Новинки від 150 видавництв й десятки відомих письменників. Яким буде цьогорічний "Книжковий Арсенал"

 Цього року учасники фестивалю говоритимуть про природу сміху, його багатоликість і визначальну роль у часи криз

У столичному Мистецькому Арсеналі від 17 до 21 травня відбудеться VII Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал", що об'єднує літературу й мистецтво. На ньому представлять новинки понад 150 видавництв. Також працюватиме секція ілюстраторів, й проводитимуться авторські, тематичні програми та спецпроекти. У роботі фестивалю запланована участь відомих письменників, літературних діячів та митців із США, Канади, Великої Британії, Японії, Швейцарії, Норвегії, Швеції, Німеччини, Франції, Польщі, Латвії, Чехії, Грузії, Бельгії та інших країн.

Програма VІІ Міжнародного фестивалю "Книжковий Арсенал"

Фокус-тема – "Сміх. Страх. Сила"

Цього року учасники фестивалю говоритимуть про природу сміху, його багатоликість і визначальну роль у часи криз, як ми сміємося сьогодні, коли звичний світ дезінтегрується, і чи можна сміятися в такі часи.

Фокус-тема під назвою "Сміх. Страх. Сила" об'єднає дискусії про  політичний карнавал, чорний гумор та явища, з яких сміється український Інтернет, зазначають організатори.

Приводом для означення теми стала 175-та річниця від часу виходу повного видання "Енеїди" Івана Котляревського – яскравого прикладу української сміхової культури, зазначають організатори. Вони пропонують поглянути на цей текст через театральну візію (завдяки новій версії вистави "Енеїда" харківського театру-студії "Арабески"), перформативні формати (завдяки мультимедійній лекції-колажу Юрія Андруховича з елементами котляревщини), візуальний складник (завдяки тематичним виставкам ілюстрацій, плакатів, карикатур тощо), гастрономічний акцент тощо.

Міжнародна програма

Фестиваль презентує розширену міжнародну програму, у якій запланована участь понад 50 відомих письменників, літературних діячів та митців із США, Канади, Великої Британії, Японії, Швейцарії, Норвегії, Швеції, Німеччини, Франції, Польщі, Латвії, Чехії, Грузії, Бельгії, Румунії та інших країн.

2017 року Книжковий Арсенал також започатковує традицію запрошення до України великих світових літературних фестивалів. Першим гостем у межах цієї спецпрограми стане Бірмінгемський літературний фестиваль (за ініціативи Британської Ради в Україні), що візьме участь у Книжковому Арсеналі із багатоплановою кураторською програмою, яка передбачає перформативний, освітній, дослідницький, клубний складники. У межах співпраці до Києва приїздить делегація з Великої Британії. Серед гостей фестивалю також: Джозеф Макелрой (США), Аскольд Мельничук (США), Джонатан Коу (Велика Британія), Франц Голер (Швейцарія), Мартін Поллак (Австрія), Звонко Каранович (Сербія), Карл Шльоґель (Німеччина), Анжей Фрішке (Польща), Анна Хьоґлунд (Швеція), Їржі Гаїчек (Чехія), Девід Саттер (США), Аугільд А. Сульберґ (Норвегія) та інші.

Дитяча програма

Фокус цьогорічної Дитячої програми означено як "Про читання і прочитання: читати і думати". У подіях, об'єднаних цією темою, організатори пропонують говорити про читання як складник розвитку критичного мислення, про книжки в освіті, практику промоції читання та стан критики укрдитліту, про дитячі книжки жанру нон-фікшн, про книжки на складні теми-виклики тощо.  "Нове.Діти" – саме той фокус, в який потраплятимуть нові формати роботи із дитячою та батьківською аудиторіями, нові автори та ілюстратори, нові довколакнижкові проекти, презентації нових ніш у книговиданні. Крім того, на відвідувачів чекатиме оновлений простір інноваційно-освітнього проекту Мистецького Арсеналу для дітей та підлітків – Арсенал ідей.

Кураторська програма Оксани Забужко "Розкажи мені про мене" (Література в світі глобального непорозуміння)

Вже традиційно на роль куратора фестивалю запрошується відомий письменник. Торік свою програму представив Юрій Андрухович, а 2017 року Оксана Забужко пропонує розмову на 4 дії з Ольгою Токарчук (Польща), Аскольдом Мельничуком (США), Гайке Марією Йогенінґ (Німеччина) і Сергієм Сингаївським (Україна), які ділитимуться думками про те, що може література в світі, який зненацька перестав бути зрозумілим. "У світі, де стрімголов згортаються зони комфорту, війни спалахують без оголошення, кризи стрясають країну за країною і ніхто не має врозумливого пояснення, ані що з тим робити, ані навіть як до того дійшло, бо всі, з "десіжин-мейкерами" включно, певні були, що "з нами такого статися не може"?", – таку настанову дає сама Забужко у кураторському тексті . 

