Відеоігри в освіті: як Minecraft: EE використовують в Україні
Minecraft: Education Edition в українській освіті.

Minecraft: Education Edition (Minecraft: EE) – освітня версія гри Minecraft, спеціально розроблена для використання в школах. У Швеції з 2013 року Minecraft виступає обов'язковою частиною шкільної програми.
Minecraft – це гра в жанрі пісочниці, де можна створювати, змінювати або знищувати своє оточення. Вона не ставить перед гравцем конкретних цілей, але пропонує йому свободу дії, наприклад, досліджувати світ, добувати корисні копалини, боротися з противниками та ін.
За даними порталу CASES, як мінімум 175 шкіл в Україні вже використовує Minecraft на уроках у 1–4 класах. Завдяки грі, діти на практиці вивчають найрізноманітніші предмети, у тому числі, хімію, іноземні мови, історію, образотворче мистецтво, літературу і навіть ази програмування. Це називають гейміфікацією освіти.
Де і чому навчають за допомогою Minecraft
INVENTOR
У STEM-школі INVENTOR введений офлайн-курс "Пізнаю світ із Minecraft: EE" для 2-3 класів. На сайті школи вказано, що за його підсумками учні та учениці досягають таких результатів:
- отримують знання з анатомії, біології, природознавства й інженерії;
- розвивають навички читання, письма, рахунку, логічного та просторового мислення, креативності та командної роботи;
- навчаються розподіляти і виконувати різні ролі в команді, з огляду на інтереси всіх учасників.
Під час занять школярі вивчають рослини, клімат, глобальні катаклізми, підводний світ, Марс, фермерство, комах, мікробів і організм людини. Вони також будують розумне місто, а в процесі рахують, читають і розвивають логічне мислення.
CODDY
Школа програмування для дітей CODDY проводить курс для учнів 7–12 років. Він називається "Програмування Minecraft для дітей". На своєму сайті автори курсу обіцяють, що до його кінця дитина досягне таких результатів:
- опанує основи програмування в Minecraft;
- навчиться застосовувати отримані знання на практиці, створюючи ігрові об'єкти;
- розвине навички планування, алгоритмічне і просторове мислення;
- навчиться командній роботі.
"Академія професій майбутнього"
В "Академії професій майбутнього" для учнів від 9 років пропонують курс "Minecraft: програмування на Python для дітей". Він дозволяє в ігровій формі дізнатися правила написання програмного коду. Після закінчення курсу очікуються наступні результати:
- розуміння основ програмування в Minecraft на Python;
- вміння створювати об'єкти, необхідні для гри (ферми, лабіринти, темниці, замки та ін.);
- розвиток навичок планування та просторового мислення;
- здатність ефективно працювати у команді.
Це лише частина курсів, детальну інформацію про які можна знайти у Мережі, але за ними можна зрозуміти, які саме знання отримують діти, навчаючись за допомогою гри Minecraft.
Освітні конкурси за Minecraft
Чемпіонат із Minecraft: EE для школярів і вчителів
У 2018 році компанія Microsoft провела перший в Україні чемпіонат із Minecraft: EE для школярів і вчителів. У ньому перемогла команда STEM PEOPLE з міста Городище Черкаської області, яка отримала в нагороду ноутбуки Acer.
Учасники конкурсу отримали завдання – створити у Minecraft власний проєкт розумного міста з урахуванням архітектури, дизайну і потреб реального населеного пункту. Мета чемпіонату – надихнути школярів застосовувати отримані в грі знання для вирішення реальних завдань і стимулювати використання Minecraft: EE в навчальному процесі. Шкільні чемпіонати із гри проходили і в подальші роки.
Конкурс "Створи безпечну школу мрії в Minecraft!" від ЮНІСЕФ
Українське представництво ЮНІСЕФ (дитячий фонд ООН) спільно з компанією Microsoft і освітнім партнером "Інноваційні освітні рішення" провели конкурс "Створи безпечну школу мрії в Minecraft!" для українських школярів.
Конкурс відбувався від грудня 2020 року до 22 лютого 2021-го, для ЮНІСЕФ він став першим досвідом використання Minecraft: EE в своїх проєктах. Його мета – донести норми щодо запобігання COVID-19 до школярів на сході України (Донецька та Луганська області).
У конкурсі брали участь діти 8–13 років. Головним завданням було переосмислити реалії навчального процесу і створити школу мрії, яка буде максимально безпечною в умовах пандемії. Перемогла Маріупольська ЗОШ №51, яка представила проект T.R.Y. School.
Нагорода за перше місце – фізично реалізована 3D-модель безпечної школи мрії, почесна грамота переможця і участь у програмі з робототехніки і проєктної діяльності FIRST LEGO League Challenge (включаючи набір із робототехніки LEGO Education SPIKE Prime та комплект завдань до нього).