Різдво по-французьки: устриці і десерт-поліно

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

У Франції мало в яких містах є сніг, але тут точно знають, як створити правильний різдвяний настрій.

Дюжина устриць, равлики, індичка з каштанами і десерт-поліно — так Різдво зустрічають у Франції, де, можливо, мало в яких містах є сніг, але де знають, як створити різдвяний настрій.

Найкраще у французькому Різдві те, наскільки рано до нього починають готуватися. Вже від середини листопада на площах і скверах міст можна знайти різдвяні ринки.

Навіть якщо у переважній більшості французьких регіонів сніг можна побачити не кожної зими, різдвяні торгові алеї подбають про те, щоб створити відповідний настрій. Глінтвейн, солодкі вафлі, млинці з шоколадом або джемом і "сезонні" атракціони: ковзанка, оглядове колесо і тир, де можна виграти ще більше солодощів або подарунків.

НЕХАЙ БУДЕ СВІТЛО!

Наступним етапом приходу Різдва для французів стають ілюмінації — їх розвішують мало не у кожному кварталі ("Вулиця Коммерс вітає вас!", "Щасливих свят на вулиці Муфтар"), але кульмінацією прикрашання Франції щороку традиційно стає "запалення вогнів Єлисейських полів". У цей вечір наприкінці листопада рух транспорту на основному авеню столиці перекривають, туди стікаються парижани і туристи, а потім під оплески і музику мер міста натискає на чарівну червону кнопку, і Єлисейські поля вдягаються у свої різдвяні кольори — цього року 400 дерев вздовж авеню прикрашені червоними вогниками. Ще більший натовп на Єлисейських збирається 31-го грудня, коли опівночі Тріумфальна арка перетворюється на гігантський світловий спектакль.

Свої домівки французи теж охоче прикрашають, та і дискусіями про те, яку ялинку обрати, штучну чи справжню, вони схожі на решту країн, де є така традиція. Можливо, з єдиною лише відмінністю — після свят тут мерія обов’язково нагадає вам, і не раз, що живу ялинку потрібно віднести на спеціальне сміттєзвалище, яке організовують у кожному кварталі, аби потім екологічно її утилізувати.

НЕХАЙ БУДУТЬ УСТРИЦІ!

Основною стравою французів на Різдво залишається індичка з каштанами. Вона прийшла на зміну гусці з каштанами, ціна на яку кусається. Та навіть у випадку з індичкою домовитися про особливо соковитий і великий "екземпляр" за доступну ціну у м’ясній лавці — справа честі мало не кожного француза. Бюджетний варіант — придбати заморожені шматочки вже готової індички у популярній мережі напівфабрикатів. "А що, смак такий самий, а ціна вдвічі менша", можна почути у черзі від французів, які немов виправдовуються один перед одним.

Основною стравою французів на Різдво залишається індичка з каштанами

Інші популярні страви на Різдво у Франції — равлики і фуа-гра. Однак основними зірками святкового столу залишаються устриці. Франція — один з найбільших споживачів устриць у світі, де на столах щороку опиняється до 100 тисяч тонн цих молюсків. Устриці рекомендують їсти у місяці, в назві яких французькою є літера "р", тобто з вересня до квітня. Таким чином на грудень припадає період, коли устриці сягають максимуму своєї якості, а отже їм місце на святковому столі.

У Франції устриці продають і подають дюжинами, подейкують, що ця традиція пішла від часів, коли торговці рахували товар великим пальцем на фалангах інших чотирьох пальців однієї руки. Іншою, більш прикрою, традицією стають крадіжки устриць з устричних ферм — втрати щороку сягають мільйонів євро.

НЕХАЙ БУДЕ ПОЛІНО!

Доїдаючи качку, або намагаючись відкрити вперті устриці, французи мріють про одне — час десерту. На Різдво всі традиційні кондитерські і хлібівні розсувають товари, аби залишити місце символу французьких новорічних свят — "різдвяному поліну" або, французькою, "бюш" (звучить трохи смачніше, ніж слово поліно, однак у перекладі означає те саме).

За легендою, французькі сім’ї споконвіку чекали на Різдво, аби кинути у піч величезне поліно, якого б вистачило на кілька днів, і яке б оберігало домівку від злих духів. Сьогодні комини залишилися мало в кого, а от традиція поліна знайшла кулінарне перевтілення: нині "бюш" — це десерт із бісквітного тіста, виготовлений таким чином, аби зріз торту нагадував спилений дерев’яний стовбур. Істинні гурмани намазують на десерт крем таким чином, щоб він нагадував кору дерева.

"Бюш" — це чудово, але мало, сказали у Провансі, і додали ще 12 десертів, так, щоб їхня кількість сягнула кількості гостей останньої вечері Христа. Щоправда, десертами у регіоні вважають інжир, горішки, родзинки та свіжі фрукти, тому заставити стіл стає простіше.

Кульмінацією вечора у Франції стають подарунки опівночі: хто б їх не роздавав — Дід Мороз, святий Миколай, Дід Січень (як у Бургундії), тітонька Арі (як у Франш-Конте) або батьки і рідні, Різдво у Франції — це насамперед момент, коли родини збираються разом і душевно проводять час. Святкування Нового року, натомість, це момент зустрічі з друзями або привід завітати на гучну вечірку у незнайомому місці.

Минає 1-ше січня, і, навіть якщо перший понеділок після свят припадає на 2-ге січня, більшість французів повертаються на роботу. Різдвяні ринки згортаються одразу після 26-го грудня і лише деякі залишаються до 6-го січня. Ось таке воно, французьке Різдво, — ситне, але швидкоплинне.

Залиште свій коментар

Вибір редакції