Письменник Петро Померанцев отримав премію Бьорна за книгу "Це не пропаганда": чому вона важлива для України

Дата публікації
Перегляди
308
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Письменник Петро Померанцев отримав премію Бьорна за книгу "Це не пропаганда": чому вона важлива для України

Померанцев - британський письменник українського походження.

"Війна проти реальності триває і ми маємо знати про це", - так представив свою останню книгу британський письменник Петро Померанцев. Називається вона "Це не пропаганда" і саме за неї Померанцев днями отримав авторитетную премію Гордона Бьорна. Письменник українського походження певен, що інформаційні війни стають важливішими за фактичні.

Про що книга і чому важлива для України - у сюжеті Сніданку з 1+1.

"Це не пропаганда" - так називається остання книга Петра Померанцева. У ній уродженець України, який виріс і навчався у Великій Британії, а потім майже десять років прожив у Москві, поєднав мемуари та розслідування. Подробиці переслідування його сім’ї КДБ змінюються описами новітніх прикладів інформаційних війн. Перемога кривавого президента Філіппін Родріго Дутерте завдяки "Фейсбуку", фабрика тролів у Санкт-Петербурзі, курси зі створення ботів у Белграді. Говорить Померанцев і про нову реальність, в якій дефіцит інформації змінився на надлишок. І цей інформаційний шум небезпечніший за сувору цензуру.

Колись авторитарні режими контролювали свій народ за допомогою цензури та замовчування опонентів. Тепер вони бомбардують населення неправдивою інформацією, напівправдою та версіями подій, що конкурують. "Цензура за допомогою шуму плутає і заморожує", -- так описує цю тактику Померанцев.

Тяга до спрощення інформації - це один із наслідків. У хаотичному та непередбачуваному світі, де інформація ллється звідусіль, так хочеться ясності. Цим і користуються політики. Зокрема, Дональд Трамп. Він зводить реальність до простих слів. ЗМІ пишуть негатив про нього - то фейкові новини. Расизм в американському суспільстві - то брехня божевільних лівих. Такий простий і зрозумілий світ його реальності приваблює людей.

Британський письменник Петро Померанцев отримав премію Гордона Бьорна за книгу "Це не пропаганда"

Британський письменник Петро Померанцев отримав премію Гордона Бьорна за книгу "Це не пропаганда"

Нескінченні дебати в соціальних мережах - це ще один спосіб відволікти людей від реальних проблем, а більшість таких спорів провокують штучно створені боти.

Що ж робити нам у цьому інформаційному безладі? Єдиний вихід - це критичне мислення. Не довіряйте інформації, перевіряйте її, аналізуйте, ще якомога більше читайте - радить автор книжки. Як пише Померанцев "чим більше різноманітної літератури ви читаєте, тим легше вам буде уявити реальність відмінну від тої, що існує навколо вас". Бо в час дезінформації відповідальність за об'єктивне сприйнятті дійсності тільки на вас.

Наступна публікація