Катехизм Українця: Віра

Дата публікації
Перегляди
1152
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Катехизм Українця: Віра

Фото: УНІАН

Релігійна віра не є і не може бути обов'язковою для українців, але всі без винятку українці мають вірити в Україну та її майбутнє.

В день великого християнського свята Благовіщення хочу продовжити часткову публікацію "Катехизму Українця ХХІ століття", який вийшов на 25-му році незалежності України. І якщо Благовіщення – це добре повідомлення ("блага звістка", якщо старослов'янською), то доброю новиною є те, що більшість українців є віруючими.

До речі, символічно, що цього року Благовіщення випало на Хрестопоклонний тиждень Великого посту, коли ми вшановуємо Хресну жертву Христа заради кожного з нас.

А це значить, що для християнина навіть згадка про хресну дорогу і жертву заради ближнього може бути доброю новиною, оскільки попереду перемога над смертю і Світле Христове Воскресіння.

А поки давайте спробуємо відповісти на декілька запитань щодо віри українців в ХХІ столітті:

Яка віра в Українців?

Більшість Українців вірують у Єдиного Бога і є релігійними людьми. Але всі Українці мають вірити в Україну та її майбутнє.

Чи обов'язкова релігійна віра для Українця?

Ні. Україна є світською державою, і кожен Українець, згідно з Конституцією, може сповідувати будь-яку релігію або не сповідувати жодної.

Які релігії поширені серед Українців?

Більшість Українців є християнами.

Утім, як за часів Володимирового Хрещення у Х ст., так і донині в Україні є юдеї та мусульмани.

Серед Українців-християн переважають православні. Також значною спільнотою є греко-католики, які колись були православними, а в XVI ст. увійшли в спілку/союз (унію) з римо-католиками, які також представлені в Україні. Серед протестантів найбільшими є громади баптистів і п'ятидесятників.

Є серед Українців і ті, хто сповідує інші старовинні релігії, а також новітні релігійні культи.

Є й Українці, які не сповідують жодної релігії або не визначилися зі своєю релігійною належністю.

Які стосунки між Українцями різних релігій і конфесій?

Українці завжди поважали віру, свята і святині одне одного. Ще на козацьких знаменах, а потім і на гербах українських міст поряд зображували релігійні символи християнства, юдаїзму та ісламу.

Міжконфесійні конфлікти і розділення між Українцями виникали тоді, коли релігію намагалися використовувати для зовнішнього впливу. Наприклад, унія в Україні виникла під час спроб полонізації, а розділення у православ'ї стали реакцією на русифікацію. Однак Українці схильні до міжконфесійного миру, і міжрелігійні суперечки не призводять до непримиренного поділу Українського народу.

Як релігії єднають Українців?

Усі Українці – віруючі й невіруючі, представники різних релігій і конфесій – є дітьми однієї України.

Віруючі Українці разом і кожен у своїй релігійній спільноті моляться за Україну та її Народ.

Духовним гімном і спільною молитвою усіх віруючих Українців є піснеспів "Боже Великий Єдиний, нам Україну храни".

Як світська Українська держава ставиться до віри Українців?

У преамбулі Конституції України говориться про "відповідальність перед Богом, власною совістю, попередніми, нинішнім та прийдешніми поколіннями" і проголошується, що кожен Українець "має право на свободу світогляду і віросповідання. Це право включає свободу сповідувати будь­яку релігію або не сповідувати ніякої, безперешкодно відправляти одноособово чи колективно релігійні культи і ритуальні обряди, вести релігійну діяльність" (стаття 35).

Українська держава і суспільство засудили політику войовничого атеїзму та гонінь щодо віруючих і церков з боку радянського богоборчого тоталітарного режиму в ХХ ст.

Церкви, держава і суспільство співпрацюють заради спільного добра Українців. Віряни Українці є повноправними громадянами держави і членами суспільства.

Приєднуйтесь також до групи ТСН.Блоги на facebook і стежте за оновленнями розділу!

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1152
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація