Невдале командування АТО ставить під загрозу безпеку країни

Збройні сили України втратили вже три бойових вертольоти Мі-24.

Існує твердження, що військові завжди готуються до попередньої війни. Досвід загальновійськових операцій Другої світової виявився непридатним для використання у В'єтнамі для США та в Афганістані для СРСР, а побудована Грузією за консультаціями західних спеціалістів оборона не врятувала її від втрати території.

Зараз Україна зіткнулася з новим типом війни, до якого, як це зазвичай і буває, країна виявилася неготовою. Це випливає з цілої низки фактів, серед яких поширення озброєних сепаратистських заколотів на Сході, трагедія в Одесі та буремна ситуація в інших містах сходу та півдня країни. Це означає, що машина, яка складається з багатьох "шестерень" органів правопорядку, держбезпеки та армії, просто не спрацювала.

АТО на Донбасі 3 травня_27
Reuters
Блокпост силовиків на Донбасі

Цьому можна знайти багато виправдань - від того, що у Міноборони діють зрадники, які "зливають" Росії інформацію про АТО, до відвертого "у нас немає нормальних Збройних сил, у нас немає адекватних спецпідрозділів", що пролунало з вуст міністра внутрішніх справ Авакова.

А особливо дзвінким сигналом стала втрата в один день одразу двох гелікоптерів Мі-24. Як виправдовується саме Міноборони, вертольоти "були збиті за допомогою сучасних переносних зенітно-ракетних комплексів. При цьому використовувалась тактика одночасного пуску двох ракет по повітряній цілі, що свідчить про професійну військову підготовку сепаратистів". Іншими словами, розвідка не знала про наявність у бойовиків переносних зенітних ракетних комплексів та спеціалістів, які вміють використовувати цю наднебезпечну зброю.

Терористи в Слав'янську  5 травня
facebook.com/ser.prach
Терористи у Слов'янську

Але навіть цей сигнал "не був почутий" командуванням антитерористичної операції. Сьогодні, 5 травня, як передає кореспондент ТСН, сепаратисти поблизу міста Слов'янськ збили ще один український військовий вертоліт Мі-24. Цього разу з великокаліберної зброї, тобто не з автоматів, а автоматичних гармат чи, як мінімум, важких станкових кулеметів.  

І вже навіть незнанням неможливо виправдати втрату бойової машини у ситуації, коли втрачати її немає жодних підстав. Звичайне нехтування загрозою, що набагато страшніше, поставило під удар життя військових та знову оголило питання про обороноздатність країни. Так, можна говорити, що "є така робота, Вітчизну захищати", але "захищати" не дорівнює "гинути".

А питання, звідки у бойовиків в оточеному з усіх боків місті з'явилась така специфічна зброя, годі й порушувати, бо це вже сприймається як щось звичне.  

АТО в Слов’янську_15
Reuters
Блокпост сепаратистів

До того ж, з якихось невідомих причин, силовики не зробили коридор для місцевих жителів, які мали залишити місто, що дозволило б використати важкі засоби знищення ворога, такі як артилерія чи ракетно-бомбовий удар. І тепер весь той арсенал, який дозволяє вести ефективні бойові дії без зайвого ризику, застосувати просто неможливо. Це все одно, що вийти на двобій зі зв'язаними руками.  

І в цих умовах армія продовжує воювати, втрачаючи техніку та бійців, які гинуть не через власну непрофесійність, а через невдале командування. Для порівняння, такі втрати у вертольотах за такий малий проміжок часу були лише в Афганістані чи Чечні.

АТО на Донбасі 3 травня_20
Reuters
Мі-8 та ЗУ-23 силовиків

А терористична діяльність на Сході лише поширюється і набирає масштабніших обертів, які перетворюють невелику антитерористичну операцію на повномасштабні військові дії. Як повідомляє прес-служба СБУ, на Донбасі почали діяти цілі групи диверсантів, які облаштовують снайперські позиції, мінують дороги та готують масштабні терористичні акти.

І що в такий ситуації будуть робити силовики, які "прикуті" до Слов'янська та Краматорська, коли подібний сценарій почне розвиватися по всіх містах Донбасу чи навіть півдня країни, залишається риторичним питанням. На всі подібні гарячі точки "Альфи", "Соколу" чи "Омеги", що без передиху виконують бойові завдання у Слов'янську, просто не вистачить. На відміну від "талановитих" командирів, які завжди готові віддати будь-який наказ зі штабу.  

Залиште свій коментар

Вибір редакції