"30 років Незалежності": мандрівка Сумщиною - від слави княжих часів до визнаної конопляної столиці

"30 років Незалежності": мандрівка Сумщиною - від слави княжих часів до визнаної конопляної столиці

Скріншот відео

У ТСН триває спецпроєкт, присвячений 30-й річниці Незалежності України. Цього року до свята "1+1" підготував особливий, мультиформатний проєкт. Вперше на українському телебаченні служба новин на місяць вирушила у всеукраїнський тур, а 24 серпня у столиці відбудеться спецефір із яскравим перформенсом. Цього разу ТСН побувала в Сумах.

Цей край дивує і надихає вчинками людей, які стали частиною української історії. Події, які тут відбувалися, описані ще в літописах Київської Русі та “Слові о полку Ігоревім”.  А віднедавна завдяки праці глухівських науковців та селекціонерів, які створили сорт безнаркотичних конопель, про Сумщину знову заговорили у всьому світі.

Про це 10 серпня йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

  • Безкраї поля, родючі чорноземи, нафтова скарбниця України і північний форпост держави із найбільшою протяжністю (у понад півтисячі кілометрів) україно-російського кордону.
  • Неповторні та самобутні орнаменти червоно-білих кролевецьких рушників, які мають майже 300-річну історію. 
  • Невимовна краса краєвидів Могриці, що була колись кар’єром на дні колишнього моря, пагорбів крейдяного періоду, де можна знайти залишки скелетів стародавніх морських істот. 
  • “Круглий двір” Тростянця, який був ареною циркових і кінних виступів, і вистав кріпацького театру та балету, а нині - міжнародних лицарських турнірів та рок-фестів.
  • Місто Путивль, описане у літописах монахів Київської Русі та “Слові о полку Ігоревім”, де колись тужила Ярославна, очікуючи звісток від свого чоловіка - князя Ігоря.

А ще на Сумщині розташована столиця українського коноплярства — місто Глухів.  Завдяки роботі селекціонерів Глухівського інституту луб’яних культур тут на сотнях гектарів вирощують безпечні з точки зору вмісту наркотичних речовин коноплі.  із 300 канабіноїдів, які є у складі конопель, ще 60 років тому науковці прибрали той один, який викликає наркотичне сп’яніння. Відтоді насіння глухівських безнаркотичних конопель почали закуповувати в усьому світі. 

Поки медична конопля в Україні під забороною – тут вирощують лише технічні сорти. Їх використовують для текстильної промисловості, в косметології, парфумерії, будівництві та як продукт харчування. Навіть для Укроборонопрому коноплі пригодились.  “Уже доказано, що порох дешевше буде випускати з конопель аніж з бавовни”, - зауважив директор інститут Луб’яних культур Сергій Ткаченко.  

Коноплі — це унікальна, безвідходна культура, в якій цінне абсолютно усе. А надто – стебла, з яких ще в давнину наші прабабусі виготовляли волокно. Тепер цим займаються на промисловому рівні, а з конопляного волокна навіть виготовляють папір. 

З конопель можна виготовляти паливні брикети, теплотворна здатність яких буде більшою, ніж у кам’яного вугілля, а також будівельні блоки. Конопляні волокна використовують при утепленні фасадів і як підкладку під паркетну дошку та ламінат, також їх переробляють у екологічні наповнювачі для подушок, ковдр та матраців. Використовують її навіть для пошиття одягу. Зрештою, усе екологічне – нині в моді.

Насіння конопель перемелюють на борошно, яке зовні немає нічого спільного із пшеничним і більше схоже на каву. Саме по собі воно теж дуже цінне й корисне.

“Конопляне насіння містять в собі 20 амінокислот, 8 з яких незамінні, які наш організм не здатний сам синтезувати. Плюс величезна кількість вітамінів - груп А, В, С, F, а також мінерали — зокрема, фолієва кислота, яка дуже корисна для вагітних, в період лактації”, - розповідала фермерка Ірина Колесник, яка разом зі своїм чоловіком виготовляє у своєму господарстві із конопляного насіння такі продукти як сир, халву, майонез, і навіть ікру.

Насіння конопель Ірина додає також до перших страв, а ще - до м'яса, гарніру, різноманітних салатів та десертів. Після дегустації страв з конопель залишається специфічний легкий горіховий післясмак, який  ні з чим неможливо сплутати і який ще довго нагадує про смакоту.

Прекрасні рослини-велетні, колись оспівані у народних піснях, нині знову, хоч і повільно, але почали повертатися до життя тут - на Сумщині.

"30 років Незалежності" | Суми: глухівські науковці, рослинний код та літописи монахів

"30 років Незалежності" | Суми: глухівські науковці, рослинний код та літописи монахів

Повʼязані теми:

Наступна публікація