На Західному фронті без змін. Як письменники "втраченого покоління" осмислювали війну в своїх творах
  • Кількість коментарів 2
  • Кількість переглядів 1734

Проблеми людей "втраченого покоління" й досі актуальні, і змушують нас шукати паралелі між минулим і сьогоденням.

121 рік тому, 22 червня 1898, народився Еріх Марія Ремарк – один з найвідоміших письменників 1920-1930 років, автор кращого роману про Першу світову війну "На Західному фронті без змін", покликаного "розповісти про покоління, яке погубила війна, про тих, хто став її жертвою, навіть якщо врятувався від снарядів".

Втрачене покоління – це літературна течія, яка існувала у часі між двома війнами – Першою та Другою світовою. Ця течія об'єднала таких письменників як Еріх Марія Ремарк, Джеймс Джойс, Ернест Гемінґвей, Джон Досс Пасос, Томас Еліот, та інших. Термін став популярним завдяки американській письменниці Гертруді Стайн.

Багато з цих письменників емігрували до Європи і працювали там аж до епохи Великої депресії. Одним з найвідоміших авторів втраченого покоління став Еріх Марія Ремарк, який найбільш повно і болісно описав світовідчуття людей у культовому романі "На західному фронті без змін".

Втім, проблеми людей "втраченого покоління" й досі актуальні, і змушують нас шукати паралелі між минулим і сьогоденням. Ця тема дуже близька українцям зараз, тож, згадуємо далі, як письменники осмислювали війну у своїх творах.

 Еріх Марія Ремарк. "На Західному фронті без змін", "Три товариша"

war books_7

Ремарк крізь постать одного солдата показує всю війну, як вона є, і трагедію окремої людини у війні. Основна тема роману "На західному фронті без змін" – доля "втраченого покоління", життя тих, хто вижив на війні, але повернувся додому покаліченим і фізично, і морально.

Знаменитий роман Ремарка, став одним з найпопулярніших творів німецької літератури XX століття. Твір розійшовся багатомільйонними тиражами по всьому світу, а самого письменника навіть висували за нього на Нобелівську премію.

Це історія про тих, чиї життя  зламала війна. Ще вчора вони були простими школярами, сьогодні ж вони – приречені на смерть воїни кайзерівської Німеччини, яких кинули в м'ясорубку тотальної війни: брудні окопи, щури, воші, багатогодинні артобстріли, газові атаки, поранення, смерть, смерть і ще раз смерть ... їх вбивають і калічать, їм самим доводиться вбивати. Вони живуть в пеклі, а зведення з передової знову і знову сухо свідчать: "На Західному фронті без змін".

В іншому своєму романі – "Три товариші" – він передрікає сумну долю втраченому поколінню. Ремарк майстерно описує стан, в якому опинилися ці люди. Повернувшись, багато хто з них знайшов воронки замість своїх колишніх будинків, більшість втратила своїх рідних і друзів.

У післявоєнній Німеччині панує розруха, бідність, безробіття, нестабільність, знервована атмосфера. Ремарк так само дає і характеристику самим представникам "втраченого покоління" – це люди жорсткі, рішучі, вони визнають лише конкретну допомогу й іронічні з жінками. Чуттєвість у них стоїть попереду почуттів.

Ернест Гемінґвей. "Прощавай, зброє"

war books_2

І ще однієї іконою шістдесятників став Ернест Гемінґвей, який був водієм швидкої допомоги на італійському фронті. Його роман "Прощавай, зброє" – культовий твір про кохання  американського солдата-архітектора і фронтової медсестри, був неодноразово екранізований і представив читачеві новий незвичайний стиль – точний, натуралістичний.

"Прощавай, зброє" – вважається найкращим романом англомовної літератури про війну, на якій наївні хлопчики ставали "гарматним м'ясом", про війну, де любов – лише коротка мить спокою, що не має ні минулого, ні майбутнього.

Френсіс Скотт Фіцджеральд. "Прекрасні й приречені", "Великий Гетсбі"

war books_4

Іншим відомим представником втраченого покоління став Френсіс Скотт Фіцджеральд, який пішов добровольцем до армії в 1917 році і дослужився до ад'ютанта генерала Райана, виконуючи обов'язки його секретаря.

Під час служби він зустрів Зельду Сейр – доньку судді в штаті Алабама, якій судилося стати "блискучим прототипом героїнь його романів".

З письменниками втраченого покоління Фіцджеральда ріднить глибокий песимізм: він зізнавався, що всі ідеї, які приходили йому в голову, мали відтінок катастрофи, а одна з найбільш характерних рис творів – відчуття прийдешньої біди або катастрофи як розплати за зовнішню легкість і безтурботність існування.

На відміну від інших письменників "втраченого покоління" Фіцджеральд – майстер ліричної прози: в одному з листів він зізнається, що завжди починає з емоції, тієї, яка йому доступна і яку він може зрозуміти. Яскравий тому приклад – головні твори Фіцджеральда у творах "Ніч ніжна" і "Великий Гетсбі", "По той бік раю" та "Прекрасні й приречені".