Музична програма

Цього року представлена Міжнародним проектом експериментальної  електронної музики та медіа-арту "EM-VISIA" за участю митців із Франції, Великої Британії, Польщі і України, програма якого фокусується на підкреслено "високотехнологічних" творах, демонструючи безперервний зв'язок музичного мистецтва та наукового знання. Програми концертів та майстер-класів ЕМ-візії охоплюють широкий жанровий спектр сучасної електронної музики – від концертних творів композиторів академічної електроакустичної музики, аудіовізуальних перформансів, сонорних інсталяцій, виступів музикантів експериментальної електронної музики, відеоарту. Кураторка музичної програми – Алла Загайкевич, відома композиторка, кураторка електроакустичних проектів, викладач Національної музичної академії ім. П.І.Чайковського, авторка музики до фільмів "Мамай", "Поводир", "Жива ватра", "Будинок Слово".

Візуальні проекти і виставки

Мистецький Арсенал щороку приділяє особливу увагу візуальному компоненту – від стилю арт-директорки Альони Соломадіної до найсвіжіших дизайнерських тенденцій у зінах і самвидаві. Зокрема, втретє оголошений конкурс Найкращого книжкового дизайну у співпраці з  Goethe-Institut в Україні за підтримки Франкфуртського книжкового ярмарку, фонду "Buchkunst", проекту Читомо,  місія якого - вплинути на  естетичний рівень видавничого продукту України та промотувати його у світі.

Спільно з проектом Павла Гудімова та Діани Клочко "Українська візуальна книга"  відбудеться цикл подій, на яких дискутуватимуть про візуальну книгу, українські видання про мистецтво, фотокниги, артбуки.

Виставки Книжкового Арсеналу: "Енеїда Базилевича" (про витворення "козацького міфу" у першому українському графічному романі), "Один кілометр Перцю" (про радянську специфіку сміху), "Вернер Клемке. Нестандарт", "Оноре Дом'є – батько французької карикатури" (про німецьку і французькі особливості карикатур), Андрій Сагайдаковський "Слухай уважно" (іронічне висміювання повсякдення), виставка плакатів молодих графічних дизайнерів "Сміх.Страх.Сила",  міжнародна виставки ілюстрації "До речі, життя чудове", організовану Клубом ілюстраторів Pictoric.

Окрім того, будуть представлені виставкові проекти: робота-присвята пам'яті Одосії Плитки-Сорохан "Грушівка" (організатор проекту – Щербенко Арт Центр), TheROOM (кураторка – Наталка Гайда).


Спеціальні тематичні майданчики

Зважаючи на посилений інтерес до нон-фікшн-літератури, книжок із особистісного розвитку, з одного боку, і зростання цього сегменту в українських видавництвах, з іншого боку, цього року на "Арсеналі" ініціюють майданчик "Нон-фікшн" – для переговорів, презентацій відповідної літератури й зустрічі з соціально активними підприємцями.

Серед інших акцентів – благодійні, перфомативні проекти, виставки ілюстрацій і артінсталяції, кінопокази. Організатори продовжують тему шрифтової політики ("Жива каліграфія"), нових коміксів і графічних романів ("Територія графічної прози"), нестандартного осмислення власного досвіду ("Club of creative philosophy"), специфіки функціонування малих книгарень ("Просування книжок засобами медіа"). Також продовжуємо говорити про літературу національних меншин, які проживають поруч із українцями ("Роми: (не)відомі"), про фантастику і міфологію (спеціальний проект "ЕнейВерсум").

До складу кураторської команди Книжкового Арсеналу 2017 входять:

– Оксана Хмельовська – координаторка фестивалю.

– Тетяна Терен – кураторка фокус-програми "Сміх. Страх. Сила" та координаторка української програми.
– Поліна Городиська – кураторка Міжнародної програми.
– Юлія Козловець – кураторка Дитячої програми.
– Ірина Славінська – кураторка нової  програми "Я — Інший в дзеркалі" та традиційної вже серії діалогів "Обмін речовин".
– Оксана Щур – координаторка проектів фестивалю і редакторка каталогу.
– Євген Стасіневич – куратор спеціального літературнго лекторію "Читати/говорити: лекторій".
– Анастасія Євдокимова – кураторка і координаторка поетичної та перформативної програм й сцен, а також спеціального проекту "Редакторський кабінет Еллана-Блакитного".
– Оксана Забужко – кураторка програми "Розкажи мені про мене" (Література в світі глобального непорозуміння).
– Алла Загайкевич – кураторка міжнародного проекту експериментальної  електронної музики та медіа-арту "EM-VISIA".
– Джонатан Девідсон – запрошений куратор Бірмінгемського літературного фестивалю.

Залиште свій коментар