Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
"Чоловік з моїм іменем"  - інтелектуальна проза про зміни в житті кожного з нас

"Чоловік з моїм іменем" - інтелектуальна проза про зміни в житті кожного з нас

Наразі письменник презентує повість"Чоловік з моїм іменем" містами України, яка увійшла до топ-20 популярних книжок і є хітом продажів.

Іван Байдак - сучасний український письменник-прозаїк, есеїст, журналіст, поет, перекладач, автор збірок оповідань "Особисто я, особисто тобі", "Рольові ігри",  "Псевдонім", "Тіні наших побачень", "Люди погоди", поетичної збірки "Назва тут не потрібна". 

Твори письменника вирізняються оригінальним стилем, психологізмом, жанровою та стилістичною різноманітністю. Творчість Івана Байдака присвячена психології вчинків, мотивації дій та їхніх наслідків. Автор надає перевагу праці в короткій прозі, де можна розповісти історію і водночас чітко описати образи героїв та створити цікаву сюжетну лінію.

24 березня 2019 року в Києві у кнайп-клубі "Купідон" (вулиця Пушкінська, 1-3) відбулась презентація книжки "Чоловік з моїм іменем".

На зустрічі з Іваном Байдаком говорили про основну мету нової повісті, натхнення, ідеї створення та процес написання книжок, подорожі, дружбу та сенс життя - читайте в нашому матеріалі. 

Іване, скажіть, будь ласка, як виникла ідея створення повісті "Чоловік з моїм іменем"? Яка головна ідея роману?

Ідея в мене була у планах. Я закохався в неї, ходив та весь час думав про цю книжку. Назву придумав одразу. І вже за п'ять місяців швидко написав повість. Вважаю цю повість - однією з найкращих моїх книжок.

Редактори видавництва майже нічого не змінювали і, навіть, сказали, що вона написана у стилі англійської літератури.

Головна ідея – дати можливість людям, за прикладом Родвелла проаналізувати, своє життя. Порівняти себе у минулому, наприклад, у 20 років і себе - сьогодні.

Чому у головного героя таке ім’я - Родвелл Вільямс?

Вигадав саме таке ім’я, бо ця історія може бути зрозумілою кожному. І, можливо в майбутньому, повість перекладуть і прочитають за межами України, а фоном для цієї історії може бути будь-яке місто та країна.

Зрештою, головне - зміни головного героя, які притаманні кожному з нас. Отже, Родвел - це кожен з нас. За його прикладом, кожен аналізує своє життя, шукає себе.

Як здійснюється підготовка до написання будь-якої книжки і власне сам процес?

Підготовки як такої немає, в мене є чергування періодів писання, пошуку матеріалу.

Наразі деякий час не писатиму. В мене є список- план, короткі описи того, про що хочу написати та що є акутальним для мене сьогодні. Це залежить від настрою, поглядів на світ, те, що відчуваю на даний момент у житті і про що хочу сказати.

Повість "Чоловік з моїм іменем" написав досить швидко і одразу продумав чіткий план написання, який майже не змінював. 

Іван Байдак
facebook.com/i.baidak

Пишу у вільний від роботи час. Під час написання подобається слухати спокійну інструментальну музику.

Сьогодні ви знайшли свій жанр?  Що більше подобається писати вірші чи прозу?

Наразі пишу більше повісті, оповідання. Ця форма ближча. Важко говорити про конкретний жанр, бо можна по-різному класифікувати цю книжку. Можна назвати цю повість -  інтелектуальна проза. Тому пишу про те, над чим треба треба замислюватися, думати, аналізувати, робити висновки. Це розумне читання.

Іване, ви молодий письменник, а пишите про 65-річного чоловіка, який згадує своє життя. Де шукали натхнення для опису головного героя?

Я спілкуюся з різними людьми, різного віку. Але головне, що будь-яка людина завжди залишається молодою, завжди є інтереси, які змінюються, кожного разу ми знаходимо щось нове, що нас починає дивувати. 

Певного прототипу героя і конкретної людини немає. Це комбінація різних рис, які я вигадав і мені хотілося бачити у головному герої.

Що означає для вас сенс життя? В чому вбачаєте головну мету в житті?

Це загальне питання і розуміння того, що є затишок, спокій думок, хто ти є в цьому моменті життя, чим ти займаєшся, чому це ти робиш. Життя стрімке, дуже часто змінюється. Ми не можемо проконтролювати всі його моменти, тому маємо підлаштовуватися і тому всі сенси та цілі модифікуються залежно від обставин.

У книжці йдеться про бразильський звичай згідно з яким кожен має написати книжку про своє життя. Що б ви написали у ній сьогодні?

"Чоловік з моїм іменем" - частково є цією книжкою. В наступному моєму списку є така книжка (на даний момент не знаю чи буде вона наступною), де також буде анонсовано мої життєві бачення, висновки та погляди. 

Чи є письменник, який надихає вас? 

Їх багато. Наразі -  це Мілан Кундера, Джуліан Барнс, Олександр Вайсберг.

Що для вас літературний шедевр?

Люди читають різні жанри і в кожному з них може бути шедевр. Не можу сказати, що я написав шедевр. Як люблю говорити, що написав світовий бестселер, але світ про це поки що не знає. 

Повість "Чоловік з моїм іменем" писав з думкою про те, що вона буде зрозумілою багатьом людям, головною – ідеєю змінювати життя, змінювати людей. Залишити вагомий слід в пам’яті людини, змушувати жити по-іншому, тому закладено в цій книжці такий зміст, ідеї. Маю надію це мені вдалося зробити.

Іван Байдак
www.facebook.com/evan.baidak

Які критерії для гарної книжки? Які дасте поради письменникам-початківцям.

Кожен письменник може дати поради, це зроблять, але не буде результатів. Тому, думаю, що кожен має знайти для себе свій універсальний рецепт і має знайти його самостійно.

Особливу увагу хочу звернути на дизайн. Ви прискіпливо ставитесь до дизайну? Як виникла ідея обкладинки?

Звичайно, для мене всі аспекти важливі, дизайн також. В житті віддаю перевагу мінімалізму і в одязі та інтер’єрі. У видавництві зазвичай віддають перевагу яскравим обкладинкам, але я наголошував на тому, щоб була саме ця обкладинка.

Іван Байдак сьогодні та у минулому, звичайно різні люди, що б хотіли повернути чи змінити?

Так, Іван Байдак постійно змінюється як і письменник, так і людина. Це можна помітити з моїми книжками, хто стежить за моєю творчістю.

Є речі, які змінити, напевне хотілося б, вони є в кожного з нас. Іронія життя в тому, що якісь аспекти, моменти, помилки, навіть негативні, вони приводять до того, що є сьогодні. Без них не було б цієї книжки, а вона є.

Іван Байдак
facebook.com/i.baidak

Ви романтик чи реаліст?

Я реаліст, в мене більше практичні, приземлені погляди на життя. Звісно не відмовляюся мріяти, є бажання, бо іноді так легше жити.

Хто такий сучасний письменник?

На жаль, дуже малий відсоток сучасних українських письменників мають заробіток з письменницької діяльності. Я теж маю повний робочий день і пишу у вільний час, а також не треба забувати про рідних та друзів, приділяю їм увагу.

Що для вас справжня дружба?

Дружба – це дуже цікава тема, можу дуже довго розмовляти про це. Загалом, в мене є відчуття людей, внутрішня інтуїція. Люди, які мене оточують, – зажди хороші люди. Звісно життєві обставини змінюються, з деякими доля єднає або навпаки, але поруч зі мною зажди добрі люди. 

Іван Байдак
facebook.com/i.baidak

Ви багато подорожуєте. Яка країна сподобалась. Де б хотіли жити?

Так, я подорожую, змінюю країни проживання. Мені це подобається, час від часу змінювати локацію навколо, бо це все позитивно впливає на настрій, на мою творчість безпосередньо. Не знаю, як буде в майбутньому. Наразі живу у Львові, є обставини, які стримують, бо є певні обов’язки. Звичайно, люблю Україну.

Розмовляла Женя Тугушева

Залиште свій коментар

Вибір редакції