8 вересня в Історії

8 вересня в Історії

В цей день заснували Гарвардський університет. / Фото: Wikipedia

ТСН пропонує дізнатися, наскільки був щедрим на події  день 8 вересня.

 У 1380 році відбулася  Куликовська битва: розгром руськими військами під проводом Дмитрія Донського татаро-монгольської армії Мамая.

Бій відбувся на Куликовому полі між річками Дон, Непрядва і Красива Меча на території, що зараз відноситься до Тульської області.  Втрати об'єднаних сил руських князівств - до 20 тисяч осіб, монголо-татар - близько 90 тисяч.

1395-й рік - до Москви із   міста  Володимира  перенесена  перша ікона у світі  - Володимирська ікона Пресвятої Богородиці.

Вважається, що вона написана євангелістом Лукою на дошці від столу, за яким трапезували Спаситель із Пречистої Матір'ю і праведним Йосипом. У 1131 році  ікона була надіслана до Русі з Константинополя і поставлена в дівочому монастирі Вишгорода. А в  1155 році  Андрій Боголюбський помістив її в спорудженому ним Успенському соборі у  м. Володимирі.

 1522-го   завершено першу навколосвітню подорож, почату під керівництвом Фернана Магеллана.

Із п'яти кораблів Магеллана назад повернувся лише один - «Вікторія» під командою баска Жуана Елькано. Із 265 осіб, що відправлялися в плавання, благополучно повернулися на батьківщину тільки 18.

  8 вересня  1636-й рік  –  це  дата заснування Гарвардського університету, найстаріший з університетів США, названий на  честь англійського місіонера Джона Гарварда

В  1791-му в паризькому Луврі художники вперше виставили на огляд свої картини.

  1801  - у Санкт-Петербурзі почато будівництво  знаменитого Казанського собору (завершилось через 10 років).

  У  1888 році   відбувся перший матч Англійської футбольної ліги.

 У  1914-му   здійснивши перший в історії повітряний таран ворожого літака, біля Жовкви загинув російський авіатор Петро Нестеров, піонер вищого пілотажу.

 1934-го року  почавши 6 вересня сходження на найвищу точку Заалайського хребта в Памірі, радянські альпіністи Абалаков, Чернуха і Лукін досягли вершини і встановили на ній бюст Леніна. Безіменна доти гора отримала ім'я вождя пролетарської революції – пік Леніна.

В  1977 році   20-річна плавчиня з Торонто,  Сінді Ніколас стала першою людиною, яка перепливла Ла-Манш туди й назад.

Народилися:

8 вересня  1157-го року  народився   Річард I Левине Серце, король Англії з династії Плантагенетів.

Із десяти років свого правління Річард провів в Англії лише півроку. Річард прославився своїми військовими подвигами, але його споживацьке ставлення до Англії звело управління країною в основному до стягування величезних податків на фінансування армії та флоту. Він звільнив від васальної клятви короля Шотландії Вільгельма I за 10 тисяч марок, став торгувати державними землями й посадами. Всі кошти були спрямовані на підготовку до хрестового походу.
Помер король від поранення в шию з арбалета при облозі замку Шалю-Шаброль у Лімузені


Ровесник Річарда I  - Александер Неккам, англійський богослов та  філософ.

У його творі "Про інструменти" вперше в Європі описано магнітний компас як допоміжний для мореплавців засіб.

 В  1812  році народилася   Наталія Гончарова (Пушкіна, Ланська), росіянка, дружина поета Олександра Пушкіна.

У 1835 році Наталія Миколаївна познайомилася з Жоржем Дантесом і була залучена в інтригу щодо свого ймовірного зв'язку з цим французьким підданим. Пушкін стрілявся з кавалером дружини на дуелі й загинув.

Повʼязані теми:

Наступна публікація