт, аби усунути від влади хуситів. І ось, угрупування, яке не має змоги вести відкриту війну проти Саудівської Аравії, завдає масштабного асиметричного удару дронами, чим запускає ланцюг небезпечних тенденцій.

Перш за все, стрімко зростає світова ціна на нафту. Видобування нафти в Саудівські Аравії скоротилося вдвічі, а це близько 5-6% світового видобутку нафти на добу. 16 вересня ціна нафти марки Brent зросла на 19%, а це максимальні темпи з 1991 року, WTI подорожчала на 15,5%. І якби уся справа закінчилася виключним зростанням цін на нафту, можна було б не хвилюватися. За підрахунками експертів, така атака коштує Саудівській Аравії приблизно 300 мільйонів доларів на добу. Проте, атака дронів несе і геополітичні ризики планетарного масштабу.

Так, Сполучені Штати вже зробили заяву, що за атаками стоїть Іран і теракти були здійсненні не з території Ємену, а з території Іраку угрупуваннями, які фінансує та підтримує офіційний Тегеран. З огляду на це та враховуючи наближення початку роботи Генеральної Асамблеї ООН, можна прогнозувати, що питання атак дронів буде одним з ключових, що розглядатимуться у Нью-Йорку. Більш того, міністерство закордонних справ Ірану зробило офіційну заяву, що зустріч президентів Ірану та США Хасана Рухані і Дональда Трампа не відбудеться.

Враховуючи наближення початку роботи Генеральної Асамблеї ООН, можна прогнозувати, що питання атак дронів буде одним з ключових, що розглядатимуться

Отже, жодного шансу на потепління в відносинах між Америкою та Іраном наразі не спостерігається, а це означає зростання ймовірності нового загострення у Перській затоці. Не можна виключати вірогідності того, що найближчим часом не почнеться атака у відповідь по Ємену, Іраку чи Ірану. Як правило, кожне загострення на Близькому Сході супроводжується терористичними актами і ніхто сьогодні не може з цілковитою впевненістю сказати, що ми не станемо свідками нового "11 вересня". У разі прямого військового конфлікту з Іраном, ризик використання ядерної зброї максимально зростає.

У свою чергу, Росія та Китай закликали всі сторони проявити стриманість. У випадку офіційної Москви, вона тільки виграє від нового конфлікту на Близькому Сході. Кремлю вигідне зростання цін на нафту, вигідний новий конфлікт, в якому Росія може стати одним з ключових учасників у боротьбі з міжнародним тероризмом, а також посередником у врегулюванні нового конфлікту між Іраном та США.

Що стосується Пекіну, то Китай буде вичікувати, вимагати грунтовного розслідування перш ніж робити висновки, але потрібно пам’ятати, що КНР зацікавлена у послабленні офіційного Вашингтону. У випадку винесення Америкою питання військової атаки по Ірану чи Іраку, з високою ймовірністю ні Росія, ні Китай не підтримають таке рішення в Раді Безпеки ООН.

Атака дронів показала, як угрупування бойовиків, чий воєнний потенціал ніколи не зрівняється з потенціалом національної держави, може визначати основні контури геополітики та змінювати хід історії. Соціальні медіа сьогодні заміняють традиційні телеканали, газети та журнали, а безпілотні дрони — цілі армії, дивізії та батальйони. Саме війна дронів буде визначати геополітику ХХІ століття.

Безпека стає крихкою, нові технології та їх використання бойовиками і терористами поширюють світом апатію, що приводить до бажання людей вірити у слова харизматичних лідерів, які обіцяють вирішити усі проблеми вже завтра. Саме тому Америка має президентом Трампа, Велика Британія голосує за брекзит, а Європою множаться праві націоналістичні рухи, які грають на страхах своїх громадян перед хвилями біженців з арабського світу.

Відео Через атаки дронів видобуток нафти в Саудівській Аравії скоротився вдвічі

Нафта на світовому ринку подорожчала на 20% - це найбільший показник з 1991 року. А сталося все через атаку дронами двох нафтових об'єктів країни. Серед них і найбільший в світі нафтопереробний завод. Полум'я пожежникам вдалося взяти під контроль.  

Через атаки дронів видобуток нафти в Саудівській Аравії скоротився вдвічі

Аби бути конкурентним та ефективним у новому світі, держава має не тільки реагувати на атаки терористичних угрупувань, але й попереджувати їх. А це не можливо без розвитку інновацій та технологій. Варто розробляти нові системи ПРО, які передбачатимуть ймовірність атак дронами, нові армії безпілотників, які будуть протистояти бойовиками та терористам, нові технології, які виявлятимуть потенційні загрози.

Але також важливо, надати таким організаціям як ООН нової ролі та нових інструментів впливу, коли сила не визначає місце країни на світовій арені. Без цього ми приречені вести війну засобами ХХ століття з тими, хто вже давно і вправно використовує зброю ХХІ століття. 

Залиште свій коментар

Вибір редакції