30 років Незалежності: Дніпропетровщина — давні кургани, ракети для Маска та унікальний підводний музей

30 років Незалежності: Дніпропетровщина — давні кургани, ракети для Маска та унікальний підводний музей

Скріншот

У ТСН триває спецпроєкт, присвячений 30-й річниці Незалежності України. Цього року до свята "1+1" підготував особливий, мультиформатний проєкт. Вперше на українському телебаченні служба новин на місяць вирушила у всеукраїнський тур, а 24 серпня у столиці відбудеться спецефір із яскравим перформенсом. Цього разу ТСН побувала на Дніпропетровщині.

На Дніпропетровщині розташовано сім тисяч давніх курганів. Тутешні надра приховують половину корисних копалин країни. Саме тут розробляють ракети і допомагають Ілону Маску, тут з'явився унікальний петриківський розпис, внесений у перелік спадщини ЮНЕСКО, а ще тут існує унікальний підводний музей на дні закинутого кар'єра.

Про це йдеться 20 серпня в сюжеті ТСН.19:30 у межах спецпроєкту "30 років Незалежності".

Космічна столиця, житниця, кузня політичних кадрів - область безмежних ресурсів та великих грошей - Дніпропетровщина. Досі не декомунізована – вона ще чекає на зміни до Конституції. Сувора та загадкова — ця область має чим здивувати і на поверхні, і глибоко під землею. 

  • Сім тисяч курганів ще донині зберігають таємниці. Ось цей віками ховав кромлех - український Стоунхендж. Його саме досліджують археологи і такого в Україні ще не бачили. 
  • Підземні скарби - перетворили область ще в 19 столітті на Нову Америку. Тут досі половина усіх корисних копалин країни!
  • З-під землі і вище неба. Саме тут розробляють космічні ракети-носії та виконують замовлення для Ілона Маска. 
  • А ще тут найбільш мальовниче селище країни - Петриківка. Тутешній унікальний розпис внесено до нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО. 

А ще на Дніпропетровщині є особливий музей, який розташований на дні — під водою затопленого Новомиколаївського кар’єра неподалік Дніпра. Круті схили лишились після видобутку граніту. 

На вхід до цього музею квитків не треба. Натомість рішучість і особливий дрескод у вигляді утепленого гідрокостюма — обов’язково потрібні. 

“Кар’єр заповнюється від джерел, які свого часу вибилися назовні, а джерела з-під землі б'ють з температурою плюс 4 градуси, тому тут холодно, як в морозилці”, - пояснює дайвер та гід Єгор Коновалов. 

На покинутий затоплений кар'єр дайвери натрапили випадково - понад десять років тому. Коли занурилися вперше, одразу зрозуміли: тут має бути особливий музей. Експонати до нього опускали на різну глибину. Серед них — автомобіль “Жигулі”, сейф із друкарською машинкою, примарний гонщик на мотоциклі та мотоцикл із коляскою. 

“Максимальна глибина - 47 метрів. У ньому багато об'єктів, які розташовані на різних рівнях, на спеціальних полицях. Коли кар'єр виробляли, ними ходили машини”, - розповідає дайвер Андрій Воробйов.  

"30 років Незалежності"| Дніпропетровська область – Петриківський розпис, ракети для Маска і кургани

"30 років Незалежності"| Дніпропетровська область – Петриківський розпис, ракети для Маска і кургани

Щоб не шкодити довкіллю, з усього підводного транспорту зняли двигуни, прибрали мастило та пальне. Навіть новорічні прикраси, що встановлюють на дні щороку в грудні, обов'язково прибирають. Як і пляшки з-під шампанського, келихи з яким піднімають під час вечірки на дні.

Ближче до поверхні - вода іще тепла, та на глибині поступово холоднішає і раптом стає такою крижаною, що перехоплює дух. Затамувати подих змушує ще й незвичайна картина, що відкривається оку. Це наче арт-об’єкт, створений підводними жителями. 

“Тут величезне дерево і величезний намет, зварений із швелера. Це наша містична літаюча тарілка, колись створений людиною об'єкт, але зараз, оброслий живими мушлями, нагадує персонаж з потойбічного світу”, - коментує підводну картинку дайвер.

Більшість людей, які відпочивають на пляжі кар'єру, навіть не здогадуються  про існування в його глибинах таких дивовиж,  заради яких до Новомиколаївки приїжджають дайвери з усієї країни.

Інструктор з дайвінгу Андрій Воробйов каже, що у цьому музеї можна побувати безліч разів і ніколи не набридне. До речі, тут уже готують нові експонати. А наступна велика вечірка планується восени – після того, як буде прибрано сміття, яке за літо накидали в кар'єр згори відпочивальники.

Повʼязані теми:

Наступна публікація