Хустка для військових, або Кого покриває Божа Матір

Дата публікації
Перегляди
4523
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Хустка для військових, або Кого покриває Божа Матір

Фото: ТСН.ua

Не варто забувати, що Покрова – це не тільки чоловіче, але й жіноче свято.

В Україні релігійне свято Покрови Божої Матері стало державним Днем захисника України й вихідним. Знаючи, що Покрову шанували козаки, а також те, що саме в цей день було створено Українську повстанську армію, яка виборювала незалежність країни у ХХ столітті, все логічно.

Але для когось це просто перенесення святкового дня з 23 лютого на 14 жовтня. І тут є небезпека перенесення й усієї радянської традиції святкування.

Мало хто замислюється, а чому ж саме Покрова стала найшанованішим козацьким святом та святом для вояків УПА. Та й релігійне свято Покрови Божої Матері має свої історичні лакуни і контроверсійні сенси.

Спочатку давайте згадаємо історію. Кого й за яких обставин покриває Богородиця? Подія, що перетворилася на свято, згідно з переданням, сталася у Константинополі, коли місто було оточене ворожим військом, за однією з версій — військом київського князя Аскольда. Мешканці столиці щиро молилися, і сталося явлення Божої Матері, яка покрила мешканців своїм Покровом, або омофором, як тоді називали жіночий головний убір-хустку. Вражені русичі не тільки зняли облогу, але й прийняли хрещення.

Отже, Божа Матір покровительствувала захисникам Константинополя, а не нашим войовничим предкам. Але саме в Київській Русі поширилося шанування Покрови у той час як у Візантії це свято було майже невідоме.

Тож звертаємо увагу на те, що це день ЗАХИСНИКА України!

І чи не пов’язано саме з таким тлумаченням те, що Покрова стала головним святом українського козацтва. Можливо, храм Покрови в Запорізькій Січі на Хортиці — це просто збіг, який вплинув на шанування цього свята. Але, якщо припустити, що це невипадково, то якось важко уявити, щоб воїни-козаки просили в жінки (хоч і Божої Матері) покровительства собі і своїй військовій вдачі. Тоді за кого вони молилися? Можливо, за власні родини, хутори й міста, які вони залишали на волю Божу і доручали Покрову Цариці Небесної, коли вирушали на Січ. До того ж, навіть, найнестримніші бешкетники зазвичай є люблячими синами.

Для когось це просто перенесення святкового дня з 23 лютого на 14 жовтня. І тут є небезпека перенесення й усієї радянської традиції святкування

А ще, можливо, це було неусвідомлене, але дієве навчання і попередження воїнам про необхідність людяного поводження з мирним населенням підкорених територій та взятих міст, бо в них покровителькою є Сама Божа Матір.

Тож цього дня, воїни — захисники України, які боронять нашу країну, мають згадати головну мету свого служіння: свої мирні міста і села, своїх матерів, дружин та дітей, коханих і друзів. Можливо, саме цього дня хтось має отримати хоча б декілька діб чи годин для спілкування з родиною. А можливо, за давньою традицією, саме цього дня хтось із наших воїнів візьме шлюб, покриваючи голову коханої й обіцяючи бути її захисником. До речі, цього року в Запоріжжі на реконструйованій козацькій “Чайці” громадські активісти допомогли справити весілля воїну АТО.

А ще не варто забувати, що Покрова — це не тільки чоловіче, але й жіноче свято.

Декілька років тому було організовано центр для дітей з родин православних українців. Саме тоді постало питання, як святкувати Покрову маленьким українцям та україночкам. І тоді виникла ідея Покрови як свята козацтва для хлопчиків і водночас свята жіночого головного убору для дівчаток.

Насправді, сьогодні далеко не всі дівчата вміють використовувати хустку чи віночок як стильний аксесуар свого вбрання. А такі слова, як сувій, наметка, очіпок, увітка, бавниця, кибалка тощо знайомі хіба що етнологам та знавцям історії моди. А вони в кожному регіоні були своїми та ще й різними відповідно до події чи статусу жінки.

Тож, можливо, сучасним красуням і модницям варто хоча б раз на рік спробувати здивувати нас, чоловіків, своїми реконструйованими з підручників історії або сучасними жіночими головними уборами. І день Покрови підходить для цього якнайкраще.

Всіх зі святом Покрови Божої Матері, Днем захисника України та жіночої хустки, які пов’язані між собою!

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
4523
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація