Релігійна віра не є і не може бути обов'язковою для українців, але всі без винятку українці мають вірити в Україну та її майбутнє.
В день великого християнського свята Благовіщення хочу продовжити часткову публікацію "Катехизму Українця ХХІ століття", який вийшов на 25-му році незалежності України. І якщо Благовіщення – це добре повідомлення ("блага звістка", якщо старослов'янською), то доброю новиною є те, що більшість українців є віруючими.
До речі, символічно, що цього року Благовіщення випало на Хрестопоклонний тиждень Великого посту, коли ми вшановуємо Хресну жертву Христа заради кожного з нас.
А це значить, що для християнина навіть згадка про хресну дорогу і жертву заради ближнього може бути доброю новиною, оскільки попереду перемога над смертю і Світле Христове Воскресіння.
А поки давайте спробуємо відповісти на декілька запитань щодо віри українців в ХХІ столітті:
Яка віра в Українців?
Більшість Українців вірують у Єдиного Бога і є релігійними людьми. Але всі Українці мають вірити в Україну та її майбутнє.
Чи обов'язкова релігійна віра для Українця?
Ні. Україна є світською державою, і кожен Українець, згідно з Конституцією, може сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати жодної.
Які релігії поширені серед Українців?
Більшість Українців є християнами.
Утім, як за часів Володимирового Хрещення у Х ст., так і донині в Україні є юдеї та мусульмани.
Серед Українців-християн переважають православні. Також значною спільнотою є греко-католики, які колись були православними, а в XVI ст. увійшли в спілку/союз (унію) з римо-католиками, які також представлені в Україні. Серед протестантів найбільшими є громади баптистів і п'ятидесятників.
Є серед Українців і ті, хто сповідує інші старовинні релігії, а також новітні релігійні культи.
Є й Українці, які не сповідують жодної релігії або не визначилися зі своєю релігійною належністю.
Які стосунки між Українцями різних релігій і конфесій?
Українці завжди поважали віру, свята і святині одне одного. Ще на козацьких знаменах, а потім і на гербах українських міст поряд зображували релігійні символи християнства, юдаїзму та ісламу.
Міжконфесійні конфлікти і розділення між Українцями виникали тоді, коли релігію намагалися використовувати для зовнішнього впливу. Наприклад, унія в Україні виникла під час спроб полонізації, а розділення у православ'ї стали реакцією на русифікацію. Однак Українці схильні до міжконфесійного миру, і міжрелігійні суперечки не призводять до непримиренного поділу Українського народу.
Як релігії єднають Українців?
Усі Українці – віруючі й невіруючі, представники різних релігій і конфесій – є дітьми однієї України.
Віруючі Українці разом і кожен у своїй релігійній спільноті моляться за Україну та її Народ.
Духовним гімном і спільною молитвою усіх віруючих Українців є піснеспів "Боже Великий Єдиний, нам Україну храни".
Як світська Українська держава ставиться до віри Українців?
У преамбулі Конституції України говориться про "відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями" і проголошується, що кожен Українець "має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будьяку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність" (стаття 35).
Українська держава і суспільство засудили політику войовничого атеїзму та гонінь щодо віруючих і церков з боку радянського богоборчого тоталітарного режиму в ХХ ст.
Церкви, держава і суспільство співпрацюють заради спільного добра Українців. Віряни Українці є повноправними громадянами держави і членами суспільства.
Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!