28 листопада в Історії

28 листопада в Історії

490 років тому Фернан Магелан першим проплив із Атлантичного океану в Тихий.

Найголовніші історичні відомості 28 листопада.

 У 1520 році  перший європеєць проплив із Атлантичного океану в Тихий.

Після подолання небезпечної протоки на півдні Америки, що сьогодні носить його ім'я, португальський мореплавець Фернан Магеллан на чолі трьох суден увійшов у води Тихого океану, ставши першим європейцем, що проплив з Атлантичного океану в Тихий.

1654 року  почалася героїчна оборона козацької фортеці Буша (на Поділлі) від польських військ (30 листопада оборонці підірвали себе разом з фортецею; цей епізод описаний М.Старицьким у повісті "Оборона Буші").

У 1895-му  відбулись перші в Америці автомобільні перегони.

 За ініціативою чикагської газети "Таймс Геральд" між Чигаго і містечком Уокіген відбулись перші в Америці автомобільні перегони. Поборотися за приз в 2 тисяч доларів забажали 80 ентузіастів з Європи і США, але із-за поганої погоди в призначений час на старт вийшло лише 6 машин. Переможцем став Джеймс Франклін Дюреа, котрий їхав на авто, сконструйовному його братом Чарльзом, - за 7 годин 53 хвилини він подолав 52-мильну вкриту льодом і снігом трасу, до фінішу котрої прибуло лише дві машини.

В 1921-му   Всеукраїнський центральний виконавчий комітет ухвалив постанову про приєднання Радянської України до міжнародної конвенції Червоного Хреста.

1928-го   на Одещині створено першу в СРСР машино-тракторну станцію (МТС).

1943 рік  — в Тегерані відкрилась перша конференція керівників трьох провідних держав антигітлерівської коаліції — Й.Сталіна (СРСР), Ф.Рузвельта (США) і В.Черчілля (Велика Британія).

Конференція тривала до 1 грудня і на ній розглядались питання координації подальших дій союзників у Другій світовій війні. Було досягнуто домовленостей про відкриття в травні 1944 року Другого фронту в Західній Європі, узгоджено кордони Польщі (по "лінії Керзона" і ріці Одер), передачу СРСР частини території Східної Прусії, оголошення СРСР війни Японії після капітуляції Німеччини.

В 1983 році  в  США запущено космічний корабель багаторазового використання "Спейс Шаттл-9 Колумбія-6" з шістьма астронавтами на борту.

Вперше за історію американських космічних польотів одним із членів екіпажу був іноземний громадянини - західно-німецький фізик Ульф Мербольд.

2000-й — початок касетного скандалу в Україні.

 Олександр Мороз оприлюднив аудіокасети з записами розмов у кабінеті Л.Кучми стосовно вбивства Георгія Ґонґадзе.

В 2006-му   Верховна Рада України, визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу.

Народилися:

1820 року Фрідріх Енґельс, німецький філософ і політичний діяч, співзасновник марксизму, один із організаторів і керівників I і II Інтернаціоналів.

Один з основоположників марксизму - перший систематизатор та видавник творів Карла Маркса. Народився в сім'ї текстильного фабриканта. Друг і соратник Карла Маркса. В Україні 1958—198 5роках  видано твори Маркса й Енгельса в 50 томах.

В 1880-му  Олександр Блок, російський поет-символіст.

Перші вірші  написав під впливом Василя Жуковського, Михайла Лермонтова, Афанасія Фета. Друкуватися почав 1903. У жовтні 1907 відвідав Київ. Зупинявся в готелі "Ермітаж" (сучасна адреса: вулиця Богдана Хмельницького, 26).  В Україні твори Блока друкувалися в періодиці (газета "Киевские вести", журнал "В мире искусств"). Поема "Двенадцать" вийшла окремою книгою в Одесі, Харкові, Севастополі  та Львові.

1887-го —  Ернст Рем, організатор і керівник штурмових загонів СА німецької нацистської партії (1923-34 років).

В 1906-му народився  Дмитро Лихачов, російський літературознавець та історик культури (Поетика давньоруської літератури).

1950 рік  — Ед Гарріс, американський кіноактор ("Ворог біля воріт", "Мачуха", "Ніксон", "Під вогнем", "Безодня", "Скеля", "Фірма").

1967 року народилася  Анна Ніколь Сміт американська фотомодель, зірка журналу "Плейбой", актриса (Голий пістолет 33 1/3, Хмарочос).

Народилася під ім'ям Вікі Лінн Гоуґан, але пізніше стала загальновідомою як Анна-Ніколь Сміт завдяки, зокрема, появі на обкладинці американського журналу "Плейбой" у 1993 році та скандально відомому одруженню з 89-річним техаським мільярдером Говардом Маршаллом. 8 лютого 2007 року під час перебування в м. Голлівуд, Флорида непритомну Анну-Ніколь Сміт в номері готелю знайшла її приватна медсестра. О 13:45 їй було надано першу допомогу, але по прибутті в лікарню о 14:10 лікарі зафіксували смерть. Офіційною причиною смерті стало передозування ліків, та шкідлива реакція різних медикаментів.

Повʼязані теми:

Наступна публікація