Чому люди беззахисні перед ВІЛ?

Стійкість людини до стародавнього ретровірусу, що заражав приматів, напряму пов'язана з беззахисністю представників Homo sapiens перед ВІЛ.

віл (Фото: aorta.ru)
Стійкість людини до стародавнього ретровірусу, що заражав приматів, напряму пов'язана з беззахисністю представників виду Homo sapiens перед ВІЛ. Таких висновків дійшли американські дослідники, відновивши структуру стародавнього вірусу та системи антивірусного захисту людини і приматів та порівняли на його прикладі.

В опублікованому в журналі Science дослідженні йдеться про властивості ретровірусу під назвою PtERV1. В даний час він не зустрічається в природі, проте доказом його широкої поширеності в далекому минулому є численні послідовності вірусної ДНК, назавжди вбудовані в геном багатьох людиноподібних мавп. На відміну від них, предки людини, судячи з усього, були абсолютно невразливі до вірусу: характерні для нього послідовності нуклеотидів повністю відсутні в людських ДНК.

Однією з головних ланок антивірусного захисту людини і приматів є білок TRIM5a, здатний розпізнавати оболонку (капсид) вірусних частинок і перешкоджати розмноженню вірусу в клітині. Напевне, невразливість людини перед PtERV1 була пов'язана з особливостями будови цього білка.

Щоб перевірити цю гіпотезу, співробітники Центру досліджень раку Фреда Хатчинсона вирішили відтворити фрагмент давно зниклого вірусу та дослідити його властивості в культурах клітин, у які додавалися людські та мавпячі антивірусні білки.

Результат експерименту повністю виправдав очікування: людські білки захищали клітини від відтвореного вірусу набагато ефективніше, ніж мавпячі.

Учені не зупинилися на досягнутому й вирішили повторити експеримент із сучасним представником сімейства ретровірусів – вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ-1). На відміну від свого стародавнього родича, ВІЛ невидимий для імунної системи людини, що також пояснюється особливостями білка TRIM5a. В той же час імунна система мавп здатна ефективно виявляти та знищувати віруси, близькі до ВІЛ.

Протестувавши декілька різновидів мавпячих TRIM5a, учені знайшли показову закономірність: чим гірше вони пізнавали стародавній вірус PtERV1, тим краще їм вдавалося справлятися з ВІЛ. Таким чином, украй корисні свого часу мутації гена, що забезпечили людині захист від поширеного колись ретровірусу, в той же час обеззброїли її імунну систему перед пандемією майбутнього.

Особливості антивірусного захисту сучасної людини багато в чому залежать від історії стародавніх вірусів, упевнені автори дослідження, які пророчать велике майбутнє молодій науці під назвою «палеовірусологія».

вірус віл (Фото: nauka.bible.com.ua)
Вірус імунодефіциту людини (Фото: nauka.bible.com.ua)

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: