Історія про любов, зникнення світів та культур у новому романі "Амадока" Софії Андрухович

Дата публікації
Перегляди
946
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Історія про любов, зникнення світів та культур у новому романі "Амадока" Софії Андрухович

Фото: facebook.com/pg/viddana.movie/

Назва книжки походить від назви найбільшого в Європі озера, розташованого на території сучасної України.

За кілька тижнів у "Видавництві Старого Лева" вийде новий роман "Амадока" Софії Андрухович. Про це йдеться на офіційному сайті видавництва

Роман про зникнення світів та культур і про те, що залишається натомість. У якому зображено кілька епох, але центральною залишається сучасність. Понівечений до невпізнаваності в одній із гарячих точок на Сході України герой роману "Амадока" тільки дивом залишився живим.

Це сумнівна втіха, оскільки важкі травми призвели до повної втрати пам'яті: чоловік не пам'ятає ні свого імені, ні звідки походить, не пригадує жодної близької людини, жодного фрагменту свого попереднього життя. Таким його і віднаходить жінка, любов і терпіння якої здатні творити дива: сягати найглибших пластів забуття і спогадів, поєднувати розрізнені клапті понівеченої свідомості, зшивати докупи спільну історію.

Фото: starylev.com.ua

Софія Андрухович розповідає: "Працюючи над "Амадокою" і шукаючи додаткового розуміння в джерелах про Другу світову війну, Голокост чи сталінські репресії 30-х років, я зіткнулась із усвідомленням безвиході: більшість із тих історій назавжди залишаться розверзтими, несправедливими, неугавно болючими, неосягненними. Я збагнула, що їх неможливо виправити і загладити, їх ніяк неможливо змінити. І єдине, що можна було вдіяти з цією безвихіддю - це спробувати її висловити, перетворювати у слова. Дивовижним чином це приносило мені відчуття сенсу моєї роботи і полегшення. Це було схоже на складну й виснажливу подорож лабіринтом, обриси, форма й структура якого мені були відомі настільки, наскільки можна пізнати край, маючи перед собою його мапу.

Але у процесі, йдучи його дорогами, вулицями і стежками, я часто почувалась так, ніби не я вирішую, куди і до чого йду, не я вибираю шлях і мету. Нерідко я не знала, що чигає за рогом. Мене було втягнуто в макабричний детектив і вигадані мною герої розповідали власні історії, диктували власні правила і змінювали сюжет, як їм того хотілося. Я не мала уявлення, кому саме з них можна вірити. Хто каже правду, хто вигадує, хто обманює, хто з них пам'ятає події, їх причини і наслідки, а хто забув для того, щоб порятувати власне життя чи життя близьких, щоб полегшити біль". 

"Амадока" – це роман не так про події, як про переповідання подій, – уточнює письменниця – В ньому важливі не історичні факти, не достовірність, а намагання виявити, яким чином ми поводимося з власними і чужими спогадами про обставини і пережиття. Оповідь - один із способів порятунку слабкої, крихкої, зворушливої людини, розшматованої обставинами, владою інших людей, власними слабкостями. Створення оповіді - це ткання власної версії світу, деформованої настільки, наскільки деформований той, хто тче. Людина шукає власної цілісності, створюючи міф.

Міф про себе, про свою любов і свій гріх, про почуття провини і чесноти, про світ і його закони. І це словесне плетиво має так багато сенсів, стільки причин для появи: воно пом'якшує і захищає, пояснює і заповнює, згладжує гострі кути, ховає від руйнівної правди, повідомляє правду у спосіб, в який її нарешті, можливо, вдасться прийняти. У спосіб, в який складна правда перестане бути руйнівною, ставши натомість цілющою. А ще оповідь поєднує людей. Поєднує персонажів історії, поєднує близьких і далеких, поєднує оповідача і слухача. Оповідь – це вияв любові. "Амадока" – роман про те, як кожна людина прагне, потребує і шукає любові, і про те, наскільки плутані стежки вона вибирає для своїх пошуків", - йдеться у повідомленні. 

Софія Андрухович – відома українська письменниця, перекладачка та публіцистка. Попередня книжка "Фелікс Австрія" стала бестселером.ю перекладена та видана у Франції, Австрії, Чехії, Польщі, Угорщині та Хорватії. На початку цього року відбулася прем’єра фільму "Віддана".

 

Нагадаємо, у Мережі з'явився трейлер фільму “Номери” за п'єсою Олега Сенцова. 

Найочікуваніші екранізації книжок 2020 року

Найочікуваніші екранізації книжок 2020 року
Наступна публікація