Як пересаджувати кімнатні рослини

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Лише якщо квіти вчасно і правильно пересаджувати — вони завжди будуть радувати око.

Для доброго здоров’я кімнатним квітам необхідне регулярне пересаджування. Молодим рослинам — щороку. Зрілим — раз на два-три роки.

НАВІЩО ПЕРЕСАДЖУВАТИ?

Кімнатні рослини у горщику мають обмежений простір для розвитку кореневої системи і обмежену кількість поживних речовин у ґрунті. Вичерпавши ресурс, вони можуть зупинитися в рості і в розвитку, захиріти і навіть загинути.

КОЛИ ПЕРЕСАДЖУВАТИ КІМНАТНІ КВІТИ?

З дитинства була переконана, що пересаджувати кімнатні рослини слід влітку. Виносила вазони надвір, набирала на городі найкращий чорнозем, прогрівала його на сонці й розсаджувала кали, що розрослися за зиму, герань, що відквітувала і пнеться мало не в небо. Виявляється, все робила неправильно. Або майже все.

Найкращий час для пересаджування кімнатних рослин не влітку, а навесні. Зі зростанням тривалості світлового дня активізуються процеси зростання. І саме в цей час новий горщик і порція свіжого ґрунту будуть найкориснішими, а стрес (пересаджування — це стрес) найменш травматичним.

Оптимальний час для пересаджування березень — квітень. Пересаджування у травні-серпні дозволене, але вимагає більшої делікатності. В осінні місяці фахівці рекомендують не пересаджувати, а перевалювати, а взимку радять рослину не чіпати взагалі, якщо, звісно, не має ознак хвороб чи гниття коренів.

Виняток із цього правила — сукуленти, кактуси та орхідеї, або рослини, які цвітуть у березні. У них власний особливий графік.

ГОТУЄМО ГОРЩИК

Новий горщик має бути більшим за попередній на 3-4 см. Завеликий вазон теж недобре, рослина, одержавши простір, візьметься нарощувати кореневу систему замість пагонів і квітів.

Керамічні горщики перед використанням слід замочити, щоб їх пори наповнилися вологою. Пластикові вазони досить добре помити спочатку мильним розчином, а далі водою.

Пересадка рослин, грунт
Freepik

ПІДГОТОВКА ҐРУНТУ

Земля із городу чи саду не найкращий вибір для кімнатних рослин, оскільки часто містить надмір азоту, інколи засолена, у ній можуть переховуватися непомітні окові шкідники.

Фахівці радять розщедритися на купований ґрунт. Для невибагливих кімнатних рослин підійде універсальний. Існують і спеціалізовані субстрати, приміром, для бегоній, орхідей чи кімнатних троянд. Такі суміші створюють кращі умови для зростання і рясного цвітіння.

Грунт, пересадка рослин
Freepik

Якщо ви вирішили підготувати землю для пересаджування самостійно, краще взяти за основу лісовий ґрунт. При цьому верхній шар слід зняти, накопану землю просіяти, прибравши личинки комах та корінці. Для дезінфекції варто зробити теплову обробку ґрунту: потримати 30 хвилин на паровій бані або 10 у духовці за температури 90 градусів.

В принципі — нічого надзвичайного у цій роботі немає, але, особисто мене, перспектива викладати землю на теж деко, де потім випікатиму пиріг, навіть за наявності захисних ганчірок чи папірців, не надто надихає. Хіба пошукати якесь старе деко чи нехарчову металеву ємність.

ПЕРЕСАДЖУВАННЯ

1. За добу до пересаджування рясно полийте рослину. Зі зволоженої землі її простіше дістати.

2. Пластиковий горщик помийте і висушіть. Керамічний навпаки на кілька годин помістіть у воду.

3. На дно горщика покладіть дренаж: керамзит або биту цеглу.

4. Присипте ґрунтовою сумішшю (поживний ґрунт із домішками торфу, перегною та різних макро- та мікроелементів.) на 2 см.

5. Для вологолюбних рослин не зайве додати у ґрунт вже замочені гранули гідрогелю.

6. Рослину перенесіть у новий горщик, вільний простір у ньому засипте землею, трохи примніть її і пролийте водою. Далі знову присипте пухким шаром ґрунту. Важливо, аби до коренів міг і далі надходити кисень. Земля має не доходити до країв горщика на 2-3 см.

Фахівці розрізняють кілька різновидів пересаджування:

Перевалювання — найделікатніший варіант. Рослину дістають зі старого горщика разом з усією земляною грудкою, опускають до нового горщика, проміжки заповнюють новим субстратом. Рекомендована у зимовий період та для рослин, котрі погано витримують пересаджування.

Експерт із садівництва програми "Сніданок з 1+1" Наталія Підлісна рекомендує перевалювання і для високих та габаритних кімнатних рослин. На дно нового горщика слід підсипати свіжої землі, опустити рослину із земляною грудкою. Зняти верхній шар ґрунту і замінити його свіжою землею. І все це робити восени.

Пересаджування із частковим звільненням коренів — найпоширеніший варіант. Рослину виймають з грудкою землі, частково струшують ґрунт (приблизно половину), обрізають всохле та пошкоджене коріння і поміщують рослину до нового вазону та додають свіжий ґрунт.

Пересаджування із повним звільненням коренів — застосовується, коли у ґрунті були помічені шкідники або коли коріння уражене гниттям. Землю повністю струшують з рослини (у критичних випадках обмивають), корені дезінфікують, обрізають хворі ділянки і лише після цього висаджують у новий вазон.

Види пересаджування квітів, для блогів
ТСН.ua

ПІСЛЯ ПЕРЕСАДЖУВАННЯ

Пересаджування для рослини — великий стрес. Щоб полегшити процес адаптації, кімнатні квіти краще на тиждень-два прибрати з місць, де на них потрапляють прямі сонячні промені.

Також щонайменше на місяць утриматися від підгодовування. Рослина зі свіжим ґрунтом уже отримала нову порцію поживних речовин і додаткова стимуляція зайва.

Залиште свій коментар

Вибір редакції