Так, у "Прекрасних та приречених", який вийшов друком 1922 року, автор продовжує наскрізну тему духовної кризи в Америці після Першої світової війни. Герої роману — представники "втраченого покоління", гнані честолюбними мріями досягти вищих щаблів у суспільстві.

Ентоні Петч — один з них. За плечима в нього — освіта у престижному університеті для обраних, фінансова підтримка діда-мультимільйонера. Молодь гарячково прагне в "епоху джазу" у вихорі світських вечірок і насолод реалізувати свої романтичні мрії про майбутнє.

Джон Дос Пассос. "Три солдата"

war books_1

Деякі автори експериментували зі структурою пропозицій, діалогів і оповідання в цілому. Так, Пассос одним з перших почав писати в стилі потоку свідомості, навіть, передбачивши "Улісс" Джеймса Джойса. Ще однією його особливістю є розірвана композиція: склейка шматків оповідання досягається за допомогою монтажу, а в художній текст включаються пісні і уривки з хроніки і газетних статей.

Поєднання художнього вимислу з документальною точністю покликане показати духовний перелом, який в роки війни перенесла нація, і проілюструвати загальну для втраченого покоління думку про загибель духовних цінностей.

У Першу світову війну Джон Дос Пассос служив добровольцем в санітарному підрозділі, який дислокувався в Італії. "Три солдата" були опубліковані незабаром після закінчення конфлікту – в 1921 році – і стали одним з перших творів про "втрачене покоління".

На відміну від інших книг, які увійшли в нашу добірку, в цьому романі на перше місце виходить не опис бойових дій і фронтових буднів, а розповідь про те, як безжальна військова машина знищує індивідуальність людини.

Річард Олдінгтон. "Смерть героя"

war books_6

В основі роману – пристрасна саркастична розповідь про Англію початку XX ст. і катастрофа під назвою "Перша світова війна". У центрі оповідання – молодий художник, який заплутався в особистих відносинах і потрапив у пекло війни.

"Смерть героя" – пронизаний суворою гіркотою і безнадійністю маніфест "втраченого покоління", що стоїть в одному ряду з "На Західному фронті без змін" і "Прощавай, зброє".

Це історія молодого художника, який втік в самісіньке пекло Першої світової від байдужості і нерозуміння батьків і коханих жінок. Крім фронтових жахів в книзі також описано англійське суспільство пост-вікторіанської епохи, патріотичний пафос і лицемірство якого сприяли розв'язанню одного з найкривавіших конфліктів в історії.

За словами самого Олдінгтона, ця книга є "надгробним плачем, пам'ятником поколінню, яке гаряче сподівалося, боролося чесно і страждало глибоко".

Анрі Барбюс. "Вогонь"

war books_3

"Вогонь" – перший  революційний твір французької літератури XX ст., в якому йдеться про руйнівну силу Першої Світової, про те, що сталося з багатьма її учасниками.

Французький письменник Анрі Барбюс записався до лав добровольців одразу ж після початку конфлікту. Він служив на передовій, брав участь в запеклих боях з німецькою армією на Західному фронті. 

1915 року прозаїк був поранений і потрапив у госпіталь, де почав роботу над романом, в основу якого лягли реальні події (про що свідчать опубліковані щоденникові записи і листи до дружини). Окремим виданням "Вогонь" вийшло 1916-го, тоді ж письменникові присудили за нього Гонкурівську премію.

Твір вийшов страшним, похмурим і надзвичайно реалістичним. Мабуть, її можна назвати найжорстокішим твором, який увійшов в нашу добірку. У ній автор детально (і дуже атмосферно) описав все, через що йому довелося пройти на війні: від утомливих окопних буднів у бруді та нечистотах, під свистом куль і снарядів, до самогубних атак, страшних поранень і смерті товаришів по службі.

Як змінюється світогляд Барбюса, можна прослідкувати у листах до дружини, які він писав протягом двох років. Спочатку – бравурний тон, описи перемог та мужності, упевненість, що війна призведе до зміни застарілого і несправедливого порядку речей.

Вітм, скоро світосприйняття міняється – і вже до самої смерті він вважає війну неприпустимим злом. Описує біль, бруд, відчай і смерть, віддає перевагу реалістичності написання. Саме ці листи стали спочатку основою для публікації "Щоденники з фронту", а потім – для написання роману "Вогонь".

Себастьян Фолкс. "Пташиний спів"

war books_5

"Пташиний спів"багатоплановий твір, дія якого розгортається в різних часових проміжках і в різних місцях – на полях битв Першої світової війни, в мирний час – незадовго до війни і десятиліття потому, у Франції та в Англії. На прикладі фронтової історії головного героя, простого англійського солдата і його сім'ї, автор показує, як війна впливає на характери і долі людей.

Залиште свій коментар