Василь Шульга. Invisible photo business: Що має знати фотограф, який хоче знімати для світових брендів

Видання покликане допомогти краще уявити, що таке фотобізнес.

Автор цієї книжки запрошує читача на оглядову екскурсію фотобізнесом. У видавництві Pabulum зазначають, що ви дізнаєтесь, що і як слід робити, аби стати професійним рекламним фотографом. Також познайомитесь із командою фотографа — спеціалістами, без яких серйозне рекламне знімання було б неможливим.

Із уривком видання можна ознайомитися на сайті:

***

Лише один з тисячі фотографів-початківців стає професіоналом.

Іноді це пов'язано з відсутністю клієнтів, іноді — з тим, що працювати фотографом — це не те саме, що фотографувати для хобі. Зазвичай фотограф-початківець кидає це заняття протягом першого року діяльності.

Почнемо з того, що бізнес у сфері фотографії — це, насамперед, бізнес, і тільки потім — фотографія. Новачки не сприймають фотографію як бізнес. На першому етапі хочеться показати суспільству своє унікальне бачення реальності. Коли ці первинні потреби реалізовуються, і оточення реагує позитивно, виникає бажання заробити на своєму хобі. І фотографу здається, що для цього досить буде просто добре знімати. Це правда, але тільки частково.

Фотографування — це лише 30 % бізнесу. Решту часу займають інші види діяльності, що на перший погляд ніяк не стосуються фотографії — бухгалтерія, юриспруденція, маркетинг та адміністрування.

Для того, аби збудувати успішну власну справу у сфері фотографії, вам необхідно стати бізнесменом. І це лише за умови, що ви дійсно вірите у себе як фотографа.

Існує велика різниця між тим, що вам подобається фотографувати, і роботою комерційного фотографа для масштабних рекламних проектів. Це виснажлива праця, і тихий спокійний робочий день з дев'ятої до шостої іноді згадуєш з ностальгією.

Спочатку ви думаєте, що фотографія дозволить вам бути максимально вільними, працювати у зручний час за неймовірно високі гонорари. Без шансів. Якщо ви оберете професію комерційного фотографа, поганий сон і погане харчування вам забезпечені. Відсутність гарантованої зарплатні наприкінці місяця буде з'їдати ваші нерви і штовхати на хаотичні рухи та вчинки. А чим більш професійним фотографом ви ставатимете, тим менше ви будете належати собі.

До речі, про оплату. Ви чули про високі гонорари фотографів. П'ятсот доларів, тисяча, півтори, і так далі за один день зйомки рекламного проекту. У момент прийняття рішення стати рекламним фотографом ви мимоволі помножили цю цифру на тридцять днів місяця. І те, що вийшло, змусило ваше серце калатати сильніше.

Якби ж то. Гонорар нараховується лише за знімальний день. А він передбачає, щонайменше, тижневу підготовку, протягом якої ви будете їздити по локаціях, переглядати акторів, писати трітменти, їздити на препродакшн-зустрічі, терпіти незручності на зйомках і контролювати постпродакшн.

Отже, повернемося до того, чому ви вирішили стати фотографом. Хтось сказав, що у вас це добре виходить. Друзі, рідні. Ваші фотографії збирають сотні лайків на фейсбуці, і ваше обличчя мимоволі перетворюється на знаменитий мем Яо Міна.

А знаєте, чому вашим друзям і рідним подобаються ваші фоточки? Та тому, що вони порівнюють їх з тими, що роблять самі. І, звісно, на їхньому фоні, ви виглядаєте супергуру.

Клієнти не будуть порівнювати ваші фотографії з тим, як вони знімають самі. Клієнти порівнюють вашу роботу з підбірками найкращих принтів Lützer's Аrchive та Cannes Lions.

Фото ви також любите за можливість творчо реалізуватися, втілити свої ідеї. Але щойно ви почнете працювати у рекламному бізнесі, можете забути про це.

Коли фотографія була вашим хобі, це було неймовірно весело, у голові роїлися ідеї, і ви могли знімати що і коли хочете.

На жаль, це все змінюється, коли ви знімаєте для когось. Раптово виявляється, що ви намагаєтеся створити те, що в першу чергу подобається не вам, а клієнту, який платить. І вам доведеться з цим рахуватись.

Від рекламної фотографії для непосвячених віє романтикою, розвагами і розпиванням шампанського на спекотному острові з напівоголеними моделями Victoria's Secret. Реальність набагато суворіша, але зрозуміти це можна, лише потрапивши у цю реальність.

