Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
У Львові показали першу друковану книгу України

Виставка присвячена 445-ій річниці видання першої на українських землях друкованої книжки — "Апостола" Івана Федорова.

У Львівській національній галереї мистецтв ім. Бориса Возницького розпочався виставковий проект "Апостол 1574-2019: книга та читачі", повідомляє inlviv.in.ua.

"Апостол", не лише перша друкована книга в Україні, а перше видання доступною для людей мовою. Не латиною, не древньогрецькою, не польською і не німецькою. Книжка, яка удоступнила знання для простих людей, вплинула й на формування того світу, у якому ми живемо. Масове тиражування знань через книги спричинило виокремлення та усталення національних мов, зокрема української. Вплинуло на формування націй та національних держав, розповідає директор галереї мистецтв Тарас Возняк.

Книга зберігається у фондах Музею староукраїнської книги при Львівській національній галереї мистецтв імені Возницького. Там вона опинилася після експедиції 1968-го.

“Апостола” видали у Львові. Зберігався він у селі Лісневичі у церкві Симеона Стовпника. Нині – частина міста Пустомити Львівської області.

Коли працівники галереї мистецтв прийшли в експедицію в храм, він був занедбаний. Там вдалось виявити 8 стародруків, які ми сьогодні також експонуємо. Серед них був і “Апостол” Федоровича. Згодом, довкола цієї книги і побудували роботу у Музеї книгодрукування у Львові, розповідає завідувачка відділу “Музей Книгодрукування” Віра Фриз.

Видання унікальне ще й тому, що протягом років на його сторінках читачі робили записи. Перший – датований 1574 -м. Присвячений даруванню “Апостола” у храм в Лисневичах. Другий – 1667, про виготовлення оправи для палітурки. На сторінках книги чимало “автографів”, які вочевидь залишили священики та дяки храму. Дехто вправлявся в каліграфії на порожніх полях книги, та залишав записки із прокльонами потенційним грабіжникам храму.

"Апостол" Івана Федорова
lvivgallery.org.ua

Побачити першу друковану книгу України та взяти участь у майстер-класах із книгодрукування за технологіями Івана Федоровича, можна до кінця березня.

Нагадаємо,  у 2016 році стародрук "Апостол" Івана Федорова, який був надрукований в 1574 році, зник з відділу рідкісних видань Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського. 

Відомо про понад 90 примірників цього видання. Стародрук було знайдено у сховищі цінних книг в резиденції Межигір'я. 

ВідеоНа 20-й національній премії "Книжка року" відзначили найкращі книги українських видавців

Книга "Філософія свободи" отримала гран-прі цьогорічної премії "Книжка року". Її автора Мирослава Поповича не стало рік тому. Переможців десятків різноманітних номінацій оголошували на врочистій церемонії. 

На 20-й національній премії "Книжка року" відзначили найкращі книги українських видавців

Залиште свій коментар

Вибір редакції