22 січня в Історії

22 січня в Історії

Сьогодні в Україні - День соборності.

22 січня позначилося революційними подіями.

 22 січня - День Соборності України.  Це свято відзначаємо щороку в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки й Західно-Української Народної Республіки, що відбулося в 1919 році. Офіційно в Україні День Соборності відзначається з 1999 року.

1905-й — "Кривава неділя" 1905 року.

Масовими смертями закінчилась 140-тисячна мирна демонстрація в Петербурзі, що ставила за мету передати російському царю Миколі II вірнопідданницьку петицію з рядом економічних і політичних вимог (введення 8-годинного робочого дня, встановлення гарантованого мінімума зарплати, скликання Установчих зборів, припинення війни з Японією і т.п.). Ініціатором акціїї був священник Григорій Гапон. Перед Зимовим палацом демонстрація була зупинена і розігнана військами, при цьому загинуло близько 1000 і було поранено понад 2 тисячі демонстрантів. Ця подія, що увійшла в історію як "кривава неділя", викликала в Росії хвилю забастовок та демонстрацій і стала початком Російської революції 1905-07 років

1918 року — Центральна Рада в IV Універсалі проголосила самостійність УНР.

У будинку Педагогічного музею в Києві почалось закрите засідання Малої Ради, на якому було затверджено IV Універсал, що проголосив, що "... однині Українська Народна Республіка стає самостійною, ні від кого не залежною, вільною, суверенною державою українського народу...". Універсал доручав урядові завершити переговори з Центральними державами і укласти з ними мир, після чого армія мала бути демобілізована, а замість неї створена міліція.

А 1919 року в цей самий день на Софіївській Площі в Києві було проголошено Акт Соборності українських земель.

В 1963-му Федеральний канцлер ФРН Конрад Аденауер і президент Франції Шарль де Голль підписали в Парижі франко-німецький договір про дружбу (Єлісейський договір).

1969 рік — озброєний двома пістолетами і переодягнуий в міліцейську форму 21-річний військовослужбовць Віктор Ільїн здійснив напад на урядовий кортеж, що виїжджав з московського Кремля.

Сподіваючись вбити генерального секретаря ЦК КПРС Леоніда Брежнєва, Ільїн помилково випустив за шість секунд 16 куль в машину, в якій їхали космонавти, а не радянський керівник. При цьому був убитий водій і пораннений офіцер кортежу. Схоплений на місці замаху Ільїн, після трьох місяців слідства був визнаний психічно хворим і без суду відправлений до спецлікарні, де пробув наступні 18 років.

1970-го відбувся перший регулярний політ "Боїнга 747" з пасажирами на борту - літак вилетів з Нью-Йорка і через шість з половиною годин приземлився в Лондоні.

У 1987 році Філ Донахью став першим американським ведучим, що провів телевізійні ток-шоу в СРСР.

Донахью вів передачі з Ленінграду, Києва та Москви в прямому ефірі на США, а радянські глядачі побачили ці шоу лише через рік.

Іменинники сьогоднішнього дня

1775-йАндре-Марі Ампер, французький фізик, хімік і математик, один з основоположників електродинаміки.

Створив першу теорію, яка виражала зв'язок електричних і магнітних явищ. Амперу належить гіпотеза у розвитку про природу магнетизму, яка відіграла велику роль у розвитку вчення про електромагнітні явища: магнітні властивості тіл зумовлені наявністю в тілах молекулярних електричних струмів. Ампер запровадив у фізику поняття електричний струм; його ім´ям названа одиниця струму — ампер.

1788 року народився Джордж Ноель Гордон Байрон, англійський поет-романтик ("Манфред", "Дон Жуан", "Каїн", "Паломництво Чайльд Гарольда").

У 1954-му народився Леонід Ярмольник, російський актор ("Без права на помилку", "Повернення резидента", "Людина з бульвару Капуцинів", "Операція "З Новим роком", "Барак"), шоумен.

1983-го Катерина Сердюк, українська спортсменка, віце-чемпіонка Олімпійських ігор (2000 рік ) зі стрільби з лука.

Повʼязані теми:

Наступна публікація