Ви повинні чітко усвідомлювати, що робота у рекламі серйозно вплине на вашу любов до фотографії. Є ризик, що ви будете менше знімати для себе. Перш ніж прийняти рішення стати професійним рекламним фотографом, ви повинні переконатися, що це саме те, чого ви хочете.

 

*****

 

Анрі Картьє-Брессон якось сказав: "Ваші перші 10 000 фотографій — ваші найгірші". Причому зауважте, це було сказано в епоху плівкових фотоапаратів, тому зараз можна сміливо помножувати цю цифру на десять або навіть на сто.

Ваше завдання — просто знімати. Кожного дня брати до рук камеру і робити знімок.

Ви — талановита людина, здатна на видатні фотографії, що будуть зразком для майбутніх поколінь. Однак спочатку ви повинні пообіцяти собі, що не вдаватиметеся до самокритики та сумнівів. Прийміть той факт, що більшість ваших фотографій ні на що не годитиметься. Та у вас ніхто не відбере право нікому не показувати результати роботи, доки ви самі не вважатимете їх гідними публічного погляду.

Головна перешкода для зйомки — відсутність ідеї. Що конкретно знімати? Повірте, це абсолютно неважливо. Тим більше, що ви вже визначилися зі своїм жанром, так що коло значно звузилось. Якщо ви сваритимете себе за недостатньо круту камеру, за погано продуману ідею, за нездатність грамотно підготуватися до зйомки — не матимете результату. Ваше завдання — відправити внутрішнього цензора, котрий нашіптує вам усілякі перфекціоністські бздури, куди подалі.

Зараз я скажу дивні речі, але спробуйте їх зрозуміти. Для того, аби стати хорошим фотографом, недостатньо знати тільки те, що стосується фотографії. Необхідно стати всебічно розвинутою людиною. Фотографія — це дещо більше, аніж технічний відбиток реальності. Такі "фотки" ви щодня тисячами гортаєте у соцмережах.

Видатна фотографія містить у собі частинку особистості фотографа. Його життєвий досвід, світогляд, віру, настрій — усе це знаходить себе у фотографії.

Аби ваші роботи були чогось варті, потрібно постійно самовдосконалюватися. І я кажу це не тільки про підкованість у сфері фотографії — читайте книжки, спілкуйтеся з цікавими людьми, дивіться хороші фільми, відвідуйте різноманітні майстер-класи, подорожуйте, куди можете собі дозволити. Робіть усе, що заманеться, тільки б це "прокачувало" вашу особистість. Такий досвід накопичуватиметься у вашому внутрішньому сейфі, і коли буде необхідно згенерувати ту чи іншу ідею, допомога надійде зі сховку.

Вам необхідно навчитися бачити світ очима фотографа. Оцінюйте все, що впадає у вічі, з точки зору готової фотографії. Намагайтеся дивитися на світ так, ніби гортаєте журнал з якісно надрукованими фото.

Аналізуйте побачене. Якщо якась ситуація чи людина вас зацікавила — намагайтеся зрозуміти, чим саме. Заведіть файл у телефоні або блокнотик, у якому ви записуватимете свої думки. Не сподівайтеся на свою пам'ять. По собі знаю, що більшість ідей просто вивітрюється з голови. Описуйте сюжети, що спали на думку, — настане час, і ви обов'язково їх реалізуєте.

Також вам потрібно навчитися сканувати очима навколишні локації. Змінюйте звичні маршрути. По-перше, ви краще вивчите власне місто. По-друге, зробите свій шлях цікавішим, а значить — самі станете трішки щасливішими.

Хороші локації для зйомок — це не обов'язково якісь знакові місця. Стара лавочка у тіні верби у дворику може надихнути вас на створення приголомшливої фотографії. Записуйте точні координати таких локацій, аби, можливо, на вихідних прокинутись о 5:00, поїхати туди і з сонячним режимним світлом зняти свою найкращу фотографію.

Водночас, акцент варто робити на тому, що виходить у вас найгірше. Кожна людина має слабкі сторони. Спробуйте проаналізувати власні фотографії і визначити недоліки якомога раніше, а потім усі зусилля кинути на їх усунення.

Розробіть план подолання своїх слабкостей. Якщо ви не в змозі усунути їх самостійно, зверніться за допомогою до друзів та колег, що розуміються на цьому краще. Не бійтеся ставити дурні на перший погляд питання на форумах та у соцмережах. Щоправда, дійсно чогось вартими будуть відповіді, отримані від професіоналів.

Залиште свій коментар