Як стати кіберспортсменом: esports-освіта в Україні
Кіберспортивна освіта в Україні.

Кіберспорт активно розвивається на світовій арені, і в Україні цей ринок вже на досить високому рівні. Якщо колись діти мріяли стати космонавтами, лікарями або балеринами, то зараз куди більше бажаючих податися в блогери, стримери і кіберспортсмени. Заробляти великі гроші, граючи в улюблені ігри – чим не робота мрії?
І, насправді, реалізуватися в кіберспорті не так вже й складно, якщо є талант, бажання, а також належна старанність. Ми розповімо, як стати кіберспортсменом в Україні, і що для цього потрібно робити.
Кіберспортівні академії
Найпростіший спосіб оволодіти необхідними навичками – записатися на курси. Це легше і ефективніше, ніж займатися самоосвітою. І навіть якщо там не вийде в повному обсязі опанувати потрібної професією, стане як мінімум ясно, яких саме знань бракує, і як їх отримати. В Україні працює кілька кіберспортивних академій, де можна пройти навчання.
The Champion Academy
Академія відкрилася в лютому 2019 року. Має два офлайн-відділення в комп'ютерних клубах Asus CyberZone і Cyberring у Києві. Також проводить онлайн-навчання у всій країні. Доступні дисципліни: CS:GO, Dota 2, Fortnite.
ESportsBattle Academy
Освітня платформа для геймерів-початківців і фахівців кіберспортивних професій. Навчання проходить в офлайн- і онлайн-форматах. Доступні esports-дисципліни: FIFA, NBA, CS:GO.
Ще в 2020 році кіберспортивних академій було більше, але через пандемію багато з них було змушено закритися або тимчасово припинити роботу.
Вища кіберспортивна освіта
В Україні доступні не тільки курси, а й вища освіта з кіберспорту.
Національний університет фізичного виховання і спорту України в Києві
Національний університет фізичного виховання і спорту України (НУФВСУ) за підтримки Федерації кіберспорту України (UESF) розробив магістерську програму на основі базової спортивної освіти. У вересні 2020 року до навчання приступила перша група студентів за спеціальністю "Кіберспорт".
Також у соцмережах UESF повідомили про те, що з 2021 року в НУФВСУ з'явиться можливість навчатися кіберспорту не тільки на магістратурі, а й на бакалавраті.
Чорноморський національний університет імені Петра Могили у Миколаєві
Чорноморський національний університет імені Петра Могили оголосив про початок навчання за новою спеціалізацією – кіберспорт. Її відкрили на факультеті фізичного виховання і спорту за підтримки факультету комп'ютерних наук. Йдеться про бакалаврат на контрактній основі.
У ВНЗ обіцяють, що вже з другого курсу студенти будуть проходити практику в esports-командах, а профільні предмети викладатимуть професійні кіберспортсмени.
Харківська державна академія фізичної культури
Спеціалізацію "Кіберспорт" відкрили у рамках спеціальності 017 "Фізична культура і спорт" на факультеті управління сферою професійного спорту і фізичного виховання (УСПСФВ).
Участь у турнірах
Незважаючи на важливість освіти, вона не обов'язкова в esports-сфері. Стати кіберспортсменом можна і без дипломів із сертифікатами. Куди більше значення має участь у турнірах. Завдяки старанням Федерації кіберспорту України (UESF) і Української професійної кіберспортівноїй асоціації (UPEA), в країні з'явилися шкільні та студентські esports-ліги.
Участь у змаганнях цих ліг дозволить показати свої здібності, і звернути на себе увагу напівпрофесійних клубів. Зараз UESF і UPEA вибудовують у країні повноцінну екосистему, яка дозволить скоротити прірву між аматорським і професійним кіберспортом.
У лютому 2021 року стартували кваліфікації на турніри від UPEA. Призові фонди Legion Шкільна Ліга складають від 50 до 70 тисяч гривень. Фонди Legion Студентська Ліга – від 110 до 170 тисяч гривень.
Стати кіберспортсменом в Україні можливо, потрібно лише докласти зусиль і не боятися поразок.