Що таке спортивні симулятори і їх види
Що таке спортивні симулятори: їх види і кращі ігри жанру.

Спортивні симулятори або симулятори спортивних змагань – це жанр відеоігор, що створені на основі популярних видів спорту. У них гравець може взяти на себе управління улюбленим спортсменом, або навіть цілою командою, щоб привести до перемоги над суперниками.
Консольний кіберспорт неможливо уявити без спортивних симуляторів. Коли більшість дисциплін розвивається лише на ПК, саме вони приваблюють аудиторію і організаторів турнірів до цієї ніші.
Пропонуємо докладніше розібрати, що таке спортивні симулятори і їх види.
Історія жанру
Першим спортивним симулятором вважається гра Tennis for Two, розроблена в 1958 році. Це також перша електронна гра, в якій був присутній графічний дисплей. У 1973 році на аркадном автоматі Atari вийшла гра про настільний теніс Pong, яка досягла неймовірного для свого часу успіху.
У 1993 році була випущена FIFA International Soccer – перша частина популярного футбольного симулятора від Electronic Arts. І вже в 1996 році відбувся реліз Goal Storm – першої гри із серії Pro Evolution Soccer (PES) від компанії Konami. З тих пір ці дві серії люто борються за увагу фанатів кіберфутболу.
Види спортивних симуляторів
Симулятори футболу
Найпопулярнішими спортивними симуляторами прийнято вважати відеоігри із футболу. Безперечні лідери у цій ніші – серія FIFA від EA Sports і серія PES від Konami.
Нові версії їхніх ігор виходять щорічно, в FIFA їх зараз 28 (без урахування FIFA Mobile). Компанія Konami випустила 20 ігор серії PES і ще п'ять під попередніми брендами (Goal Storm і ISS Pro).
Обидві серії ігор мають свої переваги і недоліки. Наприклад, FIFA часто хвалять за різноманітність режимів, а PES – за реалістичність графіки.
Симулятори баскетболу
Найбільш популярні баскетбольні симулятори – серії NBA 2K від 2K Sports і NBA Live від EA Sports. Ігри NBA 2K виходять із 1999 року, зараз їх вже 22. EA Sports випустила 22 гри (не рахуючи NBA Live Mobile), але перестала підтримувати серію. Останньою її грою стала NBA Live 19, що вийшла в 2018 році. І цьому є вагомі причини.
У 2018 році стартувала NBA 2K League – перша професійна кібербаскетбольная ліга, створена компанією 2K Sports і НБА. На даний момент у NBA 2K21 немає конкурентів.
Симулятори хокею
Із симуляторами хокею все інакше. У цьому напрямку EA Sports не має гідних конкурентів, 2K Sports перестала випускати NHL 2K, залишивши присутність лише на мобільних платформах.
Перша частина серії NHL Hockey вийшла в 1991 році, остання – NHL 21 – в 2020-му. З 2009 року ігри серії виходять тільки на консолях.
Симулятори тенісу
Саме з симуляторів тенісу почався розвиток жанру, але повноцінні відеоігри з якісною графікою з'явилися лише в останні роки. З 2003 до 2011 року виходила серія Top Spin за видавництвом компанії 2K Sports. Але найпопулярнішим симулятором тенісу вважається гра Tennis World Tour, що вийшла в 2018 році. Реліз Tennis World Tour 2 відбувся в 2020-му.
Симулятори боксу
Серед симуляторів боксу варто відзначити Real Boxing від Vivid Games, що вийшов у 2012 році, а також його другу частину Real Boxing 2: Creed 2015 року випуску. Головне достоїнство гри – сюжетна лінія, присвячена Роккі Бальбоа – головному герою серії фільмів "Роккі".
Успіхом користується і VR-гра Creed: Rise to Glory від Survios 2018 року випуску. Вона також відноситься до франшизи "Роккі".
Симулятори ММА
Кращий представник симуляторів зі змішаних єдиноборств – серія UFC від EA Sports. На ПК ігри недоступні, але для консолей регулярно виходять нові частини серії. Остання – UFC 4, реліз якої відбувся в 2020 році.
Гоночні симулятори
Особливе місце серед гоночних симуляторів займає серія F1 від Codemasters, заснована на чемпіонатах світу з "Формули-1". Розробник володіє офіційною ліцензією на випуск ігор із "Формули-1", тому в них включені всі команди, пілоти і траси із відповідного сезону.
Остання частина серії – F1 2020 року – вийшла в 2020 році.
Спортивні симулятори у кіберспорті
У esports найяскравіше представлені кіберфутбол і кібербаскетбол. За ними проходить найбільше турнірів із найвищими призовими. Професійні спортивні клуби та ліги підтримують ці дисципліни.
У країнах Європи і СНД найбільш розвинений кіберфутбол. Професійні ФК підписують гравців, проходять регіональні та світові чемпіонати. В Україні першим професійним футбольним клубом, який підписав кіберспортсмена, став ФК "Динамо" (Київ). Також у країні діє Українська асоціація електронного футболу (УАЕФ), яка веде набір до національноїу збірної з кіберфутболу.
Щоб потрапити у команду, українські кіберфутболісти беруть участь у турнірах ESportsBattle LEAGUE 2020-2021. Це перша національна кіберфутбольная ліга за підтримки УАЕФ. В її рамках також розігрують 300 тис. гривень.
Національна збірна відправиться на чемпіонат UEFA eEURO-2021 із PES, фінал якого пройде 9-10 липня в Лондоні. На ньому будуть представлені учасники з 55 країн. Призовий фонд події – 100 тис. євро.
У США особливо популярна NBA 2K League, але і світовий кібербаскетбол активно розвивається. Міжнародна федерація баскетболу в 2020 році провела перший міжнародний турнір із кібербаскетболу FIBA Esports Open. У ньому взяли участь команди із 41 країни, включаючи Україну.
Якщо стаття "Що таке спортивні симулятори і їх види", виявилася корисною, пропонуємо ознайомитись і з іншими матеріалами у розділі "Кіберспорт" на TSN.UA. Особливо рекомендуємо статтю " Що таке файтинг: історія, представники і місце жанру в кіберспорті".