3 січня в Історії

3 січня в Історії

3 січня 1565 року Іван Грозний відмовився від царювання.

3 січня вирішили продати Жанну Д'Арк, ледве не стратили Достоєвського, Іван Грозний зрікається  престолу, а Хілларі Клінтон отримує підвищення.

  У 1431 році  бургундський герцог продав за 10 000 франків Жанну Д'Арк, захоплену в полон внаслідок зради, єпископові Кошону, який діяв від імені англійського короля.

У 1565-му  цар Російської імперії Іван Грозний видав указ про введення Опричнини, віддалився в Олександрівську слободу і звідти оголосив про зречення престолу.

Опричнина — система заходів (репресії, страти, конфіскація земель), що здійснювались у Московській державі в XVI столітті царем Іваном IV з метою зміцнення царської влади.

В ході Опричнини Івану Грозному вдалося швидко зруйнувати землеволодіння великої феодальної знаті, бояр і княжат, що були переселені на окраїни держави, де йшли постійні воєнні дії. За оцінками В.Кобріна спустошення зазнало до 90 % земель Московського царства. Запустіння московитських земель призвело до повального голоду та епідемій серед селян. З 1568 року почалася більша хвиля репресій, зокрема було страчено більше 400 чоловік. Опричні репресії супроводжувалися вбивствами й пограбуваннями  населення міст і вотчин. Найкривавішим епізодом в ході Опричнини став похід на Новгород 1570  року. В ході цієї операції за різними підрахунками загинуло від 10  до 27  тисяч мешканців міста, спустошені були також і околиці Новгорода. Населення було обкладено непосильними податками, для стягнення яких Іван Грозний використовував тортури й страти. Після спустошення Новгорода у Москві було страчено до 200 чоловік із числа знаті, причому страти відрізнялися садистською витонченістю.

1850-й - інсценування страти учасників гуртка Михайла Буташевича-Петрашевського.

21 петрашевець, включно з Федором Достоєвським, у листопаді були засуджені до розстрілу. На Семеновському плацу їм зачитали вирок. Над головами засуджених переламали шпаги, що означало позбавлення їх дворянського достоїнства. В останній момент перед розстрілом до місця страти під'їхав флігель-ад'ютант царя, Ростовцев, який зачитав рішення Миколи I про заміну страти на каторжні роботи і заслання.  Для Достоєвського покарання замінили 4-річною каторгою з позбавленням усіх прав і наступною здачею в солдати.  Ці десять страшних хвилин письменник описав у романі "Ідіот".

1870 рік – у Нью-Йорку починається  будівництво Бруклінського мосту.

1888-го у Вашингтоні власник фабрики з виробництва паперових цигаркових мундштуків Марвін Стоун отримав патент на соломинку для коктейлів (тоді соломинки виготовляли з паперу).

У 1924 році через два роки після виявлення поховання єгипетського фараона Тутанхамона британська експедиція  знайшла головний скарб гробниці: кам'яний саркофаг фараона. Коли в лютому саркофаг відкрили, всередині виявилася золота труна з мумією Тутанхамона.

1925  рік – Беніто Муссоліні оголосив себе диктатором Італії.

У 1957-му компанія "Гамільтон" виробила перші у світі електронні годинники.

В 1958 році Аляска стає 49-м штатом США.

Цього ж дня  острівні володіння Британії у Карибському морі об'єднані у Вест-Індську Федерацію.

До неї увійшли Антигуа, Барбадос, Гренада, Домініка, Монтсеррат, Сент-Крістофер - Невіс - Ангілья, Сент-Люсія, Сент-Вінсент, Тринідад і Тобаго, Ямайка (до якої були приєднані як незалежні території Кайманові острови та острови Теркс і Кайкос).  Планувалося, що згодом ця спільнота отримає незалежність від Великої Британії як єдине ціле, але 31 травня 1962 року вона розпалася через внутрішні конфлікти між членами федерації.

У 2001-му перша леді Америки Хілларі Клінтон, обрана сенатором від штату Нью-Йорк.

Сьогодні народилися:

У 1892-му  - Джон Рональд Руел Толкін, англійський письменник, лінгвіст, філолог, класик жанру фентезі.

Автор всесвітньо відомої трилогії "Володар перснів" та багатьох інших популярних творів у цьому жанрі. Був оксфордським професором англосаксонської мови, англійської мови та літератури, ортодоксальним католиком.

1906 року народився  Олексій (Андрій) Стаханов, донбаський шахтар - зачинатель масового руху новаторів виробництва в Радянському Союзі (уродженець Орловської області).

У серпні-вересні 1935 року він двічі бив світовий рекорд, добувши за зміну 207 тонн вугілля замість нормативних 7 тонн (насправді роботу на шахті "Центральна-Ірміно" в Кадіївці забезпечувала ціла бригада, яка виконувала справи, що раніше входили до кола обов’язків самого забійника). Відтак "стахановським" назвали рух за підвищення продуктивності праці, що розгорнувся по всій країні, а самому героєві, котрий мав за спиною лише три класи сільської школи, дісталися квартира в Москві, персональна машина, місця в президії всіх з'їздів.  Відтак Стаханов, перейменований Сталіним з Андрія в Олексія, пустився берега й спився. В останні роки жив як бомж і помер у психіатричній лікарні після інсульту.

1939 року народився Боббі Халл, визначний канадський хокеїст на прізвисько "Золота ракета".

За кар'єру в НХЛ закинув 610 шайб. Відрізнявся найпотужнішим кидком в НХЛ: шайба, пущена Халлом, встановила рекорд ліги - 128 миль на годину.

1942-й - Анатолій Погрібній, український літературознавець, професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

1948 рік - Володимир Стєклов, російський актор театру й кіно, художній керівник театру "Художня школа", народний артист Росії.

Серед ролей - прапорщик Кантемиров у серіалі "Кадети”.  У 1999-2000 рр. разом з Ольгою Кабо пройшов підготовку до польоту на орбітальну станцію "Мир", але через недостатнє фінансування проекту (зйомки фільму "Тавро Кассандри") в космос не полетів

В 1956 році - Мел Гібсон, австрало-американський кіноактор, режисер, сценарист і продюсер. Його найкращий фільм "Хоробре серце"  був номінований на "Оскар"  у десяти номінаціях і виграв у п'яти.

1969-го народився Міхаель Шумахер, німецький автогонщик, найуспішніший пілот в історії "Формули-1" - семиразовий чемпіон світу.

В 1974-му народився Алессандро Петаккі, італійський шосейний велогонщик, один із найсильніших спринтеров сучасності.

Має в активі чотири перемоги на етапах "Тур де Франс”, 24 перемоги на етапах "Джиро д'Італія” і 19 виграних етапів на "Вуельті”.

Повʼязані теми:

Наступна публікація