День в Історії. 13 листопада

Сьогодні, в п’ятницю 13-го, маємо річницю найбільшої природної катастрофи 20-го століття та виверження найвищого діючого вулкану.

У 1502-му венеціанський сенат видав друкарю Альду Мануцію десятилітню привілею на монопольне використання винайденого ним шрифту – курсиву.

За легендою, гравер Франческо Гріффо, котрий виготовляв для Мануція шрифти, взяв за зразок почерк поета Петрарки.

1907-го у Нормандії піднявся в повітря гелікоптер.

У Нормандії француз Поль Корню першим у світі піднявся в повітря на гелікоптері власної конструкції з двома ведучими гвинтами. Він досягнув висоти 2 метри.

1914-й рік - американка Мері Фелпс Джейкоб запатентувала еластичний бюстгальтер.

Американка Мері Фелпс Джейкоб запатентувала еластичний бюстгальтер без плечиків, який вона сконструювала роком раніше з шовкових хустин коли не змогла одягнути звичний корсет під відкрите вечірнє плаття. У 1928 році інша американка - Іда Розенталь - придумала чашечки для бюстгальтерів і провела їх класифікацію по чотирьох розмірах.

В 1956 році стала до ладу найбільша в Європі нова мартенівська піч № 8 на металургійному заводі ім. Ворошилова у Ворошиловграді.

У 1970 році сталася найбільша природна катастрофа 20-го століття, спричинена циклоном.

В результаті дії надзвичайно потужного циклону, котрий рухався зі швидкістю до 160 км/год і викликав гігантські океанські хвилі та тривалі дощі, що привели до повені в дельті Гангу, на південному узбережжі Східного Пакистану (нині - Бангладеш) загинуло майже півмільйона людей. Це найбільша природна катастрофа 20-го століття, спричинена циклоном. Неспроможність місцевих властей швидко і ефективно надати допомогу постраждалим від природної катастрофи і вирішити питання їх безпеки привели до політичного конфлікту між Східним Пакистаном і центральним урядом і проголошення в 1971 році незалежності Бангладеш.

1985-й — виверження Невадо-дель-Руїз, найвищого діючого вулкану в Колумбійських Андах.

У результаті виверження Невадо-дель-Руїз, найвищого діючого вулкану в Колумбійських Андах, протягом чотирьох годин загинуло більше 23 тисяч людей, поранено 5 тисяч і зруйновано більше 5 тисяч будівель в радіусі 90 кілометрів. Найбільше постраждало місто Армеро, де загинуло три чверті з 28 тисяч населення.

Цього дня народилися…

У 1718-му - Джон Монтегю, 4-й граф Сендвічський, англійський політик, перший лорд Адміралтейства.

Увійшов в історію як любитель перекусити на швидку бутербродом зі шматком м'яса, покладеним між двома тостами, котрий стали називати сендвічами (1762 рік).

1718-й - Джеймс Клерк Максвелл, шотландський фізик, основоположник класичної електродинаміки і теорії електромагнітного поля.

У 1850-му народився Роберт Льюіс Стівенсон, шотландський письменник.

"Острів скарбів" приніс автору широкий успіх. Роман є класичним зразком пригодницької літератури. В гостросюжетних романах («Викрадення», «Корабельна катастрофа», «Володар Баллантре», «Катріона») та оповіданнях (зокрема в оповіданні «Сатанинська пляшка») викрив світ наживи й користолюбства. Автор історичних романів ("Чорна стріла", "Принц Отто"  та ін.), психологічних повістей…

1949-го - Вупі Голдберг (Карін Джонсон), американська актриса, лауреат "Оскара" (Привид 1990р.) Привиди Міссісіпі, Пурпуровий колір, Сестри по нещастю, Зроблено в Америці, Наступне покоління).

В 1958 році народилася Олена Циплакова, російська кіноактриса (Шкільний вальс, Д'Артаньян і три мушкетери, Адам одружується з Євою, Ми з джазу).

 

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: